Stráca BYD dych?

Čína, v súčasnosti najväčší trh s elektrickými vozidlami, nikomu nič nedaruje. Najnovšie sa o tom presvedčila najväčšia čínska firma vyrábajúce elektrické vozidlá, BYD. Tá predpovedala odhady ziskov pre rok 2023 o 138 miliónov USD menej ako v minulom roku. To vyvoláva otázky, či čínsky výrobca elektrických vozidiel dokáže udržať silný rast ziskov pri intenzívnej cenovej vojne.

Akcie na správu reagovali poklesom 7 % aj napriek faktu, že firma zvýšila dividendu o takmer trojnásobok. Ide o najväčší jednodňový pokles od august minulého roka. Nevýrazný výkon stojí v kontraste s nárastom akcií jeho menších konkurentov, ako Li Auto a Zhejiang Leapmotor Technology. Hoci sa mnohým z nich stále nepodarilo zvrátiť ziskovosť v segmente elektromobilov.

Podľa správy Morgan Stanley, sa zisk spoločnosti na vozidlo v štvrtom štvrťroku znížil o 25 %. Priemerná cena vozidla klesla štvrtý štvrťrok po sebe, keďže zľavy na značkové produkty masového trhu prevýšili export a prémiové produkty. Napriek vyššiemu predaju prémiových modelov a rastúcemu objemu výroby vyjadrili analytici Morgan Stanley mierne obavy.

„Dúfame, že BYD bude pokračovať v agresívnej cenovej stratégii na obranu svojho podielu na trhu,“ uviedli. Analytici navyše dodali, že čínska automobilka je tiež presvedčená o dosiahnutí 20 % nárastu objemu a stabilných ziskov v roku 2024. BYD zaznamenal nárast čistého zisku, keď prekonal Teslu ako najväčšieho predajcu elektrických vozidiel. Čínsky gigant prekonal tiež Teslu v produkcií už druhý rok po sebe.

Manažment firmy uviedol, že čistý zisk vzrástol o 19 % oproti minulému roku na 1,20 miliardy USD za posledné tri mesiace minulého roka. Tržby vzrástli o 15 % oproti minulému roku na 24,9 miliardy USD, keď objem predaja vzrástol o 38 %. Firma známa svojimi cenovo dostupnými automobilmi, predala viac ako 526 000 plne elektrických vozidiel vo štvrtom kvartáli.

Rast predaja však začína ukazovať známky úľavy. Predaje čínskeho giganta, ktorý nedávno predstavil auto U9 za 232 000 USD od začiatku tohto roka do februára klesli o 6,1 % oproti minulému roku. Spoločnosť podporovaná Warrenom Buffetom sa v snahe o globálnu expanziu snaží predávať viac prémiových modelov a viac vozidiel vyvážať do zahraničia. V roku 2023 vývoz BYD prudko vzrástol na viac ako 242 000 vozidiel. Podľa Wall Street Journalu sa spoločnosť zamerala na Mexiko a hľadá miesta v krajine pre výrobný závod, keďže jej snaha o globálnu expanziu sa zameriava na Severnú Ameriku.

Akcie BYD


Akcie BYD za posledných 12 mesiacov klesli o -13,5 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za na 27,7 USD, čo predstavuje 19,6 násobok zisku na akciu (P/E); 46,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 14,6 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 0,54 %. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 82,4 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Nálada, nie len, veľkých rýb na trhu
Ďalší článokAlibaba zrušila IPO svojej logistickej pobočky Cainiao
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno