Aký kurz naberie Čína v roku 2023?

Investorov čo sa týka investovania do čínskych akcií vždy čaká ťažká úvaha. Tamojšie firmy sa obchodujú lacno, ale ich potenciálna investícia je vystavená viacerým rizikám vrátane nepredvídateľného kurzu komunistickej strany. Tento kurz nabral v minulom roku zlý smer. Vláda si v minulom roku vybrala regulačný boj proti internetovým gigantom, ktorý zneužívali svoje postavenie na trhu, rozdávala pokuty, zamedzovala vstupu firiem na zahraničné burzy, atď. Spolu s obchodnou vojnou, bublinou na trhu nehnuteľností a politikou nulovej tolerancie voči Covidu-19 sa začala zadrhávať celá ekonomika.

Koncom minulého roka a začiatkom tohto roka však nabrala čínska politika iný smer. Politika nulovej tolerancie voči Covidu-19 bola zrušená a regulácia sa zjemnila. To oživilo spotrebiteľský dopyt a vrátilo dôveru investorov v čínske akcie, ktoré odštartovali nový rok rastom. Teraz však zdá sa môže prísť ďalší problém.

Konkurenčný boj

Vďaka oživenému dopytu sa tamojší giganti, ktorí boli donútení reguláciou obmedzovať svoju expanziu, teraz opäť bojujú o zákazníka. A ako dokážete zaručene získať zákazníka? Nižšími cenami. Ak však predajca zníži ceny, zníži sa aj jeho zisková marža a tá je v prípade čínskych spoločností už tak nízka. To je aj dôvod, prečo sa tamojšie akcie včera výrazne prepadli.

Internetový obor JD.com včera odpísal až -11 %, keďže vyšla správa, že plánuje kampaň s dotáciami vo výške 10 miliárd jüanov (1,45 miliardy eur), aby mohla lepšie konkurovať spoločnosti Pinduoduo. Akcie Pinduoduo reagovali poklesom o -8,4 %. Donášková spoločnosť Meituan zas údajne expanduje do Hongkongu a púšťa sa do náboru 10 000 ľudí v snahe poraziť zvýšenú konkurenciu zo strany nových účastníkov, ako je ByteDance.

Herná firma NetEase v inom segmente zvádza ťažký boj proti hernému lídrovi Tencent Holdings, zatiaľ čo prevádzkovateľ vyhľadávacieho nástroja Baidu uvádza na trh novú chatovaciu službu založenú na umelej inteligencii na spôsob ChatGPT, aby sa pokúsili získať príjmy z reklamy od Alibaby a Tencentu.

Obava z konkurenčného boja a nižších ziskových marží stiahla pôvodné zisky čínskych akcií zo začiatku roka. Index Nasdaq Golden Dragon China včera klesol o 2,5 % a znížil svoj tohtoročný zisk na 8,3 %, čím prekonal index Nasdaq 100.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokExkluzívny rozhovor s analytikom J. Tylečkom na tému komodít
Ďalší článokKyberbezpečnostná spoločnosť Darktrace v problémoch – falšovala účtovníctvo?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno