Akvizícia a stiahnutie z burzy?

Súkromné spoločnosti KKR & Co. a Clayton Dubilier & Rice LLC sa podľa dnešných správ dohodli na kúpe a prevzatí softvérovej spoločnosti Cloudera. Vedenie kupovanej firmy ešte má k dispozícií niekoľko týždňov na to, aby príjmala aj ďalšie ponuky, avšak ak sa transakcia uskutoční, akcie Cloudera budú stiahnuté z burzy.

Na novinku ihneď zareagovali aj akciové trhy, keď akcie Cloudera v dnešnom obchodovaní vystrelili o +24%. Pri akvizíciách kupujúce spoločnosti spravidla platia za firmy prémium, resp. prirážku a preto v tomto prípade investori špekulujú na rast akcií spoločnosti, aj keď akvizícia ešte nebola oficiálne potvrdená.

Zatiaľ nie sú zverejnené všetky podmienky akvizície, avšak súkromné firmy by mali získať firmu zaoberajúcu sa cloudovými dátami na cene $16 za akciu, čo predstavuje práve +24% prémium oproti piatkovej cene akcií. Aktuálne má podnik trhovú hodnotu takmer 4 miliardy dolárov, pričom zhruba 18% spoločnosti má v rukách aj slávny investor Carl Icahn, ktorého sme zaradili medzi najlepších investorov všetkých čias.

Cloudera

Spoločnosť Cloudera, ktorú v roku 2008 založila skupina inžinierov zo spoločností Google, Facebook, Oracle Corp. a Yahoo, bola vôbec prvým hráčom v open-source softvérovom rámci Hadoop, ktorý umožňuje ukladanie, rýchle spracovanie a analýzu veľkého množstva dát. Svoje služby využívajú najmä zákazníci z odvetvia finančných služieb, telekomunikácií, verejného sektora, zdravotníctva, výroby či technológií, pričom medzi ich zákazníkov sa radia aj známe značky ako Credit Suisse, Mastercard, Cisco, Telecom, O2, Telefónica, Dell a Fredie Mac.

Svojho času patrila Cloudera taktiež medzi najhodnotnejšie startupy sveta, avšak po rýchlom raste v posledných 2 rokoch bojuje s nástupom dnes už dominantného verejného cloudu, kde čelí konkurencii oveľa väčších firiem vrátane služby Amazon Web Services spoločnosti Amazon.

Napriek tomu však posledné štvrťročné výsledky ukázali zlepšenie v podnikaní. Cloudera v marci vykázala tržby vo výške 869 miliónov dolárov za fiškálny rok končiaci sa 31. januára 2021, čo predstavuje nárast o +9% a operatívnu maržu 17% v porovnaní so zápornou hodnotou pred rokom. Ďalšie štvrťročné výsledky by mal manažment zverejniť už zajtra po uzavretí amerického akciového trhu.

Akcie Cloudera


Akcie Cloudera sú síce od prepadu z marca minulého roka o +66% vyššie, avšak stále sa nachádzajú pod cenou, na ktorej debutovali v roku 2017. Po oznámení správy akcie spoločnosti rastú o +24%.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAnalýza – kryptomena NEO, predikcia ceny na rok 2021
Ďalší článokTržby spoločnosti Zoom napriek otváraniu ekonomiky stúpli o 191%, je čas kúpiť akcie?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno