Kryptomena Ethereum pomaly opúšťa centralizované financovanie (CeFi) a rýchlo vstupuje do decentralizovaného financovania (DeFi), čo by mohlo viesť k zvýšeniu cien a dopytu po aktívach. Analýza on-chain od rôznych poskytovateľov odhalila, že za posledný mesiac došlo k určitému odchodu ETH z centralizovaných búrz. Kryptomena Ethereum na decentralizovaných burzách a smart zmluvách drží 23% z celkovej ponuky.

Kryptomena Ethereum – EXODUS

Stojí za zmienku, že ETH v inteligentných kontraktoch nemusí byť nutne uzamknutá alebo niej e k dispozícií pre ďalší predaj. To však platí iba pre vkladovú zmluvu Beacon Chain. V súčasnej dobe sa tejto zmluve drží 4,4 miliónov ETH, čo tvorí 3,8% z celkovej ponuky. To sa však bavíme o ETH 1.5, väčšina e ETH 2.0 bude zatiaľ stále pravdepodobne nehybná.

Tiež momentálne existujú platformy, ako napríklad Lido, ktoré ponúkajú okrem iného aj stávkové služby. Glassnode uviedol, že množstvo ETH na centralizovaných burzách sa za posledných 9 mesiacov znížilo o 31%. Z 19 miliónov coinov na cca 13 miliónov coinov, čo dnes predstavuje 12% z celkovej ponuky. Podľa správ, je to najnižší zostatok na centralizovaných burzách za posledné dva roky. Naopak takmer 23% ponuky (26 miliónov coinov), je držané v DeFi a rožných ďalších smart kontraktov.

cefi do defi
ETH v smart kontraktoch. Zdroj: Glassnode

DeFi a skladovanie v studených peňaženkách

Spoluzakladateľ EthHub Anthony Sassano uviedol, že z približne 10 miliónov ETH, ktoré sú uzamknuté v Decentralizovaných burzách, je v súčasnej dobe približne 6,6 miliónov v protokoloch peňažného trhu, ako je Maker, Aave a Compound. To v podstate znamená, že tieto prostriedky sú používané ako kolaterál (zábezpeka) a nie sú aktívne obchodované.

Ďalších približne 2,4 miliónov ethereum sa používa v automatizovaných tvorov trhu ako párovacie aktívum. Zbytok Ethereum je uložený v inteligentných zazmluvnených peňaženkách, ako je napríklad Gnosis Safe s 1,8 miliónmi ETH. Anthony Sassano dospel k záveru, že je dobré vidieť ako sa kryptomena ethereum využíva. Práve to poháňa dopyt a vracia ethereum do rúk držiteľom, skôr ako centralizované burzy CeFi.

ETH
Ehereum. Zdroj: Nomisc

Pozri tiež:

Analýzy kryptomien a akcií.

Novinky zo sveta kryptomien a akcií.

Ako zdaniť zisk s kryptomien.

Ako zdaniť zisk s akcií a ETF.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSquare rastie naďalej raketovým tempom, výnosy z Bitcoinu stúpli 11 násobne
Ďalší článokAkcie Palantir sa po zverejnení prvého štvrťroku prepadávajú o ďalších 10,8%
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno