Ørsted s veľkými plánmi

Ørsted bude pokračovať v rozvoji najväčšej pobrežnej veternej farmy na svete v Severnom mori po tom, čo Spojené kráľovstvo zvýšilo finančnú podporu pre tento sektor. To je veľkým impulzom pre dánsku firmu po sérii neúspechov. Predstavitelia firmy oznámili projekt Hornsea 3, ktorý bude schopný dodávať energiu pre približne 3,3 milióna domácností.

Akcie dánskej spoločnosti na správu reagovali 3 % rastom, aj keď od začiatku roka klesli o viac ako 40 %. Hlavným dôvodom je fakt, že spoločnosť odišla z dvoch offshore veterných projektov v USA. Projekt Hornsea 3 v hodnote 10,2 miliárd USD, ktorý má byť postavený pomocou 14-megawattových turbín od nemeckého výrobcu Siemens Gamesa, je najväčším investičným rozhodnutím dánskej firmy.

Duncan Clark, vedúci prevádzky spoločnosti Ørsted v Spojenom kráľovstve, uviedol, že veterná farma je „pre spoločnosť strategicky veľmi významná“. Ørsted vyjadril pochybnosti o projekte v marci tohto roka a vyzval vládu Spojeného kráľovstva, aby poskytla väčšiu podporu, ktorá by mu pomohla vyrovnať sa s prudkým nárastom nákladov spôsobených rastúcimi úrokovými sadzbami a problémom s dodávateľským reťazcom.

Fima uspela s projektom Hornsea 3, ktorý bol medzi piatimi projektmi, ktoré v júli 2022 získali kontrakty s vládou Spojeného kráľovstva, ktoré zaručujú cenu elektriny spojenú s infláciou od 37,35 GBP za MWh pri cenách z roku 2012. Konkurenčný Vattenfall v júli zastavil prácu na svojom projekte Norfolk Boreas s výkonom 1,4 GW v Severnom mori, ktorý bol tiež medzi piatimi víťaznými kontraktmi, s odôvodnením, že „jednoducho nemá zmysel pokračovať“ vzhľadom na 40-percentný nárast nákladov.

Ørsted

Ørsted je dánska energetická spoločnosť so špecializáciou na obnoviteľné zdroje energie. Bola založená v roku 2006 a do roku 2017 sa zameriavala na ťažbu ropy a zemného plynu. Firma je jednou z popredných svetových spoločností v oblasti veterných a morských energií. Hlavnou oblasťou jej pôsobenia je výstavba a prevádzka veterných elektrární na pevnine aj vo vode. Spoločnosť sa angažuje v projektoch veterných fariem vo viacerých krajinách a stala sa lídrom v oblasti veterných elektrární na mori.

Spoločnosť Ørsted je známa svojím záväzkom k udržateľnosti a snahou znížiť emisie skleníkových plynov. Jej cieľom je do roku 2025 dosiahnuť úplnú dekarbonizáciu výroby energie a do roku 2040 dosiahnuť uhlíkovú neutralitu vo všetkých svojich aktivitách. Ørsted je príkladom spoločnosti, ktorá úspešne prešla transformáciou z tradičného energetického podniku na lídra v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Jej prístup k udržateľnosti a investíciám do čistých energetických technológií ju robí významným hráčom v globálnom boji proti zmene klímy a snahy o dosiahnutie trvalej energetickej udržateľnosti.

Akcie Orsted v priebehu tohto roka klesli o -42,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na 17,93 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 19,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokGevorkyan prešiel na hlavný trh pražskej burzy. Čaká ju vstup aj na bratislavskú burzu
Ďalší článokBristol Myers Squibb kúpi rádiofarmaceutickú firmu RayzeBio za 4,1 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno