Nová akvizícia

Francúzsky luxusný konglomerát Kering dosiahol dohodu o kúpe 30% podielu v talianskom módnom dome Valentino za 1,7 miliardy EUR od katarskej investičnej firmy. Spoločnosť v kvartálnej správe oznámila tržby za prvý polrok vo výške 10,1 miliardy EUR, čo je nárast o 2 %, keďže tržby Gucci stagnujú. Oznámená akvizícia je už druhá v poradí za tento mesiac, po tom čo firma kúpila výrobcu parfumov Creed za 3,8 miliardy EUR.

Podľa dohody má Kering opciu na kúpu 100 % podielu Valentina najneskôr v roku 2028. Partnerstvo by mohlo viesť k tomu, že sa katarská investičná firma Mayhoola stane akcionárom Keringu. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Kering Francois-Henri Pinault vyjadril obdiv k „evolúcii Valentina vo vlastníctve Mayhooly“, ktorý podľa Pinaulta premenil Valentino „na jeden z najobdivovanejších luxusných domov na svete“. „Veľmi ma teší tento prvý krok v našej spolupráci s Mayhoolou na rozvoji Valentina a na veľmi silnej strategickej ceste pozdvihnutia značky,“ doplnil Venturiniho.

Gucci, ktorý predstavuje takmer polovicu tržieb Keringu, je v štádiu oživenia, s novým manažérskym tímom a novým kreatívnym riaditeľom Sabato De Sarn o, ktorý svoju prvú kolekciu odhalí počas milánskeho týždňa módy v septembri. Spoločnosť Valentino, ktorú založil Valentino Garavani v roku 1960, zaznamenala v roku 2022 príjmy vo výške 1,4 miliardy EUR. So svojou korporátnou základňou v Miláne a dizajnérskym štúdiom v Ríme je módny dom so svojimi kolekciami dámskeho oblečenia a módneho oblečenia hlavnou oporou týždňa módy v Paríži, pričom nedávno vracia pánske oblečenie do Milána.

Expanzia na nové trhy

Spoločnosť Kering, ktorej sme sa bližšie venovali aj v našom článku 3 francúzke akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu, súhlasila s kúpou výrobcu parfumov Creed v hodnote 3,5 miliardy EUR, keďže konglomerát expanduje na trhu s luxusnými vôňami. Kozmetická jednotka Kering kupuje 100 % spoločnosti Creed z fondov kontrolovaných spoločnosťou BlackRock a súčasným predsedom predstavenstva Javierom Ferranom.

Kering sa v súčasnsti snaží oživiť svoju najväčšiu značku Gucci. V apríli oznámila, že predaj tovarov Gucci v prvom štvrťroku sotva rástol, pretože talianskej značke sa nepodarilo získať viac zákazníkov. Zdrojom jej nového rastu by sa mala stať Čína, ktorá by sa mala do roku 2025 stať najväčším trhom pre luxusný tovar. Na miesto riadenia čínskych operácií podnik zamestnal bývalého výkonného riaditeľa americkej značky Tiffany Laureanta Cathalu.

Kering

Francúzsky Kering je jednou z najhodnotnejších módnych spoločností na svete. Pod túto skupinu patria tieto luxusné značky v oblasti módy a módnych doplnkov: Gucci, Saint LaurentBottega Veneta, Balenciaga, Alexander McQueen, Brioni, Boucheron, Pomellato, Dodo, Qeelin, Ulysse Nardin či Girard-Perregaux. Podnik je tiež majoritným vlastníkom výrobcu športovej módy Puma.

Akcie Kering


Akcie Kering v tomto roku vzrástli o +14,25 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +4,3 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za na 531,20 EUR, čo predstavuje 19,1 násobok zisku na akciu (P/E); 20,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 10,5 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 2,64 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokIntel prekvapil Wall Street nečakaným ziskom, akcie posilňujú
Ďalší článokInflácia v eurozóne klesla na 5,3 %, hospodárstvo prekvapilo svojim rastom
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno