3 Fintech akcie, ktorých rast nemožno zastaviť

Pozrite sa s nami na 3 fintech spoločnosti, ktoré majú za sebou úžasný rast a stále veľký potenciál pred sebou.

0
630

Prehľad článku

Fintech

Skratka fintech sa používa pre firmy, ktoré pôsobia v oblasti finančných technológii. V posledných dekádach je to jedno z najrýchlejšie rastúcich odvetví na trhu, ktoré poháňajú inovácie ako digitálne peniaze, platby kartou, mobilné platby, bezkontaktné platby, medzinárodne transakcie, virtuálne peňažné platformy či kryptopeniaze. Fintech akcie

Spoločnosti, ktoré tieto inovácie prinášajú sa môžu tešiť vysokým rastom tržieb či ziskov a taktiež sa tešia obľube investorov. V súčasnej dobe, kedy začala druhá vlna digitálnej transformácie sa opäť dostanú tieto firmy o niečo viac do popredia. V tomto článku sa pozrieme na 3 fintech akcie, ktoré majú za sebou úžasný rast a rovnako úžasné príležitosti pred sebou.

xtb

Square

Spoločnosť Square bola založená v roku 2009 zakladateľom Twitteru Jackom Dorseym a poskytuje obchodníkom inovatívne služby v oblasti platieb. Finančný ekosystém spoločnosti Square umožňuje svojim zákazníkom prijímať digitálne platby či už vo forme platobných kariet alebo mobilov. Americký podnik aktuálne spracúva ročne platby v hodnote viac ako 100 mld. dolárov a neustále rastie.

Fintech akcie
*2020 odhad, 3 fintech akcie – Square

Na obrázku možno vidieť raketový rast výnosov spoločnosti, ktorá vo svojom rozvoji nepoľavuje, naopak v posledných rokoch je nárast ešte výraznejší. Napriek faktu, že Square ešte stále nie je stabilne ziskový, sa aktuálna trhová hodnota firmy pohybuje na úrovni 91 mld. dolárov. Akcie Square majú za sebou rovnako úžasný nárast ako tržby spoločnosti, keď za posledných 5 rokov akcionárom priniesla ich investícia návratnosť cca 2300%, pričom len od marca akcie zaznamenali nárast o viac ako 400%. Rýchly rast v budúcich rokoch by malo zabezpečovať niekoľko faktorov, medzi ktoré patrí rozmach digitálnych platieb či platformy Cash App a Square Online Store.


Zákaznícka základňa firemnej aplikácie CashApp, ktorá sa zameriava na vzájomné transakcie medzi užívateľmi, sa medziročne zdvojnásobila a stále ma obrovský priestor na rast. Taktiež možno očakávať výrazné rozširovanie ponuky finančných produktov a služieb pre týchto užívateľov zo strany firmy. Jednou z týchto služieb bolo umožnenie nakupovania bitcoinu prostredníctvom aplikácie a práve táto služba zabezpečila obrovské nárasty príjmov po tom čo sa bitcoin stal opäť stredobodom pozornosti. Square Online Store je relatívne nová, avšak rýchlo rastúca platforma, ktorá umožňuje digitálne platby na webstránkach jednotlivých e-shopov. Napriek žiarivej budúcnosti tejto firmy treba poznamenať, že jej akcie sa javia mimoriadne draho.

Visa

Spoločnosť Visa zrejme netreba veľmi predstavovať, veď väčšina z nás využíva jej služby. Visa je najväčším spracovateľom platieb na svete, pričom iba v roku 2019 spracovala platby v hodnote 9 biliónov dolárov cez svoj platobný ekosystém. Pôsobí vo viac ako 200 krajinách sveta a spracováva transakcie v cca 160 menách. Firma je jedným z najúspešnejších príkladov korporátneho biznisu, keď na trhu pôsobí už 55 rokov a zažíva neustály rozvoj podnikania.

fintech akcie
3 fintech akcie, Visa

Visa zarába peniaze z 3 oblastí: služby ponúkané obchodníkom, spracovanie platieb a medzinárodné transakcie. Rozvoj tohto odvetvia firme zabezpečuje pohodlný a stabilný rast naprieč všetkými dôležitými ukazovateľmi, čo sa plne odráža aj na náraste cien jej akcií a trhovej hodnote. Visa je v súčasnosti 14. najhodnotnejším podnikom na svete s trhovou kapitalizáciou vo výške 430 mld. dolárov. Mierny pokles vo výnosoch a v ziskovosti v poslednom roku bol spôsobený poklesom medzinárodných transakcií, ktorých počet sa výrazne znížil kvôli pandémii a obmedzeniu cestovania.


Ako však zaočkovanosť populácie stúpa, očakáva sa opätovný nárast cestovania a Visa by sa mala vrátiť k presvedčivejšiemu rastu. Taktiež môžeme očakávať, že transformácia firiem smerom k digitalizácii by mala viesť aj k rýchlejšej akceptácii digitálnych platobných metód z čoho bude samozrejme bude profitovať aj najväčšia fintech spoločnosť sveta. Netreba zabudnúť, že okrem stabilného organického rastu svojho biznisu, Visa pravidelne uskutočňuje akvizície menších inovatívnych firiem, ktoré jej pomáhajú zachytiť súčasné trendy. Visa navyše ponúka svojim akcionárom taktiež dividendový výnos, ktorý je aktuálne na hodnote 0,66%.

Adyen

Medzi 3 fintech akcie, ktorých rast nemožno zastaviť sme zaradili i rastúcu hviezdu z Európy. Tak by sme mohli označiť holandskú spoločnosť Adyen, založenú v roku 2006, ktorá poskytuje podnikom platformu na prijímanie platieb prostredníctvom akéhokoľvek predajného kanála na svete. Adyen svojou inovatívnosťou oslovil viac ako 4 500 spoločností z celého sveta, medzi ktorými sa vynímajú značky ako Facebook, Uber, Booking, eBay, Spotify, Netflix či Microsoft.

Akcie Adyen
Vývoj tržieb a ziskov spoločnosti v miliardách eur

V roku 2019 firma spracovala platby v hodnote 240 mld. eur, čo je o 51% viac ako v minulom roku a za posledných 5 rokov jej výnosy vzrástli šesťnásobne, z 660 miliónov eur na 3,64 miliardy eur. Výborné výsledky sú podložené taktiež nárastom rentability, keď za rovnaké obdobie čistý zisk Adyen vzrástol zo 100 miliónov eur na 260 miliónov eur.


Akcie spoločnosti Adyen sa obchodujú na burze cenných papierov cca 2,5 roka, ale odvtedy vzrástli o viac ako 330% a ich trend kopíruje výnosnosť samotného podnikania spoločnosti. A zdá sa, že rast môže pokračovať naďalej, pretože rovnako ako v predošlých dvoch prípadov aj európska spoločnosť môže v budúcich rokoch naplno vyťažiť z rozvoja finančných technológiia vďaka svojej inovatívnej jednotnej platformy a agresívnej expanzívnej politike, ktorá jej pomáha získavať mnoho zvučných zákazníkov. V predošlom roku získal Adyen licenciu na svoje podnikanie v Malajzii a možno očakávať penetráciu ďalších trhov. Na záver treba ešte dodať, že akcie Adyen sa javia aktuálne podobne draho ako tie spoločnosti Square.

Ďalšie zaujímavosti

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno