Strácanie trpezlivosti

Zatiaľ čo rok 2020 sa v investovaní niesol v znamení agresívnych rastových stratégií, 2 týždne pred koncom tohto roka môžeme konštatovať, že rok 2021 bude iný. Nízko kapitalizované rastové akcie, s ktorými zožala úspech napr. Cathie Wood a jej ARK ETF fondy, v tomto roku výrazne zaostávajú za širším trhom. Len nedávno sme informovali o 70 akciách, ktoré stratili viac ako polovicu svojej hodnoty, avšak klesanie pokračuje.

Niektorí investori, zrejme predovšetkým tí, ktorí nemajú s investovaním dlhodobejšie skúsenosti začínajú byť ohľadom situácie už aj zúfalí. Veď, kto by nechcel vlastniť také úžasné a populárne firmy typu Snowflake, Upstart, Palantir, Unity, Fastly, Virgin Galactic, Zoom či Teladoc Health?

Akciové trhy sú stále na maxime

Túto situáciu dokonca neraz prirovnávajú ku veľkej korekcii či nebodaj kríze, keďže v nejednom prípade investor, ktorý mal „super rastové“ portfólio stratil polovicu jeho hodnoty v priebehu niekoľkých mesiacov. Aj lesk vlajkového fondu ARK Innovation, ktorý sa tešil v roku 2020 zdvojnásobeniu ceny, sa vytratil, keďže v tomto roku klesol o -25% a od najvyššej hodnoty z februára o -41,5%.

O žiadnu krízu ani paniku na trhu však zatiaľ zďaleka nejde. Akciový index S&P 500, ktorý je najčastejšie uvádzaný ako benchmark, v tomto roku stúpol o +23,4% a od svojej najvyššej úrovne je nižšie iba o -2,3%. Technologicky orientovaný index Nasdaq Composite vzrástol o +18,2% a od najvyššej ceny sa nachádza o -6% nižšie.

Z týchto údajov vyplýva jediné. Naozaj sme svedkami korekcie, ale nie korekcie celkového akciového trhu, ale iba vybraných druhov akcií. A to najmä tých technologických, rastových, od ktorých si investori sľubovali vysoké výnosy.

Prečo tomu tak je?

Dôvodov, prečo cena tejto skupiny akcií stratili veľkú časť svojej hodnoty, je hneď niekoľko. Tým najzávažnejším je ocenenie, ktoré bolo skutočne v niektorých prípadoch šialené a pripomínalo internetové firmy z čias dotcom bubliny. Investori nevadila akákoľvek absencia zisku, stačilo, že spoločnosť rýchlym tempom rástla. V čase vyššej neistoty sa však typicky prehodnocujú prospekty podnikov a to sa aj stalo, čoho výsledkom je prudký pokles ich akcií.

Túto neistotu a nervozitu spôsobuje niekoľko faktorov. Tým sme sa bližšie venovali v našom článku: Čo očakávať od akciových trhov na konci roka?.

Veľmi významnou udalosťou, ktorú v posledných týždňoch je inflácia. Tá neustále zrýchľuje a v eurozóne už dosiahla 13 ročné maximum, keď v októbri spotrebiteľské ceny stúpli o 4,1%. V USA dokonca vzrástla na 6,2%. Pri inflácií je určite lepšie mať uložené finančné prostriedky v nejakom druhu investičných aktív ako v hotovosti, avšak táto situácia má vplyv aj na samotné akcie.

Firmy totiž zaznamenávajú rastúce náklady vo forme napr. ceny energií, čo má dopad na ziskové marže v prípade, že nechcú zvýšenie ceny plne preniesť na zákazníka. A to sa v niektorých odvetviach len tak ľahko nedá. Problémom z pohľadu spoločností je aj fakt, že budú musieť zvyšovať mzdy zamestnancom, aby im neklesla životná úroveň. Zároveň spoločnosti aktuálne čelia nedostatku pracovných síl, čo vytvára tlak na rast miezd ešte viac.

Overeným spôsobom ako znížiť infláciu je prestať tlačiť peniaze do ekonomiky a zvýšiť základnú úrokovú sadzbu. To by malo za následok drahšie pôžičky, úvery a hypotéky a množstvo nových peňazí v obehu. Tomuto kroku sa štandardne snažia centrálne banky vyhnúť z dôvodu, že má za následok aj spomalenie ekonomiky. Štáty však stále bojujú s pandémiou a niektoré hlavne menšie podniky sú stále na kolenách. Zvýšenie úrokových sadzieb situáciu len zhorší.

Zdá sa však, že centrálne banky už nemajú veľmi na výber a americká centrálna banka (FED) už avizovala zvýšenie úrokových sadzieb skôr ako sa čakalo. Česká národná banka napr. už úrokovú sadzbu zvýšila. Ďalšie rozhodnutie FED ohľadom monetárnej politiky možno očakávať dnes alebo zajtra.

Blížiace sa zvýšenie úrokovej sadzby však bude znamenať to, že firmy, ktoré nie sú ziskové a netvoria ani pozitívny cashflow, budú odkázané na drahšie úvery, čím sa ich hospodárnosť ešte zhorší a rast spomalí. Ak spojíme rastúce náklady, straty, drahší dlh, pomalší rast a extrémne drahé ocenenie, máme výsledok toho, prečo mnohé rastové akcie tak zaostávajú za širším trhom.

Investori radšej vo veľkom v posledných mesiacoch presúvajú kapitál smerom k stabilnejším firmám typu Coca-Cola, Microsoft, Unilever, atď. Strašiakom je samozrejme aj variant Omicron, ktorý opäť spustil sériu lockdownov a opatrení, predovšetkým v štátoch s nízkou zaočkovanosťou, ale tento problém sa týka skôr celého akciového trhu, nielen rastových „tech“ akcií.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokOdrazí spolupráca s McDonald´s akcie Beyond Meat konečne od dna?
Ďalší článokAnalýza akcie Similarweb: čas na nákup?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno