Čínsky startup zameraný na vývoj autonómnych vozidiel Pony.ai podporovaný Baidu a Toyota Motor, ktorá chce aby ich autá zmenili svet. Oznámila to spoločnosť s tým, že dostala prvé licencie na testovanie plne autonómnych vozidiel bez bezpečnostných operátorov ako v Pekingu. Baidu a Pony.ai uviedli, že začnú testovať 10 vozidiel bez vodiča v technologickom parku vyvinutom vládou v Pekingu ako krok ku komerčným službám robotaxi v hlavnom meste Číny, ktorej indexy zažili najlepší vstup do nového roku od roku 2018.

Baidu, prezývaný aj čínsky Google, generuje väčšinu svojich príjmov zo svojho internetového vyhľadávača. Za posledných 5 rokov sa ale podnik zameral na aj na vývoj technológií autonómneho riadenia. Za svoju robotaxi službu Apollo Go začala účtovať poplatky minulý rok. Firma predpovedá, že jazda robotickou taxislužbou bude nakoniec stáť asi polovicu toho, čo v úžitkovom aute s vodičom. Podľa jej slov v ďalšom roku pridá do svojej siete v celej Číne 200 robotických áut.

Spoločnosť Apollo Go, ktorá pôsobí vo Wu-chane a Čchung-čchingu bez bezpečnostného vodiča, poskytla do konca tretieho štvrťroka celkovo 1,4 milióna jázd bez vodiča, uviedol Baidu. Pony.ai, ktorý má prevádzky v Číne a Spojených štátoch, testoval systémy autonómneho pohonu v Guangzhou, kde prevádzkuje taxislužbu. Vozidlá s autonómnym riadením testuje aj v Kalifornii a Arizone, kde preventívne zamestnáva bezpečnostných vodičov v autách.

Baidu, Pony.ai začínajú v Pekingu testy robotaxi bez vodiča
Zdroj: Baidu

Autonómne vozidlá v USA

Zatiaľ čo čínske spoločnosti presadzujú samoriadiace autá, automobilky mimo Číny ustúpili od ambiciózneho plánu zavádzania robotaxíkov, predpovedaného pred niekoľkými rokmi, kvôli regulačným prekážkam.

Systém Tesla „Full Self Driving“ vyžaduje človeka za volantom pripraveného prevziať kontrolu. Od autonómnych vozidiel je však Tesla stále na míle vzdialená a to napriek tomu, že Elon Musk vyhlasoval už pred 3 rokmi, že je k dosiahnutiu cieľa blízko. Robotaxíky sa snaží vyvíjať aj dcérska spoločnosť Alphabetu Waymo. Cruise, jednotka robotaxi spoločnosti General Motors tiež v nadchádzajúcom roku plánuje pridať tisíce autonómnych vozidiel a rozšíriť svoje služby v San Franciscu a ďalších mestách USA.

V októbri automobilky Ford a Volkswagen ukončili vývoj svojho startupu Argo AI so zdieľaným autonómnym riadením po tom, čo dospeli k záveru, že masové nasadenie komerčného systému autonómneho pohonu si vyžiada viac času a peňazí, ako spoločnosti predpovedali, keď spojili svoje sily v roku 2019.

Akcie Baidu


Akcie spoločnosti Baidu, v tomto roku klesli o -17,2 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 119,13 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 73,6 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 12,2 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 20,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokRada manažéra 5-hviezdičkového fondu: „v 2023 kupujte len akcie tých najsilnejších firiem a kráľov cash flowu“
Ďalší článokReklamná dominancia Google a Mety sa znižuje, na vzostupe je Netflix, Amazon a TikTok
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno