Obvinenia

Carl Icahn, ktorého sme zaradili medzi najlepších investorov všetkých čias, nebude spomínať na včerajší deň v dobrom. Jeho majetok stratil obrovskú hodnotu po tom, čo ho obvinila spoločnosť Hindenburg Research špecializujúca sa na „shortovanie“ – predaje na krátko. Akcie Icahn Enterprises L.P., investorovej verejne obchodovanej spoločnosti, klesli v reakcii o 20 %, vôbec najviac v histórii.

Miliardárov majetok sa znížil o bezprecedentných 41 % na 14,6 miliardy USD, čím sa posunul v rebríčku najbohatších ľudí z 58. miesta na 119. miesto. Spoločnosť je hlavný zdroj majetku investora a podnikateľa. Jeho druhým najväčším majetkom je podiel v jeho investičných fondoch, ktoré používa na uzatváranie aktivistických stávok.

Hindenburg Research Icahna obvinil, že vo svojej investičnej spoločnosti používa ekonomickú štruktúru „podobnú ponzi schéme“. Hindenburg v správe tiež uviedol, že spoločnosť Icahn Enterprises investuje do fondov spravovaných samotným investorom a že je nadmerne zadlžená. Zároveň sa mala obchodovať s extrémnou prirážkou podľa čistej hodnoty aktív. Hindenburg tiež spochybnil, ako spoločnosť ohodnotila niektoré svoje investície.

Hindenburg taktiež kritizoval investora za navyšovanie svojho podielu v spoločnosti. Icahn zvyšoval svoj podiel v Icahn Enterprises vo forme príjmania akciových dividend. Nebol teda vyplácaný klasicky hotovosťou, ale akciami. Pred utorkovým poklesom mal jeho podiel hodnotu 15,7 miliardy USD v porovnaní s 8,4 miliardami USD v roku 2017, aj keď hodnota jeho akcií klesla o 4,9 %. Ostatní držitelia akcií dostávali svoje dividendy v hotovosti, čím sa spoločnosť stala atraktívnou pre retailových investorov, informoval Hindenburg. To bolo možné len vďaka Icahnovmu rozhodnutiu prijať svoju platbu v akciách, pretože spoločnosť neustále fungovala s negatívnym cash flowom.

Ďalšia kritika smerovala na Icahna za to, že využil maržový úver zabezpečený jeho podielom v spoločnosti, ale nezeverejnil koľko si požičal, úrokovú sadzbu alebo udržiavací pomer úveru k hodnote spojenej s maržovým úverom. Podľa výročnej správy podniku za rok 2022 mal Icahn k februáru viac ako 181 miliónov akcií v hodnote 9,2 miliardy dolárov, ktoré kryli úver. Maržové úvery zahŕňajú pôžičky, ktoré sú zabezpečené hodnotou podkladových akcií. Ak hodnota akcií klesne, veritelia môžu požiadať o dodatočný kolaterál alebo o splatenie pôžičky a majú možnosť akcie zhabať a predať, ak tak dlžník neurobí.

Icahn vo vyhlásení nazval správu „samoúčelnou“ a „určenou výlučne na generovanie ziskov z krátkej pozície Hindenburgu“. Na tému maržového úveru sa vyjadril vo výročnej správe, že Icahn Enterprises a jej pridružené spoločnosti majú dostatočné dodatočné aktíva na splnenie akýchkoľvek záväzkov vyplývajúcich z maržových pôžičiek. Za predpokladu, že Hindenburg skutočne vytvoril short pozíciu na akcie Icahn Enterprises, čiže stavil na pokles akcií firmy, môže sa tešiť z vysokých ziskov.

Hindenburg Research

Hindenburg je podobnými obvineniami známy. Snaží sa nájsť problémy a nekalé praktiky v rôznych podnikoch a staviť na ich pokles. Po zverejnení správy sa väčšinou akcie daných podnikov skutočne prepadnú a Hindenburg na tom zarobí.

Najviac sa firma preslávila v roku 2020 správou o obvinení výrobcu elektroických a vodíkových kamiónov Nikola. Tá opisovala, ako startup spúšťal prototypy vozidiel z kopca a tvrdil pritom, že jazdia samé, okrem iného hanebného správania v spoločnosti. Zakladateľ spoločnosti Nikola Trevor Milton neskôr zo spoločnosti odstúpil a bol odsúdený za podvod s cennými papiermi a zavádzanie investorov. Nedávno tiež Hindenburg šokoval Wall Street obvinením fintech spoločnosti Block (Square). Dva mesiace predtým zas padlo obvinenie indického konglomerátu Adani Group, ktoré z hodnoty podniku ubralo viac ako 100 miliárd USD.

Akcie Icahn Enterprises


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokBritánia odmietla najväčšiu hernú akvizíciu v histórií, aké možnosti má teraz Microsoft?
Ďalší článokSkončí elektromobilka Lordstown kvôli nezhodám s Foxconn v bankrote?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno