More

  Francúzska automobilka Renault plánuje zníženie výrobných nákladov na autá. Do roku 2027 sa zameria na zníženie výrobných nákladov o 30 % v prípade vozidiel so spaľovacím motorom a o 50 % v prípade elektrických vozidiel.

  Francúzska automobilka Renault plánuje zníženie výrobných nákladov na autá. Do roku 2027 sa zameria na zníženie výrobných nákladov o 30 % v prípade vozidiel so spaľovacím motorom a o 50 % v prípade elektrických vozidiel.

  Renault znižuje náklady

  Francúzsky výrobca automobilov Renault chce na jar 2024 uviesť na burzu svoju divíziu elektrických vozidiel Ampere. Uviedol to v pondelok generálny riaditeľ spoločnosti Luca de Meo. Renault plánuje k 1. novembru tohto roka oddeliť divíziu od zvyšku spoločnosti a následne pristúpiť k primárnemu úpisu akcií (IPO). Načasovanie vstupu na burzu bude závisieť od podmienok na trhu, zdá sa však, že jar 2024 bude vhodným termínom, dodal de Meo.

  Dlhoroční alianční partneri Renaultu, japonské spoločnosti Nissan a Mitsubishi, začiatkom tohto týždňa potvrdili plány investovať do divízie elektromobilov Ampere francúzskej automobilky a použiť ju na vývoj elektrických vozidiel pre európsky trh. Nový model bude ponúkať dcérska spoločnosť Renaultu zameraná na elektromobily Ampere, ktorá chystá aj vstup na burzu. Ampere plánuje mať do roku 2031 v ponuke celkovo 7 elektromobilov a sľubuje, že cena niektorých modelov bude na úrovni áut so spaľovacím motorom. Cieľom Ampere je dosiahnuť v roku 2031 tržby 25 miliárd eur pri ročnej miere rastu viac ako 30 % v rokoch 2023 až 2031.

  Ako je na tom firma?

  Francúzska automobilka sa v posledných rokoch skôr trápi. Príjmy v posledných rokoch stagnujú až skôr mierne klesajú a v jej účtovníctve sa pomerne často červené čísla naznačujúce straty. Zdá sa ale, že firme po ceslovetových problémoch v dodávateľských reťazcoch môže svitať na lepšie časy. V prvom polroku 2023 spoločnosť Renault Group vygenerovala tržby na úrovni 26,9 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 27,3 %. Prevádzkový zisk sa viac ako zdvojnásobil z 923 miliónov na 2,04 miliardy eur.

  Renault čoraz viac obracia svoju pozornosť smerom k elektromobilite a novým technológiám. V rámci partnerstva s Google vyvíja softvér, ktorý by umožnil aktualizáciu automobilového softvéru podobne, ako funguje aktualizácia v smartfónoch.

  Francúzska automobilka sa v súčasnosti zameriava na svoju elektromobilovú divíziu. V 3. štvrťroku Renault vykázal rast tržieb medziročne o 8 % na 10,5 miliardy eur. Ťažil zo zvýšenia cien a zamerania pozornosti na luxusnejšie modely. Rast predaja sa ale spomalil na 6 % z 13 % v prvom polroku. Akcie automobilky si od začiatku roka pripísali +12,1 %.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.