Finančné trhy tento týždeň
V piatok nás dáta z amerického trhu práce príjemne prekvapili svojou neočakávanou silou. Tento vývoj poslal vyššie výnosy z dlhopisov a odsunul očakávania zníženia úrokových sadzieb ďalej do budúcnosti. Napriek tomu akcie nezostali pozadu a zaznamenali rast, keďže investori v dátach videli nádej na solídne výsledky nadchádzajúcej sezóny za úvodný tohtoročný kvartál. Práve to bude jednou z hlavných tém nadchádzajúcich dní.
Infláciu poháňajú komodity
V stredu bude v Spojených štátoch zverejnená hodnota marcové inflácie. Trh očakáva, že spotrebiteľská inflácia v USA za marec ukáže zrýchlenie kvôli rastúcej cene ropy a benzínu.
Jadrová inflácia však mala na medziročnej báze spomaliť z 3,8 % na 3,7 %, čo necháva priestor pre uvoľnenie menovej politiky a drží výnosy z dlhopisov pod kontrolou. Poklesu jadrovej inflácie by mal dopomôcť predovšetkým medziročné spomalenie rastu cien nájomného a ojazdených vozidiel. Ďalšou dôležitou témou bude zápis z posledného zasadnutia menového výboru Fedu. Ten naznačil, že aj napriek lepším ekonomickým vyhliadkam a na zníženie sadzieb zostávajú plány nezmenené a obavy z inflácie nie sú na mieste.
Očakáva sa debata o príčinách aktuálne odolnej ekonomiky USA, vrátane vplyvu dopytových faktorov ako je imigrácia a dlhodobo stabilné úrokové sadzby. Väčšina členov Fedu tento rok predpokladá v reakcii na postupne klesajúcu infláciu až tri zníženia úrokových sadzieb. Na ceste k zníženiu úrokových sadzieb však môže stáť stále vysoká dopyt, ktorú poháňa imigrácia, a tiež nové prekážky v dodávateľských reťazcoch.
Ceny výrobcov USA
O deň neskôr vo štvrtok sa v USA očakáva zverejnenie indexu cien výrobcov, kde by v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom malo dôjsť k spomaleniu rastu. Ceny hotových výrobkov a služieb pre spotrebiteľov pravdepodobne vzrástli pomalšie, čo je dané hlavne znížením tempa rastu cien za ich dopravu a skladovanie. V piatok bude v Spojených štátoch zverejnený index cien dovozu, predpokladá sa medzimesačný rast o 0,3 %, ktorému napomáha rast cien pohonných hmôt.
ECB rozhoduje
Vo štvrtok nás čaká rozhodnutie ECB o úrokových sadzbách. Ďalšie menové politické stretnutie ale zatiaľ k žiadnym zmenám neprivedie. Z nedávnych informácií vyplýva, že prvé uvoľnenie menovej politiky v eurozóne by malo prísť skôr ako v USA, čo sa zdalo logické aj s ohľadom na súčasný stav ekonomiky. ECB je vo svojich rozhodnutiach zvyčajne opatrná, ale argument pre urýchlenie sa ukázal v nechcenej posilňovaní eura. Nakoniec sa zdá, že ECB bude rýchlejšia ako Fed, a to aj bez zmeny jej komunikácie s verejnosťou. Od ECB sa teraz očakáva zníženie sadzieb až v júni, zatiaľ čo Fed by mal pristúpiť k akcii až v júli alebo dokonca neskôr.
Šéfka ECB Lagarde sa bude pravdepodobne ďalej zameriavať na debatu o tom, akým smerom sa uberať po prvom očakávanom znížení úrokových sadzieb v júni tohto roka. Ďalší pokles sadzieb trh zatiaľ očakáva tiež o 25 bázických bodov, a to v októbri a decembri.
Zvraty Tesly a její Robotaxi
Tesla zažila v piatok pomerne rušné obchodovanie. Ráno sa objavila informácia o zrušení vývoja Modelu 2, ktoré malo vďaka svojej cene 25 až 30 tisíc dolárov sprístupniť elektromobily širokej verejnosti. Táto správa vyvolala na trhu poriadny rozruch a akcie Muskovej Tesly sa prepadli o 5 %. Podľa očakávaní ale Musk obratne zareagoval a na sociálnej sieti X správu vyvrátil. Jeho reakcia trh upokojila a navyše oznámil, že 8. augusta predstaví službu Robotaxi, ktorá má byť v budúcnosti významným zdrojom príjmov firmy.
Výsledkovú sezónu tradične začínajú banky
Novú výsledkovú sezónu začnú veľké americké banky, a to v piatok, pred otvorením búrz. Dozvieme sa hospodárenie JPMorgan, Citigroup, Wells Fargo alebo BlackRock. Okrem finančného sektoru bude svoje výsledky prezentovať aj americká letecká spoločnosť Delta Air Lines alebo v utorok Liberty Media, pod jejích krídlami spadá Formula 1. Vo štvrtok pred otvorením trhov odhalí svoje čísla americký výrobca a predajca piva Constellation Brands.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.