Program za 60 miliárd a zvýšenie dividendy

Predstavenstvo spoločnosti Microsoft včera schválilo plán na odkúpenie svojich akcií až za 60 miliárd dolárov, čím sa rozšíril už dostatočne veľký program spätného odkupu akcií technologického giganta. Manažment neposkytol žiaden časový rozvrh či iné podmienky, ktorými sa spätné odkupy budú riadiť.

Zároveň vedenie podniku zvýšilo štvrťročnú dividendu z $0,56 na $0,62 na akciu, pričom bude splatná k 9. decembru tým akcionárom, ktorí budú držať akcie Microsoft k 18. novembru. Aktuálny ročný dividendový výnos je tak na úrovni 0,81%. Akcie Microsoft reagovali na tento krok rastom vo včerajšom obchodovaní o +1,68%.

Budú podliehať spätné odkupy akcií zdaneniu?

Toto rozhodnutie prichádza v čase, kedy demokratická strana z kongresu v USA navrhla zdanenie firiem, ktoré vykonávajú túto formu vracania hodnoty svojim akcionárom. V poslednom čase sa totiž čoraz viac predovšetkým technologických podnikov rozhodlo nevyplácať svojim akcionárom dividendu, ale uskutočňovať tieto programy.

Pri programoch spätných odkupov akcií firma kupuje vlastné akcie, ktoré sú stiahnuté z obchodovania a pri konštantnom zisku to vytvára efekt, že sa zvyšuje zisk na 1 akciu (EPS), keďže počet akcií, ktorými sa delí zisk je menší. To následne spravidla vedie k vyššiemu oceneniu týchto akcií.

Spoločnosti si volia možnosť skupovania vlastných akcií, keď považujú svoje akcie za lacné, resp. keď nevidia lepšiu možnosť investovania voľných hotovostných prostriedkov. Ďalšou výhodou je, že zatiaľ čo dividendový výnos podlieha vysokému zdaneniu (neamerickí rezidenti, čiže aj Slováci platia za dividendu v amerických firmách až 30%), program spätných odkupov akcií v súčasnosti nepodlieha zdaneniu vôbec.

Microsoft pritom patrí medzi najväčších nákupcov svojich akcií na burze. Iba za posledný hospodársky rok končiaci sa 30. júna, druhá najhodnotnejšia spoločnosť sveta, vynaložila na spätné odkupy akcií 23 miliárd dolárov. Tieto nákupy boli uskutočnené v súlade s posledným prijatým programom z roku 2019, ktorého výška bola stanovená na 40 miliárd dolárov. Aktuálny plán je teda ešte výrazne vyšší.

Demokrati v americkom senáte minulý týždeň navrhli vyrubenie 2% spotrebnej dane zo spätných nákupov akcií verejne obchodovaných spoločností ako súčasť opatrení na pomoc financovania rozsiahlych nových opatrení zameraných na zdravotníctvo, vzdelávanie a klímu.

Akcie Microsoft


Akcie Microsoft v tomto roku s prehľadom prekonávajú širší trh, keď vzrástli už o +37,05%, zatiaľ čo index S&P 500 stúpol o +19,29%. Pokračujú tak vo výbornej jazde, keď za posledných rokoch stúpli už o +432,44%. Aktuálne sa spoločnosť obchoduje za 37,9 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 41,3 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

K včerajšiemu dňu akcie Microsoft pokrývalo 38 analytikov, ktorých konsenzus bol naďalej veľmi optimistický. Až 35 z nich malo pre firmu určený rating BUY alebo OUTPERFORM, pričom ich priemerný cenový cieľ je $330,5, čo je o +8,4% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokMcDonald´s vstupuje na 14 miliardový trh s rastlinným mäsom
Ďalší článokIkona Wall Street Goldman Sachs kupuje GreenSky za $2,2 miliardy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno