More
  Home Krátké správy Čínsky index CSI 300 za posledné 3 roky odpísal takmer 5 biliónov USD. Podľa banky HSBC hodnota akcií v Číne a Hongkongu od roku 2021 klesla o 4,8 bilióna USD, čo predstavuje viac než hodnotu celého indického akciového trhu.

  Čínsky index CSI 300 za posledné 3 roky odpísal takmer 5 biliónov USD. Podľa banky HSBC hodnota akcií v Číne a Hongkongu od roku 2021 klesla o 4,8 bilióna USD, čo predstavuje viac než hodnotu celého indického akciového trhu.

  Čínsky index CSI 300 za posledné 3 roky odpísal takmer 5 biliónov USD. Podľa banky HSBC hodnota akcií v Číne a Hongkongu od roku 2021 klesla o 4,8 bilióna USD, čo predstavuje viac než hodnotu celého indického akciového trhu.

  Čínsky index CSI 300 v poklese

  Akciové trhy v Číne a Hongkongu za 3 roky utrpeli stratu takmer 5 biliónov USD. Index CSI 300 v pevninskej Číne pokračuje v poklese už tretí rok po sebe, s minuloročným znížením o 11,4 %. Podľa banky HSBC hodnota akcií v Číne a Hongkongu od roku 2021 klesla o 4,8 bilióna USD, čo predstavuje viac než hodnotu celého indického akciového trhu. Tento trend neznie dobre pre Čínu a Hongkong, zvlášť vzhľadom na to, že indický akciový trh (National Stock Exchange of India, NSE) v tom istom období rástol.

  Index CSI 300 (China Securities Index 300) je hlavným akciovým indexom pre pevninskú Čínu. Zahrňuje 300 najväčších a najlikvidnejších akcií, ktoré sú obchodované na akciových trhoch Šanghajskej a Šenženskej burzy. Tento index je dôležitým ukazovateľom vývoja čínskeho akciového trhu a používa sa na sledovanie celkovej výkonnosti čínskych akcií a ich trhovej kapitalizácie. Index CSI 300 je váhovaný podľa trhovej kapitalizácie jednotlivých spoločností, čo znamená, že väčší vplyv na index majú väčšie spoločnosti. Je to jeden z najznámejších a najširšie sledovaných indexov v Číne.

  V januári NSE (National Stock Exchange of India Limited) predbehla hongkongskú burzu Hong Kong Stock Exchanges and Clearing (HKEX) a podľa údajov Svetovej federácie búrz (World Federation of Exchanges) sa stala štvrtou najväčšou burzou na svete. S trhovou kapitalizáciou 4,63 bilióna USD je tretou najväčšou burzou v Ázii.

  Tento vývoj ukazuje, že indické akcie v posledných rokoch získavali na popularite a vyvíjali sa odlišne od čínskych a hongkongských akcií, ktoré zaznamenali výrazný pokles. Index CSI 300 v pevninskej Číne pokračuje tretí rok po sebe, pričom minulý rok znížil o 11,4 %. Hongkonský index Hang Seng je ešte horšie na tom, keďže v roku 2023 oslabil o 13,8 %, čo je už štvrtý rok negatívneho vývoja. Oba indexy minulý rok zaznamenali najhorší výkon zo všetkých hlavných pacifických indexov.

  Investori sú znepokojení krízou v čínskom reálnom sektore, čo sa týka najmä akcií v Hongkongu, kde sú kótované akcie mnohých čínskych developerov, ako sú Evergrande Group a Country Garden. Peking si na rok 2024 stanovil cieľ rastu ekonomiky na úrovni 5 %. Analytici však sú skeptickí, pokiaľ ide o jeho dosiahnutie. Agentúra S&P Global Ratings minulý týždeň predpokladala expanziu čínskeho HDP o 4,6 % v roku 2024, po zvýšení o 5,2 % v roku 2023.

  Bývalý šéf burzy HKEX Nicolas Aguzin v marci pre CNBC uviedol, že slabá dôvera v Číne, vysoké úrokové sadzby a geopolitické napätie ovplyvňujú nové hongkongské akcie a znížil počet kótovaní na burze.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.