Aké akcie sa oplatí kúpiť?

Hoci sa nedá jednoznačne povedať: kúp tieto akcie, o rok budú na cene takej a takej, navyše v dobe, kedy sú akciové trhy na historicky najvyšších úrovniach, stále sa dajú vypichnúť akcie skvelých spoločností, ktoré nie sú také drahé v porovnaní so zvyškom trhu a pritom v nich drieme vysoký potenciál. Ak aktuálne uvažujete nad kúpou nejakých akcií, mali by ste ich podrobiť minimálne základnej analýze, v rámci ktorej by ste zistili či akcie nie sú až priveľmi nadhodnotené, či je spoločnosť dostatočne finančne silná a aký dopad by mala kríza na jej podnikanie. Do akých akcií sa oplatí investovať?

Ak chcete investovať, ale neviete ako odporúčame náš článok ako kúpiť akcie s postupným návodom ako i porovnaním brokerov. V tomto článku sa pozrieme na 3 firmy s výbornými vyhliadkami pôsobiace na trhoch, ktoré by mali byť stredobodom pozornosti v súčasnosti i ďalších rokoch.

Akcie Cloudera

Spoločnosť Cloudera sa so svojou trhovou hodnotou 5,35 mld. dolárov stále radí medzi relatívne malé firmy. Zároveň ju môžeme označiť ako aj za jednu z najlacnejších spoločností v oblasti cloudu. Cloudera ponúka cloudové, analytické riešenia pri analýze tzv. „veľkých dát“ prostredníctvom svojej platformy Cloudera Data Platform (CDP). Oblasť analýzy veľkých dát by podľa výskumu organizácie Adroit Market Research mala rásť priemerným ročným tempom na úrovni cca 12% a dosiahnuť hodnotu 267 mld. dolárov v roku 2025. Jej rast by mali poháňať inovácie v oblasti IoT, IaaS, robotickej automatizácie, umelej inteligencie, blockchainu či spomínaného cloudu.

Cloudera poskytuje svoje služby pre sektory ako finančné služby, telekomunikácie, verejný sektor, zdravotníctvo, výroba či technológie a medzi ich zákazníkov patrí napr. Credit Suisse, Mastercard, Cisco, Telecom, O2, Telefónica, Dell, Fredie Mac a ďalšie významné spoločnosti. Treba však aj poznamenať, že firma pôsobí vo vysoko konkurenčnom prostredí, kde pôsobia taktiež hráči ako Microsoft, Oracle, IBM, Salesforce, Amazon, Cisco, SAP, Splunk či Palantir.

Do akých akcií sa oplatí investovať - Akcie Cloudera
Do akých akcií sa oplatí investovať – Akcie Cloudera, *2021 – odhad

Spoločnosť má za sebou výborný historický rast tržieb. V roku 2020 Cloudera zaznamenala výnosy vo výške takmer 800 mil. dolárov, čo značí medziročný nárast o 65,48%, hoci v posledných kvartáloch sa rast spoločnosti spomalil. Avšak to môže byť iba dočasný jav, sprevádzajúci prechod podniku na predplatný mesačný model. Napriek výbornému rastu sa spoločnosti zatiaľ nedarí zaznamenať zisk, hoci už 4. kvartál v rade dokázala vygenerovať pozitívny cashflow a to vo výške 177,5 mil. dolárov.


Akcie Cloudera majú aktuálne výborné momentum, ktoré trvá už od novembra predchádzajúceho roka. Za toto obdobie vzrástli akcie spoločnosti o cca 100%, avšak stále sa obchodujú za nižšie ceny ako pred 3,5 rokmi a len mierne vyššie ako boli ocenené pri vstupe na burzu. V súčasnosti akcie nevyzerajú až tak vábivo ako pred pár mesiacmi i keď na základe hodnotových ukazovateľov vyzerajú byť akcie firmy stále lacnejšie oproti iným technologickým spoločnostiam.Pozitívom pre investorov však je, že už v súčasnom roku by firma mohla dosiahnuť ziskovosť a to aj vďaka plánu spätného odkupu akcií v hodnote 500 mld. dolárov, ktorý by mohol stiahnuť z trhu až osminu dostupných akcií.

Akcie Affirm Holdings

Spoločnosti Affirm Holdings, ktorej aktuálna trhová hodnota je na úrovni 27,3 mld. dolárov sme sa venovali v článku pri jej vstupe na burzu. Založil ju v roku 2012 Max Levchin, ktorý bol jedným zo spoluzakladateľov známeho fintech podniku PayPal. Firma so sídlom v San Franciscu buduje platformu pre digitálny a mobilný obchod a poskytuje pôžičky na splátky online nakupujúcim. Služba sa stáva v USA čoraz populárnejšou a úspešne získava nových používateľov. V decembri Affirm dosiahol 4,5 milóna aktívnych zákazníkov (52%-ný medziročný nárast) a tí iba za uplynulý kvartál nakúpili prostredníctvom platformy produkty v hodnote 2,1 mld. dolárov, čo je až o 55% viac oproti minulému roku.

Do akých akcií sa oplatí investovať - Akcie Affirm Holdings
Do akých akcií sa oplatí investovať – Akcie Affirm Holdings

Rast počtu používateľov ako i objemu nákupov sa plne prejavuje i v tržbách spoločnosti. Tie rastú extrémne rýchlym tempom a v predchádzajúcom štvrťroku dosiahli rekordnú hodnotu – 204 mil. dolárov, čo je o 57% viac oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. V roku 2021 manažment očakáva výnosy vo výške 760 až 780 mil. dolárov (cca + 51% medziročný nárast). Je pravdepodobné, že s ďalším rastom používateľskej základne a získaním úspor z rozsahu dosiahne časom Affirm plusové čísla a investori ešte viac ocenia potenciál firmy.


Treba však povedať, že ani akcie Affirm Holdings nie sú práve najlacnejšie, veď pri vstupe na burzu boli ocenené na $49 a v súčasnosti sú na úrovni cca $106 (+116%). Oproti najvyššej úrovni sú však o 20% nižšie a vďaka rýchlemu rastu, kvalitnému manažmentu či významnému potenciálu môže byť ich nákup pomerne dobrá dlhodobá investícia. Do akých akcií sa oplatí investovať?

Akcie Johnson & Johnson

Farmaceutický gigant so 135 ročnou históriou sa čo sa týka trhovej hodnoty i veľkosti nemôže s vyššie spomenutými firmami ani zrovnávať. Zamestnáva viac ako 130 tisíc ľudí, pričom má pod sebou 250 dcérskych spoločností vo viac ako 60 krajinách. Jeho ročné výnosy dosahujú výšku viac ako 80 mld. dolárov a trhová hodnota až 429 mld. dolárov. Johnson & Johnson je najväčšia a najdiverzifikovanejšia zdravotnícka firma na svete. Tvoria ju 3 divízie: farmaceutický priemysel, lekárske a diagnostické prístroje a spotrebný tovar, pričom farmaceutický priemysel sa stará až o 80% výnosov spoločnosti.

Do akých akcií sa oplatí investovať? Akcie Johnson & Johnson
Do akých akcií sa oplatí investovať – Spotrebný tovar spoločnosti Johnson & Johnson, zdroj obrázku

Johnson & Johnson možno neponúka príležitosti rastu ako Cloudera alebo Affirm Holdings zato v sebe ukrýva potrebnú stabilitu, bezpečnosť a vysoký dividendový výnos, ktorý je aktuálne na úrovni 2,48%. Práve vďaka rastu dividendových výnosov už 59 rokov v rade sa firma označuje za dividendového aristokrata , pričom len za posledných 10 rokov sa zvýšili o 77,19%. Napriek ohromnej stabilite, spoločnosť dokáže stále rásť slušným tempom, keď medzi rokmi 2009 a 2020, sa výnosy spoločnosti zvýšili z 61,89 mld. na 82,59 mld. dolárov. Čistý zisk sa drží už niekoľko rokov vo výške 15 mld. dolárov.


Aj v tomto prípade sa výborné výsledky firmy z minulosti pretavujú do zvýšenia cien akcií. Tie patria medzi najobľúbenejšie na akciovom trhu a majú za sebou priam neskutočný nárast, veď ešte v roku 1985 sa obchodovali za $2,63 a dnes sú na cca $163. To značí výnos vo výške cca 6 100% a nič nenasvedčuje tomu, že by malo byť rastu koniec.

Práve naopak, ďalším zdrojom rastu by mohli byť vakcíny Johnson & Johnson proti pandémii koronavírusu. Výhodou vakcíny od tejto firmy je fakt, že pacientov stačí zaočkovať raz, nie dvakrát ako v prípade vakcín od konkurencie. Aktuálne prebieha schvaľovací proces, ktorý ak dopadne podľa očakávaní úspešne, bude znamenať ďalšie zisky a rast pre tohto obra. Do akých akcií sa oplatí investovať?

xtb
xtb
Predchádzajúci článokFond Billa Gatesa predal 3 obľúbené technologické akcie
Ďalší článokElon Musk prišiel o $15 mld. za jediný deň
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno