Útlm IPO v roku 2022

Po rekordných rokoch 2020 a 2021 z hľadiska počtu a veľkosti vstupov spoločností na akciových burzách, rok 2022 zažil poriadny útlm. V čase neistoty si manažéri firiem, ktorý rozmýšlali nad uvedením svojich akcií na verejnom trhu, správne uvedomovali, že by nezískali toľko finančných prostriedkov ako v dobrých časoch. Preto mnohé z nich svoje uvedenie na akciovú burzo zrušili alebo odložili.

Podľa údajov Bloombergu v minulom roku vstúpilo na burzu v USA prostredníctvom špecialnej akvizičnej spoločnosti (SPAC) alebo primárnej ponuky akcií (IPO) až 613 firiem. V roku 2022 ich počet klesol na 83, čo je pokles o 87 %. Podobný vývoj pritom zažili ale aj európske a ázijské burzy. V roku 2021 podľa údajov EY a Dealogic spoločnosti kótované v USA získali 155 miliárd USD na výnosoch z IPO. V prvej polovici roku 2022 však toto číslo predstavovalo len 4,8 miliardy USD. Rovnako ako perspektívne oživenie, pád technologických IPO v tomto roku súvisel s Fedom, ktorý od marca zvyšoval sadzby v boji proti inflácii.

ipo 1

Návrat technologických IPO

Rok 2023 by ale z hľadiska počtu IPO mohol byť podľa analytikov opäť lepší. „Na obzore je mnoho IPO, ktoré uvidíte,“ povedal Ray Wang, zakladateľ a hlavný analytik spoločnosti Constellation Research, tento týždeň pre Yahoo Finance Live. „Myslím si, že ľudia čakajú na stabilizáciu úrokových sadzieb. Ak sa Fedu podarí dosiahnuť zvýšenie sadzieb na 0,50 % v decembri a 0,25 % v januári, myslím, že by sme mohli mať nejakú nádej.“

Bol by to vítaný posun po roku, kedy sa IPO, kedysi kľúčový prvok v oblasti technológií a býčieho trhu, takmer zastavili. „Pri takých vysokých úrokových sadzbách bol tento rok trh IPO nanič,“ povedal Wang. „Bolo to veľmi zlé. Ak sa pozriete na technologické IPO, bolo to v zlom stave. Ak sa pozriete na výnosy a prognózy výnosov, sú o niečo nižšie. Hoci z väčšej časti stále rastú, polovica technologických spoločností uviedla nižšie usmernenia a druhá polovica sa držala usmernenia.

Na ktoré IPO sa čaká?

Investori zvyčajne čakajú najmä na to, kedy vstúpia na trh nové, rýchlo rastúce firmy – spravidla technologické. V roku 2022 patrili medzi najočakávanejšie IPO roka spoločnosti Stripe, Klarna, Databricks, Discord, Instacart, Trustly, Impossible Foods, Revolut, Northvolt a Epic Games. Väčšina z nich nakoniec svoje IPO odložila a v prípade lepších časov možno očakávať ich debut v ďalšom roku. K vyššie spomínamým spoločnostiam možno pripočítať napr. startup TripActions na rezerváciu cestovania alebo poskytovateľa kybernetickej bezpečnosti Versa Networks.

V roku 2021 vstúpili na burzu viaceré technologické firmy, pričom najväčší ohlas vyvolali debuty Coinbase, Robinhood, Grab, Roblox, Affirm, Rivian, Lucid Motors, Digital World, Poshmark, Qulatrics, Bumble, Oscar Health, Coupang, Coursera, AppLovin, UiPath, The Honest, Marqeta, Spinklr, LegalZoom, Xometry, Confluent, SentinelOne, DiDi, Couchbase, Duolingo, Freshworks, GitLab, Udemy, WeWork, NerdWallet, Squarespace , Amplitude, Clover Health, Deliveroo, Wise, About You, OVH Cloud, Hims and Hers Health, Darktrace, Vimeo či SoFi.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAirbus svoje ciele nadhodnotil a tento rok ich nesplní
Ďalší článokRopný gigant ExxonMobil po rekordnom zisku ohlásil buyback za 50 miliárd USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno