UiPath vo svojom prvom štvrťroku od vstupu na burzu zaznamenal 65% rast

Akcie spoločnosti UiPath dnes klesajú napriek výborným číslam. Na svedomí to má predovšetkým uvoľnenie obmedzenia s obchodovaním akcií firmy.

0
269

Akcie UiPath v poklese

Spoločnosť UiPath, ktorá vyvíja softvér zameraný na automatizáciu podnikových procesov včera po uzavretí obchodovania na burze zverejnila svoje prvé kvartálne výsledky od vstupu na burzu, kedy akcie UiPath vzrástli o 23%. Hoci pôvodom rumunská spoločnosť UiPath, dnes už sídliaca v New Yorku, prekonala analytické predpoklady ako z hľadiska výnosov, tak z hľadiska zisku, jej akcie dnes klesajú o -5,14%. Dôvodom je predovšetkým čiastočné uvoľnenie obchodovania s akciami, ktoré bolo obmedzené po vstupe firmy na akciový trh.


Akcie UiPath debutovali na burze v apríli na cene $56 a odvtedy sú vyššie o +29%. Aktuálne pokrýva rastovú firmu 19 analytikov, ktorých cenový cieľ je v rozpätí $64 až $85 za akciu, pričom ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $75,61, čo je len mierne vyššia cena ako za ktorú sa obchodujú.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom fiškálnom štvrťroku 2022 podnik zaznamenal tržby vo výške $186,2 mil., čo je o +65% viac ako v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keď tí predpokladali príjmy na úrovni $168,6 mil.

xtb

ARR: Opakovateľná ročná miera výnosov vzrástla medziročne o +64% na $652,6 mil.

Operatívna strata: Operatívna strata stúpla v porovnaní s predošlým rokom z -$44,9 mil. na -$236 mil.

Čistá zisk / strata: Čistá strata spoločnosti sa oproti minulému roka prehĺbila z -$52,8 mil. na -$239,6 mil, resp. z -$0,33 na –$1,11 na akciu. Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) bol $0,02 čo porazilo predpoklady Wall Street, keďže sa očakávala strata -$0,05 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow v prvom kvartáli 2022 bol negatívny, keď dosiahol hodnotu -$17,5 mil., čo je lepší výsledok ako v roku 2021, kedy bol vo výške -$24,1 mil. Voľný cashflow bol na úrovni -$19,7 mil.

Firma ukončila štvrťrok s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi v hodnote 1,9 miliardy dolárov. Manažment očakáva, že v druhom kvartáli roku 2021 UiPath dosiahne tržby v rozmedzí 180 až 185 miliónov dolárov, ARR 702 až 704 miliónov dolárov a upravený operatívny zisk (Non- GAAP) -25 až -35 miliónov dolárov Za celý rok 2022 vedenie spoločnosti predpokladá, že ukazovateľ ARR sa vyšplhá na $850 až $855 miliónov dolárov. UiPath bol taktiež označený za lídra výskumnou organizáciou Forrester v oblasti robotickej automatizácie procesov.

Akcie UiPath
Vývoj kľúčových ukazovateľov, zdroj obrázku: Q1 2022 Presentation

Slovo manažmentu

„Mali sme výnimočne silný začiatok fiškálneho roku 2022, keď prvý štvrťrok naše ARR medziročne vzrástlo o 64 percent na 653 miliónov dolárov, čo je dôkazom našej vedúcej pozície v automatizácii podnikového softvéru,“ komentoval Daniel Dines, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti UiPath. „Našou víziou je umožniť plne automatizované podnikanie prostredníctvom našej jedinečnej kombinácie automatizácie používateľského rozhrania, správy API a AI, aby čo najlepšie napodobňoval ľudských pracovníkov a pomáhal organizáciám priraďovať všetku automatizovanú prácu robotom v rámci celého podniku. Naša platforma automatizácie typu end-to-end, flexibilný model nasadenia a rastúci ekosystém partnerov nás stavajú do dobrej pozície, aby sme mohli zužitkovať viac ako 60 miliárd dolárovú trhovú príležitosť, ktorá je pred nami.“

Ashim Gupta, finančný riaditeľ spoločnosti UiPath, dodal: „Som spokojný s našimi výsledkami za prvý štvrťrok fiškálneho roku 2022, pretože pokračujeme v dobrých výsledkoch a rozširujeme stratégiu prechodu na trh. Zažili sme rýchly rast a v súčasnosti máme na celom svete viac ako 8 500 zákazníkov, vrátane 1 105 zákazníkov s ARR najmenej 100 000 dolárov a 104 zákazníkov s ARR najmenej 1 milión dolárov. Vzhľadom na naše súčasné momentum plánujeme pokračovať v investovaní do rastu pri zachovaní prevádzkovej dôslednosti pri podnikaní.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno