CNOOC objavil obrovské ropné pole

Čínsky energetický gigant objavil obrovské ropné pole, čo prináša nové perspektívy pre čínsky ropný sektor. Čínska národná spoločnosť China National Offshore Oil Company (CNOOC) nedávno oznámila objav masívneho ropného ložiska v mori v Juhočínskom mori. Tento objav prinesie viac ako 100 miliónov ton ropného ekvivalentu.

Ropné pole Kaiping South sa nachádza 300 kilometrov od pobrežia provincie Guangdong v Juhočínskom mori. Je to jedno z čínskych pobrežných ropných polí, ktoré hlavne produkuje ľahkú ropu. Zástupca spoločnosti, Xu Changgui, vyhlásil, že „Kaiping South je prvým hlbokomorským ropným ložiskom s potvrdenou rezervou cez sto miliónov ton.“ Dodal tiež, že „objav plne demonštruje vyhliadky pre prieskum v Juhočínskom mori a ďalej rozširuje základňu zdrojov pre kvalitný rozvoj spoločnosti.“

Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti CNOOC, Zhou Xinhuai, na margo nového nálezu dodal, že „v posledných rokoch dosiahla spoločnosť významné úspechy v prieskume ropy a plynu vo východnom Juhočínskom mori, čím vytvorila nový rastový potenciál pre ťažbu ropy a plynu na mori.“

Čínska produkcia ropy

Čínska produkcia ropy v posledných rokoch rýchlo rástla, hlavne vďaka zvýšenému dopytu vo verejnom aj súkromnom sektore. Avšak tento rast by sa mohol spomaliť, najmä po pandémii, keďže vládny stimul sa väčšinou zameriava na podporu ekonomiky a iných odvetví, ktoré zápasia s ťažkosťami, ako napríklad v súčasnosti najviac postihnutý realitný trh.

Nedávno sa totiž významná čínska developerská spoločnosť Country Garden ocitla v problémoch. So záväzkami v hodnote 300 miliárd USD je spoločnosť najzadlženejším developerom na svete. Nehovoriac o nedávnom rozhodnutí súdu o likvidácii realitnej skupiny China Evergrande Group, ďalšieho významného hráča na trhu nehnuteľností v Číne, ktorý sa ocitol v podobnej situácii.

Podľa analýzy z Rystad Energy väčšina čínskych ropných polí čelí prirodzenému poklesu produkcie, pričom nedostatok významných nových objavov predstavuje výzvu pre udržanie dlhodobého rastu produkcie na súčasných úrovniach. Čína bola podľa štatistík spoločnosti Statista v roku 2022 druhým najväčším dovozcom surovej ropy, po Európe, s približne 12,2 miliónmi barelov denne. Toto bolo pravdepodobne spôsobené jej čoraz rastúcim výrobným sektorom a celkovou industrializáciou, ktoré v posledných rokoch vyžadujú oveľa viac energie.

V minulosti väčšina čínskych ropných producentov nechcela investovať veľké sumy do prieskumu, ktorý nie vždy mal zaručený úspech. Avšak tento nový objav by mohol tiež podnietiť Čínu k menšiemu dovozu zahraničnej ropy a opätovnému zameraniu sa na domácu produkciu, s pevným dôkazom existujúcich ropných zdrojov. Spoločnosť tiež zvýšila svoje produkčné ciele na rok 2024 a teraz počíta s produkciou v rozmedzí medzi 700 a 720 miliónmi barelov. Ak sa tak stane, bude to významný nárast oproti ekvivalentu 675 miliónov barelov za rok 2023.

Akcie CNOOC


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +43,4 % a od začiatku roka vzrástli o +31,2 % na 17,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 15,8 násobok zisku na akciu (P/E), za 5,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 7,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 110,9 miliardy USD. Ide tak o 11. najhodnotnejšiu čínsku firmu na svete.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokWarner Bros. Discovery zasiahne proti zdieľaniu hesiel
Ďalší článokRast akcií Adobe pribrzdený, hrozba konkurencie vzrastá
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno