Donáška marihuany

Uber umožní prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Uber Eats zákazníkom objednávať okrem jedla a alkoholu aj marihuanu. Túto možnosť budú mať používatelia v kanadskom Ontáriu vďaka exkluzívnemu partnerstvu s predajcom Tokyo Smoke. Tento krok predstavuje ďalšiu diverzifikáciu amerického podniku, ktorý sa snaží integrovať do svojej aplikácie viacero služieb a vytvoriť tak „super-aplikáciu“.

Služba je dostupná od dnešného dňa a po objednaní si budú môcť používatelia Uber Eats vyzdvihnúť produkt v najbližšom obchode. Manažment firmy zvažoval tento krok už dlhšie, pričom čakal predovšetkým na to, ako sa budú vyvíjať legalizačné tlaky v USA. Akcie Uber reagujú na oznámenie rastom v pre-market obchodovaní o +1,09% na $44,71.

V kanade sa legalizácia rekreačného užívania marihuany schválila pred viac ako 3 rokmi. Týmto krokom sa okrem iného vláda snaží bojovať s veľkými daňovými únikmi, keďže tamojší ilegálny producenti a predajcovia majú stále veľký podiel.

Partnerstvo pomôže kanadským dospelým zákazníkom kúpiť bezpečnú, legálnu marihuanu a pomôže tak bojovať proti nelegálnemu nelegálnemu trhu, ktorý stále predstavuje viac ako 40 % všetkých nelekárskych predajov kanabisu na národnej úrovni, uviedol v pondelok Uber. Ohľadom otázky na možnú expanziu do iných kanadských provincií, prípadne do USA, hovorca Uberu uviedol, že „v tejto chvíli už nie je čo zdieľať. Budeme však naďalej pozorne sledovať predpisy a príležitosti trh na trhu. A ako sa budú vyvíjať miestne a federálne zákony, budeme skúmať príležitosti s obchodníkmi, ktorí pôsobia v iných regiónoch“.

Marihuanové akcie na minime

Správa z dielne gigantu v oblasti zdieľanej jazdy a donášky by mohla mať pozitívy efekt na marihuanové akcie, ktoré sú po raketovom raste opäť na svojom minime.

Nadšenie okolo marihuanových akcií vyvolal krok amerického štátu Virginia, ktorý prijal právne predpisy na legalizáciu marihuany na rekreačné použitie pre dospelých. Zároveň v tom čase bol za amerického prezidenta zvolený Joe Biden, ktorý je svojimi názormi liberálnejší ako bol jeho protivník a bývalý prezident USA, Donald Trump. Akciové trhy tak reagovali na tieto fakty pozitívne a vzhľadom na silnejúci tlak verejnosti v USA aj v Európe sa špekulovalo, že by mohla prísť ďalšia vlna legalizácie.

Nadšenie investorov poháňali aj viaceré smelé vyjadrenia firiem, ktoré ohlasovali dôležité dohody, partnerstvá či expanzívne plány.  K výraznejším legislatívnym zmenám však doteraz neprišlo. Navyše viaceré marihuanové spoločnosti po rýchlom raste medzi rokmi 2018 a 2019 zaznamenali v roku 2020 výrazne spomalenie alebo dokonca pokles v príjmoch. Wall Street sa tak obrátila tomuto odvetviu opäť raz chrbtom a marihuanové akcie sú na svojich minimách.

Akcie Uber


Akcie Uber v tomto roku poklesli o -13,27%, čo predstavuje výrazne zaostávanie za výkonom indexu S&P 500, ktorého cena stúpla o +25,08%. Slabý výkon akcií odráža doterajšiu neschopnosť firmy generovať zisk. Manažment sa snaží uchopiť rastové príležitosti, ktoré ponúka trh donášky či logistická divízia, avšak investori strácajú trpezlivosť. Aktuálne sa Uber obchoduje za 5,6 násobok ročných výnosov na akciu (P/S).

Napriek tomu však analytici zostávajú ohľadom spoločnosti optimistickí. Až 42 z 48 analytikov určilo k 18. novembru akciám Uber hodnotenie BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ je $70, čo je o +58,3% viac ako je súčasná cena na burze. Viac sme sa venovali podniku v našej analýze.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJReuters
Predchádzajúci článokNike buduje virtuálny svet Nikeland a zvyšuje dividendu
Ďalší článokVesmírna spoločnosť Astra Space dosiahla vesmírnu orbitu, jej akcie prudko poskočili
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno