Tencent ukončil rok s rekordným spätným odkupom

Spoločnosť Tencent v decembri spätne odkúpila akcie v hodnote 1,7 miliardy USD, čo je najviac v histórií čínskeho giganta. Hlavným faktorom je, že čínsky herný regulátor prekvapil investorov množstvom nových nariadení, ktoré spustili rozsiahly výpredaj technologických firiem. Najhodnotnejšia čínska spoločnosť, podľa trhovej kapitalizácie, prudko zrýchlila svoje tempo nákupov, keďže oznámenie čínskeho regulátora spustilo 22. decembra 12 % prepad. Tencent odvtedy zvýšil tempo denných nákupov na približne 120 miliónov USD v porovnaní s priemerom 44 miliónov USD denne v minulom roku.

Kontroverzné nariadenia, ktoré zahŕňajú stropy na výdavky v hre a zákaz odmien za časté prihlásenie, oživili obavy, že sa krajina vracia k zásahu proti internetovým firmám z roku 2021. Zatiaľ čo sa Peking odvtedy snažil obmedziť škody na trhu a údajne prepustil najvyššieho predstaviteľa, ktorý pomáhal dohliadať na sektor, Tencent zostáva asi o 4 % pod úrovňou pred návrhom nových pravidiel.

Niektorí pozorovatelia z odvetvia tvrdia, že zámer “strážneho psa“ bol v súlade s dlhoročným úsilím o kontrolu obsahu a hier. Tencent a konkurenti ako NetEase už musia čeliť niektorým z najprísnejších svetových obmedzení, od obmedzení hracieho času pre maloletých až po cenzúru.

Napriek tomu pre mnohých investorov, ktorí sú naďalej traumatizovaní množstvom náhlych pravidiel a usmernení, ktoré v roku 2021 ochromili sektory od elektronického obchodu po zábavu, posledný incident len posilnil predstavu, že nepredvídateľnosť čínskej politiky zostáva veľkým rizikom.

Najnovšie herné obmedzenia zaskočili hráčov a investorov v posledný obchodný deň pred Vianocami, čo ešte viac zhoršilo dopad a spustilo výpredaje herných akcií na celom svete. Táto epizóda podčiarkuje výzvu, ktorej čelí prezident Si Ťin-pching, keď sa snaží oživiť ekonomiku, ktorá sa snaží zastaviť pokles v sektore nehnuteľností, a zároveň zachovať kontrolu nad rozsiahlym a výkonným technologickým sektorom.

Tencent, najväčšia čínska spoločnosť podľa trhovej hodnoty, sa považuje za kľúčovú pre oživenie druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Akcie firmy klesli o 0,7 %, zatiaľ čo čínsky index Hang Seng meradlo čínskych technologických akcií stratilo 0,8 %. „Ak sa pozriete na trh, ocenenie na trhu s čínskymi internetovými akciami je takmer na historických minimách,“ povedal prezident Tencent Martin Lau. „V tomto bode bude spätný odkup pre našich akcionárov priaznivejším prostriedkom ako iné prostriedky.“

Akcie Tencent


Akcie Tencent za posledných 12 mesiacov vzrástli o -17,1 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 37,8 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 13,5 násobok zisku na akciu (P/E); 12,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 10,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKlávesnica budúcnosti: Microsoft pridáva tlačidlo AI Copilot
Ďalší článokAkcie QuantumScape vystrelili o 43 %, jej batérie úspešne prešli testom
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno