Jadrová inflácia v EÚ – cesta k tvrdšej ECB

Napriek tomu, že v USA je situácia zamotanejšia nemenej zaujímavý je vývoj inflácie v Eurozóne. Kým z médií počúvame, že inflácia je pomaly na ústupe, čo je samozrejme pravda, ak sa pozrieme na celý spotrebný kôš. Na druhej strane však môžeme vidieť stále stúpajúcu mieru tzv. jadrovej inflácie, ktorá je očistená od vplyvu regulovaných cien, energií a pod. Práve túto štandardizovanú mieru sledujú centrálne banky a berú ju do úvahy pri ďalšom rozhodovaní. V grafe nižšie vidieť rozdiel vo vývoji a pokračujúci rast jadrovej inflácie, ktorý by aj v najbližšej dobe mohol vytvárať tlak na pokračovanie reštriktívnej menovej politiky v Európe a tiež znázornenie 2% inflačného cieľa ECB.

image 1

Zdroj: TradingView, vlastné výpočty

Americké štátne dlhopisy ako poistka

Jednou so zaujímavých špekulácií by mohla byť stávka na americké vládne dlhopisy. V krátkosti sa pokúsim zhrnúť základnú myšlienku, príležitosť ale aj možné riziko. Trhová cena dlhopisov sa odvíja od prístupu centrálnej banky. Kým v dobe, kedy na trhu panovali nízke úrokové sadzby a FED trhom dodával likviditu práve skupovaním dlhopisov v rádoch desiatok miliárd mesačne, trhová cena rástla alebo si udržiavala vyššie úrovne.

Definitívny koniec tomuto obdobiu nastal na konci roka 2021, kedy sa klíma finančných trhov ochladila, začalo sa s navyšovaním úrokov, čo viedlo k zvýšeniu kupónových výnosov na dlhopisoch a zároveň poklesu ich trhových cien. Momentálne trh počíta so scenárom minimálneho navýšenia sadzieb o 0,25 percentuálneho bodu a zároveň postupným znižovaním sadzieb až do leta 2024 k úrovni 2,50 – 3,25%, je na mieste položiť si otázku či je zaujímavou príležitosťou alokácia časti portfólia práve do amerických dlhopisov?

Prečo väčšinu myšlienok vzťahujem na dolár a USA? Keďže zhruba 59% všetkých obchodov prebieha v dolároch, tak situácia v USA je kritická pre vývoj vo zvyšku sveta.

image 2

Zdroj:cmegroup.com

Vyššie napísané podporuje aj vývoj predstihového indikátora PMI, tzv. indikátora nákupných manažérov. Tento ukazovateľ indikuje náladu práve v súkromnom sektore medzi riadiacimi pracovníkmi a skúma hneď niekoľko segmentov akými sú napríklad nové objednávky, skladové zásoby, produkcia, pracovné pozície. Priemyselný index od spoločnosti ISM dosahuje postupný pokles nálady už od novembra minulého roka, úrovne pod 50 bodov očakávajú negatívnu náladu aj v najbližšom období. Spomalenie v priemysle sa logicky prenáša do sektora služieb a ďalej do ekonomiky, celý tento cyklus môže aj naďalej FEDu uvoľňovať ruky k prípadnej zmene rétoriky.

Ak sa chcete dozvedieť ako obchodovať a investovať v aktuálnych podmienkach určite využite Bonusy a Záznamy z konferencie 2023

image 4

Zdroj: fxstreet.com

Rizikom môže byť pokračujúca vyššia miera inflácie podporená ďalšími injekciami likvidity do trhu, ktorými by FED chcel zastaviť systémové kreditné riziko. Scenár inflácie je však z časti zažehnaný, čo je napokon vidieť aj na očakávaniach finančných manažérov, kým vo februári boli na najvyššej priečke obavy z pokračujúcej vysokej inflácie, v marci sa tento strach preniesol práve na riziko kreditného zlyhania ďalších finančných inštitúcií.

Na mieste je aj málo pravdepodobný scenár kombinácie vysokej inflácie a neočakávaných systémových zlyhaní, ktoré by centrálna banka musela „dotovať“, ako sa tomu stalo v posledných týždňoch. To by pre rast trhových cien dlhopisov nevytváralo práve najvhodnejšie prostredie.

image 5

Zdroj: Twitter, Bank of America

Nižšie sa pozeráme na vývoj trhovej ceny amerických dlhopisov s dlhou splatnosťou, prvá vyznačená zóna bola reakciou na pandémiu Covid, následným znížením sadzieb a QE si dokázali udržať vyššie hodnoty. Od tejto doby nasledovalo postupné zhoršovanie podmienok a pokles až k aktuálnym hodnotám, od začiatku roka už nenastal ďalší pokles, čo môže znamenať, že obchodníci už nevidia ďalšie dôvody k utiahnutej menovej politike.

image 6

Zdroj: xStation5, ETF na 20Y+ americké vládne dlhopisy, ticker: DTLA.UK

Zlato – alternatívny bezpečný prístav
Predbežným víťazom sú drahé kovy. Ceny zlata sa pohybujú na lokálnych maximách, ktoré sú vyššie o 10% oproti začiatku roka. Mohol za to hlavne presun kapitálu z dlhopisovému trhu, ktorý podľa obchodníkov už nebude ponúkať v najbližšej dobe zaujímavý kupónový výnos. Silným momentom bol pohyb pod cenu 1680 USD, vyznačený pásmom, v ktorom je vidieť začiatok nákupnej aktivity na futures trhu. Čisté pozície obchodníkov sa však navyšujú aj pri aktuálnych cenách atakujúcich 2030 USD za uncu, to môže naznačovať, že potenciál rastu nie je úplne vyčerpaný aj keď pri aktuálnych úrovniach by som bol s nákupmi extrémne opatrný.

image 7

Zdroj: xStation5

Záverečné zamyslenie

Zhoršenie podmienok financovania trhu nenechali na seba dlho čakať a videli sme krach prvých „kostlivcov“ teda firiem, ktoré neprinášali žiadny profit, žili z lacného kapitálu a ich investície vo veľkej miere zasahovali najrizikovejšie aktíva. Na depozitnom trhu sme zaznamenali historicky najväčší odliv vkladov vo výške -165 miliárd USD.
Aby som nebol len negatívny, tak trh počíta s recesiou v USA v auguste tohto roka už zhruba na 75%, ceny priemyselných komodít klesali z obáv zo spomalenia ekonomiky, plyn si za 3 mesiace odpísal vyše 49% ceny, očakávania vývoja sadzieb a tiež predstihové indikátory naznačujú kontrakciu a spomalenie ekonomickej aktivity.

Tieto faktory by v najbližšej dobe mohli rozviazať ruky centrálnym bankám k rozvoľneniu politiky, pomôcť rizikovým aktívam, rastu cien dlhopisov a finančným trhom obecne.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokL´Oreal rozširuje svoje portfólio akvizíciou, ktorou mieri na Čínu
Ďalší článokAké rastové akcie majú potenciál?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno