Zlato

Od začiatku 80. rokov sa svetová ekonomika tešila z dlhého obdobia významnej spolupráce medzi národmi pri vzájomnej podpore vládnych finančných potrieb. Vzhľadom na rastúcu eskaláciu geopolitického napätia a rozpad dlhodobých obchodných partnerstiev sa však môžeme domnievať, že súčasné okolnosti budú pravdepodobne znamenať koniec éry definovanej finančnou globalizáciou. O tejto téme sme viac písali aj v článku nižšie:

Úloha zlata ako neutrálneho aktíva s tisícročnou históriou, keďže peniaze zažívajú v porovnaní s americkými štátnymi dlhopismi oživenie. Pokiaľ ide o akumuláciu rezerv globálnych centrálnych bánk, týmto peňažným inštitúciám nezostáva nič iné, len prevziať zodpovednosť za tieto výzvy, pričom konajú ako primárni poskytovatelia likvidity na riešenie ich nerovnováhy v ocenení štátneho dlhu a aktív. Sme svedkami toho, čo by sa dalo označiť za najnedisciplinovanejšie monetárne a fiškálne prostredie v histórii.

Ako je vidieť nižšie v centrálne banky by mohli aj v blízkej budúcnosti inklinovať ku trhu so zlatom, vďaka zníženiu expozície na dlhopisových a ďalších trhoch. Celkovo v 21.storočí nepatrilo zlato k artiklom, ktoré by centrálni bankári vo väčšom akumulovali, to sa však v posledných kvartáloch výrazne zmenilo.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Nálada, nie len, veľkých rýb na trhu
Zdroj: IMF, Federal Reserve, Bloomberg terminal

Vývoj čistých nákupov zlata centrálnymi bankami v tonách nájdete v grafe nižšie. Medzi kvartálne dáta ukazujú, že “gold rally” sa začala už na prelome rokov 2022/2023. Silný impulz, ktorý môžeme vidieť najmä na cenovom grafe, by tak mohol pokračovať aj v najbližšej dobe. Zaujímavosťou môže byť, že medzi kupujúcimi centrálnymi bankami je aj množstvo bánk z rozvojových krajín, ktoré sa možno tak pripravujú na vyššiu mieru volatility a nestability domácich mien.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Nálada, nie len, veľkých rýb na trhu
Zdroj: Statista

Nielen centrálne banky menia svoj prístup k “bezpečnému prístavu”, tento trh je vyhľadávaný aj veľkými fondmi, ktoré do neho alokujú časť kapitálu. Fondy so zlatom zaznamenali medzi týždenný prílev 1,1 miliardy dolárov, čo je najviac od mája 2023.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Nálada, nie len, veľkých rýb na trhu
Zdroj:Bank of America

Obrázok nižšie nám môže dať istú formu pohľadu, prečo vidíme silný vzostupný trend na trhu so zlatom. Medzi rokmi 1974 – 1982 sme zaznamenali tzv. obdobie “Great inflation”, ktoré prinieslo neočakávané 2 vlny inflácie. V aktuálnom prostredí nejasného fundamentu a geopolitickej nestability, by toto mohol byť jeden z alternatívnych scenárov, na ktorý sa časť trhu pripravuje.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Nálada, nie len, veľkých rýb na trhu
Zdroj: Bloomberg BLS, twitter: Game of Trades:

Veľké ryby z Wall Street

Aj napriek faktorom a grafom vyššie, existuje na trhu množstvo významných obchodníkov, ktorí sú ochotní alebo nútení, podstupovať výraznejšiu mieru rizika ako obvykle. Táto informácia je pekne spracovaná aj v prieskume Bank of America, ktorá sa pýtala manažérov fondov na ich “risk apetít”. V posledných 20-tich rokoch, boli obchodníci takto otvorení risku len zhruba päťkrát.

image 45
Zdroj: Bank of America

Odliv kapitálu

Americké akciové fondy práve zaznamenali týždenný odliv 22 miliárd dolárov, čo je najväčší pokles od decembra 2022. Napriek vyššie spomenutej pozitívnej nálade voči riziku, je možné z týchto čísel vydedukovať aj to, že na trhu je už skupina obchodníkov, ktorá si svoje zisky nenechá ujsť a z pozícií vystupuje. Toto potvrdzujú aj posledné dáta reportov CoT, tie zaznamenali významné opúšťanie nákupných pozícií všetkých obchodných skupín.

image 46
Zdroj: Bank of America

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVysoká inflácia a lacné nehnuteľnosti
Ďalší článokBYD poľavuje, akcie s najväčším poklesom za takmer rok

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno