Ikona Wall Street Goldman Sachs kupuje GreenSky za $2,2 miliardy

Goldman Sachs tak posilňuje svoju divíziu spotrebiteľského bankovníctva a pridáva sa do boja BNPL, kde je v posledných dňoch poriadne rušno.

0
254

Akvizícia

Americká investičná banka a ikona Wall Street, Goldman Sachs kupuje GreenSky za 2,2 miliardy dolárov (1,9 miliardy eur). Banka zaplatí za fintech spoločnosť, ktorá ponúka zákazníkom pôžičky na veľké jednorazové nákupy $12,11 na akciu, čo predstavuje takmer 56% prémium oproti záverečnej cene $7,77 z utorka. Správne rady Goldman Sachs a GreenSky už akvizíciu schválili. Ešte ju musia odobriť akcionári GreenSky a uzavrieť by sa mala v poslednom kvartáli tohto roka alebo v 1. štvrťroku 2022. Akcie GreenSky ihneď po oznámení stúpli o +53,15%.

Touto akvizíciou Goldman Sachs posilní svoju divíziu spotrebiteľského bankovníctva Marcus. Táto banka bola spustená v roku 2016 a ponúka rôzne sporiace účty, osobné pôžičky a investičné poradenstvo. „Našim cieľom je vybudovať skutočnú bankovú platformu budúcnosti,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Goldman Sachs, David Solomon. „To nás na tejto ceste posúva.“

Goldman Sachs v minulosti koketoval s akvizíciou GreenSky, keď podnik pred 2 rokmi hľadal potenciálnych kupcov po tom, čo sa jej akcie prudko prepadli. Tieto jednania stroskotali, avšak momentálna kúpa firmy pomôže banke Marcus získať tisícky zákazníkov, nové technológie i vzácne know-how v oblasti BNPL.

xtb

A práve BNPL (buy now, pay later) je rýchlo rastúci trh, kde je v posledných týždňoch poriadne rušno. V posledných dňoch investorskú komunitu oslovilo viacero dôležitých pohybov v tomto odvetví. Napr. akvizícia japonskej spoločnosti Paidy firmou PayPal, ohlásenie spolupráce medzi Amazonom a spoločnosťou Affirm, ktorá vystrelila akcie lídra na trhu BNPL v USA vyššie o 40%, plánovaný vstup Apple do odvetvia, akvizícia austrálskeho poskytovateľa BNPL firmou Square za 24 miliárd dolárov či získanie trhovej hodnoty 45,6 miliardy dolárov švédskej spoločnosti Klarna počas ďalšieho kola financovania.

Buy now pay later market
Zdroj obrázku: Fincog

GreenSky

GreenSky, americký fintech startup, ktorý bol založený v roku 2006 aktuálne spolupracuje s viac než 10.000 obchodníkmi, medzi nimi napr. s Home Depot, či nezávislými lekármi a zubármi. Vďaka firemnej technológií môžu títo obchodníci ponúkať svojim zákazníkom rôzne spôsoby splácania nákupov, ktoré nahrádzajú kreditné karty.

Banky využívajú technológiu GreenSky na poskytovanie úverov spotrebiteľom s veľmi vysokým úverovým ratingom. Firma spravuje úverové portfólio v objeme okolo 9 miliárd dolárov a v do dnešného dňa 4 milióny jej zákazníkov financovalo nákupy v hodnote viac než 30 miliárd dolárov.

Spoločnosť GreenSky vstúpila na burzu v roku 2018 s ocenením zhruba 4 miliardy dolárov, avšak po mnohých nesplatených platbách pripomínalo jej podnikanie skôr bublinu ako zdravý fintech podnik. Nepomohla jej ani pandémia, keďže znemožnila mnohé lekárske procedúry či renovačné projekty a akcie GreenSky následne poklesli o viac ako -70%.

V minulom roku podnik vyprodukoval príjmy vo výše 525,7 milióna dolárov a zisk 10 miliónov dolárov. V oboch prípadoch išlo o zhoršenie oproti roku 2019.

Akcie Goldman Sachs


Akcie Goldman Sachs sa v doterajšom priebehu roka zvýšili o +52,42%, čím jednoznačne prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorý vzrástol od +19,42% a nachádzajú sa na svojich historických maximách. Obchodujú sa pritom aktuálne za 7,35 násobok ročného zisku na akciu (P/E).

Väčšina analytikov predpokladá, že akcie Goldman Sachs by mali prekonávať širší trh aj naďalej, keď z 28 analytikov až 5 má určený rating BUY a ďalších 13 rating OUTPERFORM. Ich cenový cieľ sa nachádza v rozpätí od $330 do $533 na akciu, pričom priemerný cenový cieľ je na úrovni $435. To je o +8,2% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno