Kvartálne výsledky

V tomto týždni malo naplánované zverejnenie štvrťročné výsledky iba niekoľko významných firiem. Včera tak spravili napr. spoločnosti Canopy Growth, Digital Turbine, Hewlet-Packard a Zoom. Práve čísla podniku, ktorý vyvíja videokonferenčnú platformu boli ostro sledované, keďže investori boli zvedavý na jeho rast po tom čo sa situácia ohľadom pandémie zlepšuje a ľudia sa vracajú do kancelárií.

Podľa mnohých by malo otváranie ekonomiky vo veľkej miere spomaliť raketový rast firmy a tak sa aj stalo, avšak nedá sa povedať, že by boli jej výsledky neuspokojivé. Zoom prekonal odhady analytikov z hľadiska tržieb, ziskov, ale aj nových veľkých zákazníkov a taktiež zvýšil svoj výhľad pre zvyšok fiškálneho roka.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom fiškálnom štvrťroku 2022 Zoom zaznamenal tržby vo výške $956,2 mil., čo je o +191% viac ako v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, ktorí predpokladali príjmy na úrovni $906,3 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk sa medziročne zvýšil takmer 10 násobne, keď vzrástol z $23,4 mil. na $226,3 mil.

Čistý zisk: Čistá zisk spoločnosti v porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok stúpol z $27 mil. na $227,4 mil (+741%), resp. z $0,09 na $0,74 na akciu (+722%). Upravený zisk na akciu (Non-GAAP) bol $1,32.

Cashflow: Operatívny cashflow bol v prvom kvartáli 2022 dosiahol hodnotu $533,3 mil., čo je o +106% viac ako v predchádzajúcom roku a voľný cashflow bol na úrovni $454,2 mil., čo značí nárast o +80%.

Počet zákazníkov: Počet firemných zákazníkov s viac ako 10 zamestnancami sa oproti predošlému roku zvýšil o +87% na 497 000, pričom počet zákazníkov, generujúcich viac ako 100 000 dolárov za posledných 12 mesiacov vzrástol o +160% na 1 999.

Zoom
Zdroj obrázku: Enterprise Irregulars

Manažment taktiež informoval, že Zoom štvrťrok ukončil s hotovosťou a hotovostnými ekvivalentmi vo výške 4,7 miliardy dolárov. V druhom štvrťroku vedenie spoločnosti očakáva, že dosiahne výnosy v rozpätí 355 až 360 miliónov dolárov a upravený zisk na akciu (Non-GAAP) $1,14 až $1,15. Za celý rok 2020 by sa mali výnosy vyšplhať na úroveň 3,975 až 3,99 miliardy dolárov a upravený zisk na $4,56 až $4,61 za akciu.

Slovo manažmentu

„Hospodársky rok sme odštartovali veľmi silným prvým štvrťrokom, keď sme zaznamenali celkový medziročný rast výnosov o 191% v kombinácii so silnou ziskovosťou a cashflowom. Naše vytrvalé odhodlanie pomáhať zákazníkom pracovať a učiť sa odkiaľkoľvek pomocou našej expanzívnej, inovatívnej videokonferenčnej platformy naďalej dosahovalo výsledky. S týmto solídnym začiatkom sme radi, že môžeme zvýšiť náš celkový výhľad na celý rok na 3,975 miliárd dolárov až 3,990 miliárd dolárov,“ uviedol zakladateľ a CEO Zoom, Eric S. Yuan.

„Naše technologické portfólio sme tiež otvorili vývojárom prostredníctvom našej výkonnej video SDK a podnikom, aby rozšírili ich dosah prostredníctvom Zoom Events. Práca už nie je miestom, je to priestor, kde Zoom slúži na to, aby umožnil vašim tímom spojiť sa a oživiť ich najlepšie nápady. Sme nabití energiou, aby sme pomohli viesť vývoj k hybridnej práci, ktorá umožňuje väčšiu flexibilitu, produktivitu a šťastie pri osobnom aj virtuálnom spojení.“

Akcie Zoom


Akcie Zoom patrili v predošlom roku medzi tie vôbec najvýkonnejšie, keď sa ich cena najmä vďaka pandemickému rastu zvýšila o +401,37%, pričom počas svojho maxima dosiahla až úroveň $565,45 za akciu (+730%). Odvtedy však akcie Zoom na trhu zažívajú pokles a v tomto roku sú zatiaľ v mínuse o -7,27%. Pri súčasnej cene sa obchodujú za 113 násobok zisku za posledných 12 mesiacov (P/E).

Akcie Zoom momentálne pokrýva 25 analytikov, ktorých cenový cieľ sa nachádza v rozmedzí $250 až $450 a v priemere je to cena $429,95 na akciu, čo je o +29% viac ako je aktuálna cena spoločnosti Zoom na burze. Tejto spoločnosti sme sa tiež venovali v našom článku Zoom sa bráni investovaním $100 miliónov do začínajúcich startupov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie Cloudera vystrelili o 24% po tom čo akvizícia firiem KKR a CD&R ich stiahne z burzy
Ďalší článokAkcie Skillz včera vystrelili o 27% po oznámení, že kúpi Aarki za $150 miliónov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno