Batérie úspešne prešli testom
Akcie výrobcu batérií QuantumScape vzrástli o viac ako 43 % po tom, čo dcérska spoločnosť Volkswagenu, PowerCo, testovala jej batérie a zistila, že prešli testom odolnosti. QuantumScape je jedným z množstva start-upov, ktoré sa snažia riešiť jednu z najväčších výziev pri zavádzaní elektrických vozidiel a tou je dlhý čas nabíjania. Experimentálna polovodičová batéria spoločnosti by bola obrovským vylepšením existujúcich lítium-iónových technológií a ponúka potenciál pre rýchle nabíjanie, väčší dosah, nižšiu hmotnosť a väčšiu stabilitu.
Volkswagen je jedným z investorov spoločnosti a dúfa, že bude hlavným zákazníkom, ak sa batéria dostane do výroby. Dcérska spoločnosť nemeckej automobilky uviedla, že polovodičový článok organizácie prešiel dôležitým testom odolnosti. Predstavitelia PowerCo potvrdili, že batéria QuantumScape dokončila viac ako 1000 nabíjacích cyklov. To je približne 500 000 najazdených kilometrov.
Spoločnosť označila test za „dôležitý míľnik“ a uviedla, že aj po tom všetkom opotrebovaní batéria „sotva zostarla“ a na konci testu mala stále približne 95 % svojej kapacity. Generálny riaditeľ spoločnosti Jagdeep Singh uviedol, že výsledky ukazujú, že dizajn jeho spoločnosti je „schopný výnimočného výkonu“, pričom poznamenal, že nepozná žiadnu inú batériu automobilového formátu.
K tomu, aby sa batéria dostala na trh, je však ešte dlhá cesta. Chémia batérií je len polovica problému. Výroba týchto batérií vo veľkom je komplexnejší problém. Firma musí konať rýchlo, pretože Toyota Motors očakáva, že do roku 2028 bude mať svoju polovodičovú batériu v sériovej výrobe, a zdá sa, že aj čínska automobilka Nio robí pokroky s dizajnom s dlhším dojazdom a rýchlejším nabíjaním.
QuantumScape
Spoločnosť so sídlom v San Jose bol založený v roku 2010 a zaoberá sa vývojom polovodičových lítium-kovových batérií novej generácie pre použitie najmä v EV. Podnik je jedným z popredných hráčov na trhu, ktorí sa snažia spraviť batérie výkonnejšími a odolnejšími. Technológia start-upu však zatiaľ nie je komerčná, čo znamená, že dosiaľ negeneruje žiadne príjmy.
Bližšie k cieľu by však mohli firmu posunúť viaceré externé investície vrátane tých od B. Gatesa a G. Sorosa, ale aj partnerstvo s nemeckým koncernom Volkswagen. Ten do firmy investoval 300 miliónov dolárov a dohodol sa tiež na vybudovaní spoločného výrobného podniku. Volkswagen uviedol, že plánuje výrobu automobilových batérií s technológiou od QuantumScape od roku 2025, pričom so začatím výroby by mala firma byť konečne schopná produkovať tržby.
Akcie QuantumSpace
Akcie QuantumSpace za posledných 12 mesiacov vzrástli o +71,9 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za na 9,3 USD. Historické maximum takmer 133 USD na akciu dosiahli akcie v decembri 2020.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové