Americká automobilka General Motors a technologický gigant Billa Gatesa, Microsoft uzatvorili dohodu v hodnote 2 mld. dolárov s cieľom vývoja autonómneho vozidla spoločnosti Cruise. Microsoft by mal v rámci obchodu priniesť cloudové a výpočtové schopnosti a zvýšiť šance vozidla uspieť v tuhom konkurenčnom boji. Ako sme písali v predošlých článkoch, spoločnosť Intel očakáva, že trh s autonómnymi vozidlami by mohol mať v roku 2035 hodnotu 800 mld. dolárov a to je dôvod prečo sa naň hrnú najväčšie automobilové a technologické spoločnosti, medzi nimi napr. Google, Apple, Tesla, Nio, General Motors, či Toyota.

Akcie General Motors po oznámení prudko vzrástli kvôli zvýšeným očakávaniam, čo dáva samozrejme logiku, keďže softvérový gigant by neinvestoval 2 mld. dolárov do vývoja vozidla, ktorému by neveril, že uspeje v tvrdej konkurencii. Spoločnosť Cruise obdržala v ďalšom kole získavania kapitálu okrem investície od Microsoftu taktiež prostriedky od spoločnosti Honda a ďalších inštitucionálnych investorov, pričom jej hodnota sa zvýšila z odhadovaných 19 mld. v roku 2019 na súčasnú úroveň 30 mld. dolárov.

gm cruise 1 1280x720 1
Autonómne vozidlo Cruise, zdroj obrázku: Teslarati

Firma Cruise získa partnerstvom s 3. najhodnotnejšou spoločnosťou na svete nielen pokročilé softvérové technológie, ale i prestíž a prostriedky na komercializáciu a zviditeľnenie svojho vozidla. To momentálne zaostáva za konkurentom od firmy Waymo, ktorá patrí pod Alphabet (Google) i čo sa týka najazdených kilometrov vozidiel. Cruise najazdil viac ako 2,5 mil. kilometrov zatiaľ čo Waymo viac ako 25 mil. kilometrov.

Microsoft by mohol benefitovať z rozmachu trhu autonómnych vozidiel okrem investície do spoločnosti Cruise aj prostredníctvom dodávok svojich technológií do samoriadiacich vozidiel, keďže služba Microsoft Azure zhromažďuje a analyzuje dáta zo senzorov bez toho, aby ich musela prenášať späť do centrálneho serveru. Práve technológie autonómnych vozidiel sa spoliehajú na množstvo senzorov a algoritmov umelej inteligencie, takže z vozidiel Cruise, prípadne i vozidiel iných firiem, ktoré by využili cloudovú službu Microsoft Azure, by sa mohol stať ďalší dôležitý zdroj príjmov pre softvérového giganta.

Investícia Microsoftu mala za výsledok prudký rast ceny akcií podniku General Motors, ktorý v posledných rokoch vsádza takmer „all-in“ na vývoj nových technológií v oblasti elektrických a samoriadiacich vozidiel, včera cena akcií GM vyskočila o 9,8% na $58,84 za akciu. Pokračovala tak vo vynikajúcom raste z posledných mesiacov, akcie Microsoftu sa včera vyšplhali vyššie o 1,8%.

xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokNetflix v uplynulom štvrťroku získal ďalších 8,5 milióna predplatiteľov
Ďalší článok3 akcie, ktoré menia svet zdravotníckych technológií
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno