Likvidácia Bed Bath & Beyond

Americký maloobchodný predajca domácich potrieb použije súdny proces na začatie likvidácie svojich 360 obchodov Bed Bath & Beyond a 120 obchodov Buy Buy Baby, pričom bude tiež hľadať kupca pre svoje aktíva. Spoločnosť Bed Bath & Beyond podľa súdneho spisu odhadla, že mala majetok vo výške 4,4 miliardy dolárov a celkový dlh 5,2 miliardy dolárov. Počet veriteľov je medzi 25 001 a 50 000. Finančná riaditeľka Bed Bath & Beyond Holly Etlinová bude pôsobiť ako riaditeľka pre reštrukturalizáciu, ktorá bude riadiť bankrot.

Maloobchodník dostal na poslednú chvíľu záchranné lano od hedžového fondu Hudson Bay Capital, ktorý by za určitých podmienok poskytol Bed Bath & Beyond viac ako 1 miliardu dolárov. Spoločnosť však nesplnila minimá ceny akcií a obchod bol ukončený. Predstavitelia Bed Bath & Beyond potom povedali, že predajú viac akcií v snahe odvrátiť podanie o reštrukturalizáciu. Sixth Street Partners poskytuje spoločnosti pôžičku vo výške 240 miliónov dolárov, aby jej pomohla pri financovaní v prípade bankrotu.

Odvrátiteľný pokles

V roku 2022 sa spoločnosť pustila do úsilia o obrat, ktorý jej poskytol záchrannú pôžičku vo výške 375 miliónov dolárov, pretože zatvorila niektoré obchody a znížila približne 20 % svojej pracovnej sily. Plán, ktorý bol predstavený v auguste, patril medzi posledné pokusy maloobchodníka o záchranu, pretože sa snažil držať krok s konkurentmi v elektronickom obchode a meniacimi sa nákupnými návykmi spotrebiteľov.

image 13

V posledných rokoch sa stala spoločnosť cieľom aktivistov. V roku 2019 si akcionári vynútili prepracovanie predstavenstva firmy a odvolanie jej výkonného riaditeľa, zatiaľ čo aktivistický investor Ryan Cohen spustil kampaň, v rámci ktorej bol po zmene predstavenstva odvolaný ďalší generálny riaditeľ.

Zánik spoločnosti Bed Bath & Beyond nie je, ako tvrdili niektorí odborníci, príkladom nevyhnutného úpadku kamenných maloobchodníkov, ktorí sa snažia konkurovať spoločnosti Amazon. Namiesto toho je firma z veľkej časti zodpovedná za svoj vlastný neúspech, podľa dodávateľov, analytikov a bývalých manažérov a zamestnancov. Takmer desaťročie vedúce tímy prijímali rozhodnutia, ktoré postupne posúvali spoločnosť na pokraj finančného kolapsu.

Pod vedením dlhoročného generálneho riaditeľa Steva Temaresa minula spoločnosť Bed Bath & Beyond príliš veľa peňazí a času na akvizíciu spoločností, ako napríklad Cost Plus World Market v roku 2012 a Decorist v roku 2017, ktoré neboli úspešné. Temares tiež minul miliardy dolárov na odkúpenie akcií. Medzitým firma neinvestovala dosť na zlepšenie svojich online a logistických operácií, čo znevýhodnilo Bed Bath & Beyond, pretože konkurenti vrátane firmiem ako Target, Walmart a Lowe’s ponúkajú možnosti, ako je nákup online, vyzdvihnutie v predajni a podobne. Ostatné špecializované veľkokapacitné obchody tiež zmenili rýchlosť, aby mohli efektívne konkurovať Amazonu.

Americký maloobchodný predajca domácich potrieb použije súdny proces na začatie likvidácie svojich 360 obchodov Bed Bath & Beyond a 120 obchodov Buy Buy Baby, pričom bude tiež hľadať kupca pre svoje aktíva.

Chyby manažmentu

V roku 2019 bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Target Mark Tritton prevzal kormidlo Bed Bath & Beyond, pretože strácala podiel na trhu a hlásila pokles štvrťročných tržieb. Aby sa pokúsil zastaviť tento pokles, rozhodol sa vyrábať viac produktov vo vlastnej réžii, čo môže pomôcť znížiť náklady, ak sa časom efektívne implementuje. Stratégia v Bed Bath & Beyond však skončila tým, že obchody naplnili príliš veľa neznámymi výrobkami súkromných značiek na úkor známych národných značiek.

„Myslím si, že „zásadná chyba firmy bola rozhodnutie o predaji“ preorientovať sa na produkty súkromných značiek, povedal analytik S&P Global Ratings Declan Gargan. Nakupujúci ustúpili a predaj prudko klesol. Začiatkom tohto roka sa spoločnosť Bed Bath & Beyond pripravovala na vyhlásenie konkurzu. K údivu mnohých dodávateľov a analytikov však organizácia začiatkom februára uzavrela komplexnú dohodu o financovaní, v ktorej by predala svoje akcie hedžovému fondu Hudson Bay. Dohoda vyniesla 360 miliónov dolárov, čo je ďaleko za cieľom 1 miliardy dolárov.

Potom spoločnosť oznámila ďalšiu poslednú dohodu o financovaní. Tá však nemaal ako sprostredkovateľa hedžový fond. Tentoraz mala Bed Bath & Beyond niekoľko týždňov na predaj akcií v hodnote 300 miliónov dolárov priamo investorom. Tí však veľký záujem a cena akcií neustále klesala.

Riedenie akcionárov

„Myšlienka, že môžete neustále podporovať svoju spoločnosť aj napriek neustálemu riedeniu vašich investorov, jednoducho nie je dlhodobá a životaschopná stratégia podnikového financovania,“ povedal James Gellert, generálny riaditeľ ratingovej spoločnosti Rapid Ratings. „Bed Bath & Beyond zdanlivo ignoroval bežných akcionárov.“ Práca tisícov zamestnancov a ich dôchodkové úspory a odstupné sú v ohrození. Uprostred kolapsu jedného z najväčších predajcov domáceho tovaru v USA však existuje niekoľko víťazov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokXTB spúšťa obchodovanie s frakčnými akciami, investovanie tak bude opäť dostupnejšie
Ďalší článokMarihuanové akcie na dne a to aj napriek legalizačným tlakom
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno