Najväčší pokles od prepuknutia Covid-u

Farmaceutický gigant Pfizer utrpel najväčší mesačný pokles od júna 2020. Po dobrých rokoch, ktoré živili okrem iného príjmy z predaja vakcíny, prišlo aj bolenie brucha. Tieto príjmy medzitým firma využívala napr. na akvizície. Jednou z nich bola kúpa Biohaven Pharmaceutical za $11,6 MLD, ktorou do získala do svojho produktového portfólia liek na migrénu Nurtec, potenciálny trhák, ktorý by podľa analytikov mohol farmaceutickému gigantovi priniesť miliardy dolárov v ročných tržbách.

Pfizer sa týmto spôsobom snaží diverzifikovať príjmy, pretože v nasleujúcich rokoch bude čeliť vypršaniu platnosti niekoľkých patentov na výrobu liečiv. Pandémia ale ide do úzadia, čím klesá dopyt po vakcínach. Pri zverejnení kvartálnych výsledkov v utorok, manažment informoval, že vlani zvýšil tržby o viac ako pätinu na rekordných 100,3 miliardy USD. Väčšina tržieb pochádzala z predaja vakcíny proti Covidu-19 a lieku Paxlovid. Pfizer však čaká prudký pokles odbytu týchto produktov, pretože vlády ich prestávajú objednávať. Čistý zisk Pfizeru minulý rok stúpol o 43 % na 31,4 miliardy USD. Akcie sa kvôli tomu tento mesiac prepadli o 14 %, čím vymazali trhovú hodnotu 40 miliárd amerických dolárov.

„Už sa všeobecne očakávalo, že spoločnosť bude pod drobnohľadom svojich investorov, čakajúcich ako sa vyvinie situácia s liekmi, čo sa nakoniec aj potvrdilo‘,“ napísal v poznámke analytik Barclays Carter Gould, ktorý akcie Pfizer hodnotí ratingom BUY. Vzhľadom na doterajší pokles akcií v tomto mesiaci „bola nádej na odrazenie, ale sme skeptickí, že sa to v blízkej dobe stane“. Neúspech v usmerneniach z roku 2023 bol „všeobecne očakávaný“ a bol dôvodom, prečo boli akcie v prepade, uviedla v poznámke analytička Cantor Fitzgerald Louise Chen, ktorá má tiež pre akcie rating ekvivalentný nákupu.

Akcie Pfizer


Akcie Pfizer od začiatku tohto roku klesli o -12,5 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 44,34 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 8,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 10,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,1 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je 3,63 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokZuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Ďalší článokApple utrpel prvý medzikvartálny pokles príjmov za posledné 4 roky
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno