Kvartálne výsledky

Včera reportovalo svoje kvartálne výsledky mnoho spoločností, ktorých štvťrok sa skončil 31. júla 2022. Pravdepodobne najviac zaujal raketovo rastúca softvérová spoločnosť Snowflake. Tá rodzrtila analytické predpoklady z hľadiska príjmov vďaka expanzii veľkých zákazníkov. Manažment zároveň investorom ponúkol silný výhľad na ďalší kvartál, ale aj na celý hospodársky rok 2023. Akcie Snowflake v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o +19,3 % na $190,23.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: Tržby Snowflake v 2. štvrťroku 2023 dosiahli hodnotu $497,3 MIL., čo predstavuje medziročný nárast o +82,7 %. Konsenzus analytikov bol na úrovni $467,5 MIL.

Prevádzkový zisk: / strata Prevádzková strata sa oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka zvýšila z -$200,1 MIL. na -$200,7 MIL. 

Čistý zisk / strata: Čistá strata medziročne vzrástla z -$189,7 MIL. na -$222,8 MIL., resp. z -$0,64 na $0,70 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $1,09, zatiaľ čo na Wall Street sa prognózovala stratu -$0,56 na akciu.

Cash Flow: Voľný cash flow stúpol z -$9,6 MIL. na $60,6 MIL., resp. z -$0,03 na $0,17 na akciu.

„Počas 2. štvrťroka vzrástli produktové tržby medziročne o 83 % na 466 miliónov dolárov. Naša hrubá marža na báze non-GAAP presiahla 75 % a tak naďalej generujeme upravený prevádzkový zisk a voľný peňažný tok,“ povedal Frank Slootman, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Snowflake. „Ďalšia hranica inovácií spoločnosti Snowflake je zameraná na transformáciu toho, ako sa cloudové aplikácie vytvárajú, nasadzujú, predávajú a obchodujú. Tešíme sa na túto príležitosť rastu.“

Najdôležitejšie novinky

Zdrojom rastu príjmov cloudovej spoločnosti zameranej na organizovanie a analýzu údajov boli predovšetkým príjmy z predaja produktov. Produktové tržby tvoria väčšinu celkových príjmov Snowflake a sú tak pozorne sledované investormi aj analytikmi. Firma naďalej pokračovala aj v rozširovaní svojej zákazníckej základne, keď k 31. júlu mala 6 808 klientov, pričom toto číslo taktiež prekonalo odhady analytikov.

Snowflake ako softvérová spoločnosť sa odlišuje od konkurencie tým, že nefunguje ako klasická predplatná SaaS služba. Firma generuje príjmy tak, že zákazníkom účtuje poplatky na základe toho, do akej miery využívajú produkty na úložisko a analýzu údajov. Tento model založený na spotrebe môže byť teda výrazne ovplyvnený ekonomickými podmienkami a aj preto sa mnohí investori obávali či sa už hroziaca ekonomická recesia premietla do štvťročných čísel Snowflake podobne ako v prípade firmy Salesforce. Na rozdiel od Salesforce však Snowflake presvedčil Wall Street, že firemní zákazníci sú stále ochotní platiť za jeho produkty a služby.

Snowflake Q2 FY23 Infographic (Graphic: Snowflake)

Ďalšími dôležitými ukazovateľmi výkonu spoločnosti sú RPO a NRR. Indikátor RPO (Remaining performance obligations) vyjadrujúci zostávajúce záväzky plnenia zo strany zákazníkov vzrástol medziročne o 78 % na 2,7 miliardy dolárov. Ukazovateľ NRR (Net revenue retention), ktorý vyjadruje v dolároch ako firma dokáže nielen obnovovať kontrakty so zákazníkmi, ale ich aj rozširovať dosiahol hodnotu 171 %, čo je výnimočne vysoké číslo.

Vedenie firmy avizovalo, že v 3. štvťroku 2023 by sa mali tržby zvýšiť na 500 až 505 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 60 až 62 %. Upravená prevádzková zisková marža by mala byť na úrovni 2 %. Z hľadiska celého fiškálneho roka 2023 majú byť tržby v rozsahu 1,905 až 1,915 miliardy dolárov (nárast o 67-68 %). Hrubá zisková marža by mala byť vo výške 75 % a prevádzková na úrovni 2 %.

Akcie Snowflake


Akcie Snowflake v tomto roku klesli o -52,9 % a za posledných 12 mesiacov o -43,3 % na $159,49. V dnešnom rozšírenom obchodovaní akcie rastú o ďalších +19,3 % na $190,23.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Walt Disney predbehol Netflix a stáva sa najväčšou streamingovou spoločnosťou
Kvartálne výsledky Palantir, Warner Bros. Discovery a Berkshire Hathaway prostredníctvom VIDEA
Warren Buffet uprostred nákupov akcií znižuje spätné odkupy
Block zaznamenal 34% pokles príjmov z Bitcoinu, akcie klesajú o 7%
Kvartálne výsledky Alibaba, Meta, Apple, Amazon, Intel a AMD prostredníctvom VIDEA
PayPal prekonal očakávania Wall Street a ohlásil odkup akcií za $15 MLD.
Polročné výsledky XTB 2022 v znamení lepšej ziskovosti
Ekonomické spomalenie sa dotklo aj Google, ale ten naďalej rastie
Netflix s dôležitými novinkami avizuje návrat k rastu
PepsiCo zvláda infláciu a prevyšuje očakávania Wall Street
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokPonuka spoločnosti Rio Tinto na kúpu obrovskej medenej bane bola odmietnutá
Ďalší článokNovartis plánuje odčlenenie a vstup na burzu svojej divízie generík Sandoz
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno