Kvartálne výsledky

Americká fintech spoločnosť Square, ktorá bola založená majiteľom Twitteru – Jackom Dorseym, včera vykázala svoj prvý kvartál roku 2021. Hlavný konkurent služby PayPal potvrdil svoj rýchly rast, keď jeho príjmy stúpli za prvé 3 mesiace oproti minulému roku 2,5 násobne, pričom boli podporené predovšetkým výnosmi z oblasti Bitcoinu (predaj kryptomien). Ďalší rast bol ťahaný taktiež ekonomickým oživením v USA, stimulačnými šekmi a pokračujúcou digitalizáciou finančného priemyslu.

Zverejnené čísla jednoznačne prevýšili očakávania analytikov a poslali akcie Square vyššie o +3,23% v dnešnom pre-market obchodovaní. Firme sme sa venovali tiež v našom článku 3 Fintech akcie, ktorých rast nemožno zastaviť.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom štvrťroku 2021 spoločnosť Square zaznamenala výnosy vo výške $5,06 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +266% a jednoznačné prevýšenie predpokladov analytikov, ktorých odhad bol na úrovni $3,37 mld.

Výnosy z Bitcoinu: Príjmy aplikácie CashApp zo segmentu „Bitcoin revenue“ sa medziročne zvýšili o +1047%, z $306,1 mil. na $3,51 mld.

Operatívny zisk / strata: Operatívny zisk dosiahol v prvom kvartáli 2021 úroveň $67,7 mil., čo je výrazne lepší výsledok v porovnaní s minulým rokom (-$90,3 mil.)

Čistý zisk / strata: Spoločnosti Square sa podarilo dostať do plusových čísel i čo sa týka čistého zisku, ktorý bol zaznamenaný vo výške $39 mil., v predchádzajúcom roku čistá strata predstavovala hodnotu -$105,9 mil. To predstavuje zisk $0,08 na akciu oproti strate -$0,24 na akciu. Wall Street očakávala zisk $0,16 na akciu.

Cashflow: Hoci z hľadiska operatívnej a čistej rentability sa firma dostala do plusových čísel, z hľadiska hotovostných tokov, resp. cashflowu nastala zmena presne opačná. Operatívny cashflow dosiahol úroveň -$97,7 mil., čo je výrazne horší výsledok ako v minulom roku ($121,3 mil.) Voľný cashflow predstavoval -$131 mil.

Počet aktívnych účtov: Aktívne účty využívajúce služby Square vzrástli o ďalších 14,5 mil. a dosiahli celkový počet 392 mil.

Akcie Square výsledky prvý kvartál 2021
Vybrané ukazovatele rentability spoločnosti Square za prvý kvartál 2021, zdroj: Shareholder-Letter

Square zaznamenal oživenie v rámci všetkých produktov a služieb, keď celkový objem platieb podniku stúpol oproti minulému roku o +50% na 285 miliárd dolárov. Tržby z hardvéru, ktoré zahŕňajú najmä terminály POS umožňujúce obchodníkom prijímanie platieb v obchodoch, vzrástli počas štvrťroka o +39% na 29 miliónov dolárov. Hoci sa spoločnosti darilo na všetkých frontoch, jednou z najväčších rastových oblastí a najlukratívnejších častí podnikania Square bola tiež jednou z jej najnovších.

Cash App a príjmy z Bitcoinu

Aplikácia Cash App umožňuje používateľom nakupovať, predávať a držať Bitcoiny. Boom na trhu kryptomien, ktorý trvá už niekoľko mesiacov spôsobil aj enormný záujem o nákup najcennejšej kryptomeny prostredníctvom aplikácie CashApp. Navyše, v marci Cash App umožnila zákazníkom v rámci aplikácie bezplatne posielať a prijímať Bitcoiny ďalším používateľom. Výsledkom je, že Square vygeneroval tržby spojené s Bitcoinom vo výške 3,5 miliardy dolárov za jediný štvrťrok.

Akcie Square


Akcie Square patrili v minulom roku medzi tie najlepšie na trhu, keď vzrástli o +245,46% a od svojej najnižšej hodnoty, ktorú dosiahli počas paniky na akciovom trhu v marci dokonca až o +588%. Aktuálne sa nachádzajú zhruba o -20% nižšie od svojej maximálnej hodnoty z polovice februára tohto roka a v tom roku získali zatiaľ iba +2,90%.

Napriek výbornému rastu z hľadiska výnosov, Square má stále problémy so ziskovosťou, navyše momentálne najrýchlejšie rastúci segment spoločnosti je extrémne citlivý voči cene Bitcoinu. To znamená, že ak sa kryptomeny dostanú do úzadia, ich ceny poklesnú a bude sa s nimi menej obchodovať, ako sme to už v minulosti zažili, výrazne to ovplyvní aj príjmy Square. Naopak, ak niekto je optimistický ohľadom Bitcoinu, je pravdepodobné, že transakcie spojené s ním sa budú prostredníctvom CashApp množiť a firma bude zažívať ďalší rýchly rast.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSpoločnosť Yearn Finance s rekordnými výnosmi za apríl 2021
Ďalší článokKryptomena Ethereum migruje z CeFi na DeFi sa zrýchľuje
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno