Zamietnutie ponuky

Spoločnosť Rio Tinto, ktorá sa zaoberá prieskumom, ťažbou a spracovaním nerastných surovín ako hliník, meď, diamanty, zlato, železnú rudu a lítium sa snažila získať väčšiu kontrolu nad obrovskou medenou baňou, ktorú v Mongolsku rozvíja. Ponuka firmy však bola odmietnutá s tým, že „neodráža spravodlivú a dlhodobú strategickú hodnotu väčšinového vlastníctva spoločnosti v projekte Oyu Tolgoi,“ oznámil banícky podnik Turquoise Hill minulý týždeň po vymenovaní špeciálneho výboru na preskúmanie ponuky.

Očakáva sa, že Oyu Tolgoi bude po dokončení podzemnej časti štvrtou najväčšou medenou baňou na svete, pričom spoločnosť Turquoise Hill a jej partneri sa zameriavajú na konečnú produkciu viac ako 500 000 metrických ton medi ročne. Odmietnutie spoločnosti Turquoise Hill je však prekážkou pre výkonného riaditeľa podniku Rio Tinto Jakoba Stausholma. Ten uprednostňoval rozhýbanie zastavených projektov a zároveň obnovenie reputácie spoločnosti po sérii chybných krokov.

Rio vlastní 51 % Turquoise Hill, ktorý zase vlastní dvojtretinový podiel v Oyu Tolgoi. Vo svojom vyhlásení firma uviedla, že je sklamaná rozhodnutím osobitného výboru a zopakovala svoj návrh na odkúpenie Turquoise Hill. Ponuka by pre menšinových investorov priniesla „presvedčivú hodnotu“.

Kovy budúcnosti

Dodávatelia priemyselných kovov ako Rio Tinto čelia v súčasnosti nedostatku nových ložísk a rastúcemu dopytu po elektroinštalačnom kove, ktorý je kľúčom k elektrifikácii ekonomík v odklone od fosílnych palív. V dôsledku vysokého dopytu, ich nedostatku a rekorednej inflácie v posledných mesiacoch ceny v podstate všetkých kovov prudko vzrástli. Rio sa preto snaží zvýšiť svoju expozíciu voči takzvaným komoditám budúcnosti, prírodným zdrojom ako meď a nikel, ktoré sú kľúčové pre prechod na zelenú energiu.

Získanie veľkého podielu v bani Oyu Tolgoi bol jasný spôsob, ako dosiahnuť tento cieľ. Začiatkom tohto roka spoločnosť uzavrela dohodu s vládou o začatí prác na dlho odkladanej podzemnej expanzii Oyu Tolgoi v hodnote 6,9 ​​miliardy dolárov po tom, čo súhlasila s odpísaním záväzku 2,4 miliardy dolárov, ktorý jej dlhuje štát.

Akcie Rio Tinto


Akcie Rio Tinto v priebehu tohto roka stratili -12,1 % a za posledných 12 mesiacov -18,9 % trhovej hodnoty. Dnes sa obchodujú na cene $58,83 a za 5,8 násobok zisku na akciu (P/E); 6,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 3,3 násobok EV/EBITDA. Ročný dividendový výnos akcií firmy je na úrovni 11,63 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČínske Pinduduo expanduje do zahraničia vstupom na americký trh
Ďalší článokAkcie Snowflake vystrelili o 20% nahor po jednoznačnom prekonaní analytických odhadov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno