Ďalšie veľké IPO je tu – na trh prichádza Wish

Koncom turbulentného roka 2020 sa roztrhlo vrece s firmami, ktoré vstupujú na burzu a ponúkajú verejnosti svoje akcie. Palantir, Airbnb, Doordash a teraz Wish. Wish prevádzkuje online platformu, na ktorej môžu predajcovia ponúkať svoje produkty priamo zákazníkom.

1
853

O tom či sa oplatí kúpiť akcie Airbnb a Doordash po vstupne na burzu sme už písali TU. Poďme sa teraz pozrieť ako prebieha a čo môžeme očakávať od prvej verejnej ponuky akcií firmy Wish. Podľa materskej spoločnosti ContextLogic so sídlom v San Franciscu sa v utorok predalo 46 miliónov akcií za cenu 24 dolárov, čím získala 1,1 miliardy dolárov. Aktuálne je trhová hodnota Wishu na úrovni 17 miliárd dolárov na základe rozriedenia, ktoré ráta s opciami, obmedzenými akciami a nesplatenými akciami. V roku 2019 počas prvotných príprav na IPO bola hodnota Wishu odhadnutá na 11,2 miliardy dolárov. Môžeme vidieť, že akcie Wishu zatiaľ nevyvolali taký rozruch ako akcie Airbnb a Doordash pri svojom vstupe. Bude zaujímavé sledovať na akej cene ukončia svoj prvý obchodovací deň akcie Wishu.

Obchodná platforma Wish ponúka viac ako 300 miliónov produktov, pričom väčšina z nich pochádza z Číny a jej mesačný počet používateľov presahuje 90 miliónov. V roku 2019 Wish zaznamenal tržby na úrovni cca 2 miliárd dolárov. Počet predajcov sa na platforme zvýšil na 1,3 milióna v roku 2019 oproti 0,9 mil. v roku 2017. Na rozdiel od firiem ako Amazon či JD.com, ktoré budujú roky logistiku, aby dokázali dostať produkty k svojím zákazníkom do 2 dní Wish si vybral inú stratégiu. Zákazníci bežne čakajú na svoju objednávku viac ako 2 týždne a zameriavajú sa na nízku cenu a na to čo ľudia chcú, nie potrebujú (ihneď), čím dokážu šetriť nemalé kapitálové výdavky na budovaní sofistikovanej logistiky.

xtb

Ako to býva v poslednom čase zvykom pri vstupe rastových spoločností na burzu rovnako aj Wish zatiaľ nie je ziskový. Za prvých 9 mesiacov roka 2020 firma zaznamenala čistú stratu vo výške 176 miliónov dolárov pri výnosoch 1,7 miliardy v porovnaní so stratou 5 miliónov a tržbách 1,3 miliardy za rovnaký čas v minulom roku. IPO Wishu je vedené bankovými gigantmi ako sú Goldman Sachs, JP Morgan Chase a Bank of America.

xtb

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno