Investičný fond G. Sorosa naďalej vo veľkom vsádza na elektromobilitu

Známy pôvodom maďarský investor naďalej vsáadza najmä na elektromobilový startup Rivian, avšak pozíciu si vytvoril aj v spoločnostiach Lucid Group a NIO.

0
206

Vyššia stávka na elektromobilové akcie

Jeden z najrešpektovanejších investorov súčasnosti G. Soros a jeho hedžový fond Soros Fund Management sa snažili využiť korekciu na akciovom trhu na nákup viacerých elektromobilových akcií, ktoré v posledných mesiacoch stratili veľkú časť hodnoty. Soros zdvojnásobil svoju pozíciu v spoločnosti Rivian a vytvoril si tiež nové pozície v čínskej spoločnosti NIO a v americkej spoločnosti Lucid Motors.

Podiel fondu v Riviane sa navýšil o ďalších 20 miliónov akcií za zhruba 2 miliardy dolárov, avšak investícia sa dosiaľ veľmi neoplatila, keďže ceny akcií firmy naďalej pokračovali v poklese. Následne fond nakúpil ďalších 6 miliónov akcií a k 31. marcu vlastnil celkovo 25,9 milióna akcií, ktorých trhová hodnota dosahuje zhruba 693 miliónov dolárov. Rivian tak naďalej tvorí najväčšiu pozíciu v portfóliu fondu.

Akcie Rivian od svojho ročného maxima, ktoré je vo výške $179,47 sa prepadli o -85,1 % na súčasnú úroveň $26,70. Niektorých investorov však potešilo, že automobilka udržala tento rok svoju produkciu na úrovni 25 000 EV a že 17 miliárd dolárov, ktorých podnik má v hotovosti stačí na spustenie výroby lacnejšieho EV z budúceho závodu v Gruzínsku. Napriek tomu však jeden z najväčších akcionárov firmy Ford pokračoval v predávaní svojho podielu v Riviane.

xtb

Investícia v luxusnom výrobcovi elektromobilov Lucid Group má hodnotu približne 274 tisíc dolárov, keď fond získal 15 240 akcií spoločnosti. Nový podiel Soros vytvoril aj v čínskej spoločnosti Nio a naopak zbavil sa svojej pozície v ďalšom elektromobilovom startupe Fisker a v americkej automobilke General Motors.

Ďalšie zmeny v portfóliu

Fond však spravil mnoho zmien aj mimo akcií z eleketromobilového odvetvia. Úplne sa zbavil podielu v mnohých firmách vrátane realitnej spoločnosti WeWork, fintechu Marqeta, spoločností na zdieľanie prepravy Lyft a Uber, streamovacej službe FuboTV, vývojárovi hier Activision Blizzard, ale tiež v britskej ropnej spoločnosti BP. Zároveň výrazne znížil svoju investíciu v podnikoch Spotify, Walt Disney, OpenDoor, Analog Devices a ďalších.

Naopak Soros si otvoril pozície napr. vo firmách Zynga, Freshworks, Atlassian, Illumina č Interactive Brokers. Výrazne navýšil svoju investíciu v spoločnostiach JP Morgan Chase, Snowflake, Intuit, Nike, Accenture, DiDi, Airbnb a Salesforce.

Aktuálne portfólio Soros Fund Management

V súčasnosti má portfólio G. Sorosa trhovú hodnotu 5,1 miliardy dolárov a je zložené z 240 akcií. V tabuľke nižšie je zobrazených 10 najväčších pozicií v portfóliu fondu k 31. marcu 2022.

AktívumPodiel
Rivian (RIVN)25,69%
PowerShares (QQQ)7,16%
Liberty Broadband (LBRDK)7,14%
Cerner (CERN)5,05%
Amazon (AMZN)4,55%
D.R. Horton (DHI)4,44%
S&P 500 ETF (SPY)3,12%
Aramark (ARMK)2,69%
Alphabet (GOOG)2,65%
MGM Growth Properties2,53%
Zdrojové údaje: GuruFocus

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno