Vyššia stávka na elektromobilové akcie

Jeden z najrešpektovanejších investorov súčasnosti G. Soros a jeho hedžový fond Soros Fund Management sa snažili využiť korekciu na akciovom trhu na nákup viacerých elektromobilových akcií, ktoré v posledných mesiacoch stratili veľkú časť hodnoty. Soros zdvojnásobil svoju pozíciu v spoločnosti Rivian a vytvoril si tiež nové pozície v čínskej spoločnosti NIO a v americkej spoločnosti Lucid Motors.

Podiel fondu v Riviane sa navýšil o ďalších 20 miliónov akcií za zhruba 2 miliardy dolárov, avšak investícia sa dosiaľ veľmi neoplatila, keďže ceny akcií firmy naďalej pokračovali v poklese. Následne fond nakúpil ďalších 6 miliónov akcií a k 31. marcu vlastnil celkovo 25,9 milióna akcií, ktorých trhová hodnota dosahuje zhruba 693 miliónov dolárov. Rivian tak naďalej tvorí najväčšiu pozíciu v portfóliu fondu.

Akcie Rivian od svojho ročného maxima, ktoré je vo výške $179,47 sa prepadli o -85,1 % na súčasnú úroveň $26,70. Niektorých investorov však potešilo, že automobilka udržala tento rok svoju produkciu na úrovni 25 000 EV a že 17 miliárd dolárov, ktorých podnik má v hotovosti stačí na spustenie výroby lacnejšieho EV z budúceho závodu v Gruzínsku. Napriek tomu však jeden z najväčších akcionárov firmy Ford pokračoval v predávaní svojho podielu v Riviane.

Investícia v luxusnom výrobcovi elektromobilov Lucid Group má hodnotu približne 274 tisíc dolárov, keď fond získal 15 240 akcií spoločnosti. Nový podiel Soros vytvoril aj v čínskej spoločnosti Nio a naopak zbavil sa svojej pozície v ďalšom elektromobilovom startupe Fisker a v americkej automobilke General Motors.

Ďalšie zmeny v portfóliu

Fond však spravil mnoho zmien aj mimo akcií z eleketromobilového odvetvia. Úplne sa zbavil podielu v mnohých firmách vrátane realitnej spoločnosti WeWork, fintechu Marqeta, spoločností na zdieľanie prepravy Lyft a Uber, streamovacej službe FuboTV, vývojárovi hier Activision Blizzard, ale tiež v britskej ropnej spoločnosti BP. Zároveň výrazne znížil svoju investíciu v podnikoch Spotify, Walt Disney, OpenDoor, Analog Devices a ďalších.

Naopak Soros si otvoril pozície napr. vo firmách Zynga, Freshworks, Atlassian, Illumina č Interactive Brokers. Výrazne navýšil svoju investíciu v spoločnostiach JP Morgan Chase, Snowflake, Intuit, Nike, Accenture, DiDi, Airbnb a Salesforce.

Aktuálne portfólio Soros Fund Management

V súčasnosti má portfólio G. Sorosa trhovú hodnotu 5,1 miliardy dolárov a je zložené z 240 akcií. V tabuľke nižšie je zobrazených 10 najväčších pozicií v portfóliu fondu k 31. marcu 2022.

AktívumPodiel
Rivian (RIVN)25,69%
PowerShares (QQQ)7,16%
Liberty Broadband (LBRDK)7,14%
Cerner (CERN)5,05%
Amazon (AMZN)4,55%
D.R. Horton (DHI)4,44%
S&P 500 ETF (SPY)3,12%
Aramark (ARMK)2,69%
Alphabet (GOOG)2,65%
MGM Growth Properties2,53%
Zdrojové údaje: GuruFocus

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
ZDROJMarketWatch
Predchádzajúci článokElektromobily Volkswagenu budú rovnako ziskové ako klasické autá skôr sa predpokladalo
Ďalší článokMichael „Big Short“ Burry vsádza tentokrát proti Apple
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno