Fúzia medicínskych technologických firiem

Globus Medical, americký výrobca zdravotníckych zariadení, dnes oznámil, že sa spojí so spoločnosťou NuVasive, jedným z najväčších svetových poskytovateľov technológií v oblasti chirurgických nástrojov a to v transakcii za 3,1 miliardy dolárov. Podľa podmienok dohody o akciách dostanú akcionári NuVasive 0,75 akcie Globusu za každý svoj podiel v NuVasive. To oceňuje každý podiel akcií NuVasive na približne 57,72 USD. Po dokončení tejto fúzie budú akcionári Globusu vlastniť približne 72 % výslednej spoločnosti a NuVasive si ponechá zvyšných 28 %.

Transakcia bude realizovaná prostredníctvom výmeny akcií a bude schválená všetkými príslušnými regulačnými orgánmi. Výsledkom spojenia bude vytvorenie silnejšieho a konkurencieschopnejšieho lídra v oblasti medicínskych technológií, ktorý bude môcť ponúkať širšiu škálu produktov a služieb zákazníkom po celom svete.

NuVasive je svetovo uznávaným poskytovateľom minimálne invazívnych chirurgických riešení, zatiaľ čo Globus Medical sa špecializuje na výrobu a dodávku implantátov a nástrojov pre ortopédiu a neurochirurgiu. Spojením týchto dvoch spoločností bude vytvorené silné partnerstvo, ktoré bude schopné poskytovať širšiu škálu riešení pre pacientov a zdravotníckych pracovníkov po celom svete.

Globus Medical strávil posledné dve desaťročia budovaním portfólia chrbticových implantátov, systémov robotickej chirurgie, zobrazovacích strojov a ďalších nástrojov potrebných na ortopedické zákroky. Spoločnosť NuVasive, ktorá bola založená v roku 1997, ponúka podobne širokú škálu zariadení vrátane chirurgického systému „všetko v jednom“ Pulse, ktorý spája robotickú asistenciu, zobrazovanie a nepretržité monitorovanie pacienta do jedinej platformy.

Táto transakcia predstavuje významný krok vpred pre Globus Medical a umožní nám posilniť našu pozíciu ako jedného z lídrov v oblasti medicínskych technológií,“ povedal David Paul, prezident a CEO spoločnosti Globus Medical. „Spojením s NuVasive získame širšiu škálu vysoko kvalitných produktov a služieb, ktoré môžeme ponúkať našim zákazníkom, a zároveň zlepšíme našu schopnosť rásť a prispievať k inováciám v našom odvetví.“

„Spoločne budeme schopní ponúknuť výnimočné portfólio klinicky overených riešení podporovaných silnými komerčnými a vzdelávacími tímami chirurgov,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti NuVasive Chris Barry vo svojom vyhlásení. „Nová spoločnosť bude mať dobrú pozíciu na to, aby vytvárala hodnoty pre akcionárov, ďalej podporovala našich partnerov, chirurgov a čo je najdôležitejšie, zmenila životy väčšieho počtu pacientov.“

Cenovka predstavuje prirážku o viac ako 20 % oproti obchodnej cene spoločnosti NuVasive, ktorá od polovice augusta 2022 neprekonala hranicu 50 USD. Deň pred oznámením o fúzii, akcie NuVasive uzavreli obchodovanie na 45,78 USD. Keď sa plány fúzie zverejnili vo štvrtok ráno, cena akcií NuVasive nakrátko vystrelila späť nad 30-dňové maximum, ale na konci dňa sa ustálila na 47 dolárov. Napriek obozretnosti investorov, spoločnosti vyjadrili optimizmus, že táto kombinácia poskytne ich zariadeniam silnejšiu pozíciu na trhu s pohybovými aparátmi v hodnote 50 miliárd USD a to vďaka združenému predajnému tímu a spojenej zákazníckej komunite pokrývajúcej viac ako 50 krajín po celom svete.

Akcie NuVasive


Akcie NuVasive, za posledných klesli o -10,52 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 44,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 18,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 73,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 22,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokKrok vedľa s Kanye Westom výjde Adidas veľmi draho, akcionárov už vyšiel
Ďalší článokSoros nakupoval akcie Tesly, Horizon Therapeutics, ale aj dlhopisový ETF fond
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno