Stanovené ciele

Nemecká medzinárodne pôsobiaca spoločnosť Metro dnes predstavila verejnosti a investorom svoje ciele do roku 2030, ktoré sú zamerané na profesionálnych zákazníkov a rozšírenie viackanálového obchodného modelu. Vo svojom kapitálovom dni Metro informovalo, že jeho tržby by mali rásť ročným tempom 3 % až 5 % v období 2022 až 2025 a do roku 2030 by príjmy spoločnosti mohli dosiahnuť výšku 40 miliárd eur.

Rast by mal byť poháňaný predovšetkým tržbami v oblasti distribúcie stravovacích služieb, ktoré sa majú viac ako strojnásobiť, ale aj expanziou prevádzok. Digitálny predaj má vzrásť na 40 % celkového predaja. Z hľadiska ziskovosti firma ráta s tým, že zisk na báze EBITDA (zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou) bude stúpať rovnako na úrovni 3 % až 5 % ročne a v roku 2030 by mali dosiahnuť úroveň 2 miliardy eur. Voľný cashflow sa má v roku 2030 zvýšiť na viac ako 600 miliónov eur.

Hotovostné investície by sa mali do roku 2025 každoročne zvyšovať až na 2,5 % z celkových tržieb a následne by sa mali postupne znižovať na dlhodobú hodnotu okolo 1,5 %. Manažment zároveň potvrdil stanovenú dividendová politiku. Spoločnosť plánuje naďalej vyplácať prostredníctvom dividendy 45 % až 55 % zisku na akciu.

Akcie Metro v reakcii stúpajú o +3,41 % na $9,65 na akciu.

V československých rukách

Metro AG, ktoré vlastní sieť veľkoobchodov, bolo založené v roku 1964 a na rozdiel od amerických veľkoobchodov Costco a Sam´s Club sa zameriava výlučne na B2B predaj. Európsky podnik v súčasnosti prevádzkuje viac ako 770 pobočiek v 26 krajinách vrátane Slovenska a to nie je jediná vec, ktorá ho so Slovenskom spája. V roku 2020 totiž investičná spoločnosť EP Global Commerce českého miliardára Daniela Křetínského a slovenského milionára Patrika Tkáča zvýšila svoj podiel vo firme na 40 %. V minulom roku sa zároveň šepkalo o tom, že tento podiel by sa mohol ešte navýšiť.

V posledných rokoch však Metro zažívalo pozvoľný pokles tržieb a zisku. V poslednom hospodárskom roku príjmy Metra dosiahli hodnotu 24,77 miliardy eur, zatiaľ čo zisk EBITDA bol na úrovni 1 miliardy eur. Ambície manažmentu však naznačujú, že má spoločnosť pred sebou svetlejšie zajtrajšky.

Akcie Metro


Akcie Metro zažívajú v posledných rokoch slabý výkon, ktorý je spôsobený najmä postupným poklesom príjmov a ziskov spoločnosti. Za posledných 12 mesiacov akcie firmy klesli o -5,0 % a za posledných 5 rokov dokonca o -47,8 %. Za širším akciovým trhom tak výrazne zaostávajú.

Aktuálne sa akcie Metro obchodujú za 20 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 5,5 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je v súčasnosti 7,23 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMicrosoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Ďalší článokWizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno