Akcie UiPath v poklese

Spoločnosť UiPath, ktorá vyvíja softvér zameraný na automatizáciu podnikových procesov včera po uzavretí obchodovania na burze zverejnila svoje prvé kvartálne výsledky od vstupu na burzu, kedy akcie UiPath vzrástli o 23%. Hoci pôvodom rumunská spoločnosť UiPath, dnes už sídliaca v New Yorku, prekonala analytické predpoklady ako z hľadiska výnosov, tak z hľadiska zisku, jej akcie dnes klesajú o -5,14%. Dôvodom je predovšetkým čiastočné uvoľnenie obchodovania s akciami, ktoré bolo obmedzené po vstupe firmy na akciový trh.


Akcie UiPath debutovali na burze v apríli na cene $56 a odvtedy sú vyššie o +29%. Aktuálne pokrýva rastovú firmu 19 analytikov, ktorých cenový cieľ je v rozpätí $64 až $85 za akciu, pričom ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $75,61, čo je len mierne vyššia cena ako za ktorú sa obchodujú.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom fiškálnom štvrťroku 2022 podnik zaznamenal tržby vo výške $186,2 mil., čo je o +65% viac ako v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keď tí predpokladali príjmy na úrovni $168,6 mil.

ARR: Opakovateľná ročná miera výnosov vzrástla medziročne o +64% na $652,6 mil.

Operatívna strata: Operatívna strata stúpla v porovnaní s predošlým rokom z -$44,9 mil. na -$236 mil.

Čistá zisk / strata: Čistá strata spoločnosti sa oproti minulému roka prehĺbila z -$52,8 mil. na -$239,6 mil, resp. z -$0,33 na –$1,11 na akciu. Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) bol $0,02 čo porazilo predpoklady Wall Street, keďže sa očakávala strata -$0,05 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow v prvom kvartáli 2022 bol negatívny, keď dosiahol hodnotu -$17,5 mil., čo je lepší výsledok ako v roku 2021, kedy bol vo výške -$24,1 mil. Voľný cashflow bol na úrovni -$19,7 mil.

Firma ukončila štvrťrok s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi v hodnote 1,9 miliardy dolárov. Manažment očakáva, že v druhom kvartáli roku 2021 UiPath dosiahne tržby v rozmedzí 180 až 185 miliónov dolárov, ARR 702 až 704 miliónov dolárov a upravený operatívny zisk (Non- GAAP) -25 až -35 miliónov dolárov Za celý rok 2022 vedenie spoločnosti predpokladá, že ukazovateľ ARR sa vyšplhá na $850 až $855 miliónov dolárov. UiPath bol taktiež označený za lídra výskumnou organizáciou Forrester v oblasti robotickej automatizácie procesov.

Akcie UiPath
Vývoj kľúčových ukazovateľov, zdroj obrázku: Q1 2022 Presentation

Slovo manažmentu

„Mali sme výnimočne silný začiatok fiškálneho roku 2022, keď prvý štvrťrok naše ARR medziročne vzrástlo o 64 percent na 653 miliónov dolárov, čo je dôkazom našej vedúcej pozície v automatizácii podnikového softvéru,“ komentoval Daniel Dines, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti UiPath. „Našou víziou je umožniť plne automatizované podnikanie prostredníctvom našej jedinečnej kombinácie automatizácie používateľského rozhrania, správy API a AI, aby čo najlepšie napodobňoval ľudských pracovníkov a pomáhal organizáciám priraďovať všetku automatizovanú prácu robotom v rámci celého podniku. Naša platforma automatizácie typu end-to-end, flexibilný model nasadenia a rastúci ekosystém partnerov nás stavajú do dobrej pozície, aby sme mohli zužitkovať viac ako 60 miliárd dolárovú trhovú príležitosť, ktorá je pred nami.“

Ashim Gupta, finančný riaditeľ spoločnosti UiPath, dodal: „Som spokojný s našimi výsledkami za prvý štvrťrok fiškálneho roku 2022, pretože pokračujeme v dobrých výsledkoch a rozširujeme stratégiu prechodu na trh. Zažili sme rýchly rast a v súčasnosti máme na celom svete viac ako 8 500 zákazníkov, vrátane 1 105 zákazníkov s ARR najmenej 100 000 dolárov a 104 zákazníkov s ARR najmenej 1 milión dolárov. Vzhľadom na naše súčasné momentum plánujeme pokračovať v investovaní do rastu pri zachovaní prevádzkovej dôslednosti pri podnikaní.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie fintech startupu Marqeta sa začnú obchodovať na burze už dnes
Ďalší článokMPC Shard X – Nová akvizícia Gemini zvyšuje rýchlosť prenosu transakcií
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno