Čína požaduje, aby firma DiDi Chuxing bola stiahnutá z americkej burzy

Správa je ďalšou ranou pre investorov, ktorí hľadajú rastové príležitosti v Číne.

0
73

Kauza DiDi odštartovala čínsky akciový výpredaj

Mnoho investorov dlho čakalo kým čínska spoločnosť DiDi Chuxing označovaná ako aj čínsky Uber vstúpi na burzu a budú môcť kúpiť jej akcie. Toto čakanie sa skončilo v júni tohto roka, keď v tej dobe 4. najcennejší súkromný startup sveta zažil debut na akciovom trhu NYSE. Akcie DiDi dosiahli 1. júla svoj historické maximum, keď sa vyšplhali na hodnotu $18,01, čo podniku implikovalo trhovú kapitalizáciu vo výške 86,4 miliardy dolárov.

Firma, ktorá aktuálne pôsobí v 15 ázijských štátoch mala zároveň smelé plány s cieľom expandovať do Európy, avšak už pár dní po vstupe na newyorskú burzu bolo všetko inak. Na povrch sa totiž dostali informácie, že spoločnosť je pod drobnohľadom čínskych vládnych vyšetrovateľov z dôvodu, že podnik mal získavať osobné údaje o svojich zákazníkoch nezákonne. Vládne orgány preto navrhli, aby DiDi oneskorila prvú verejnú ponuku akcií kvôli obavám, že americká vláda môže získať prístup k údajom o čínskych občanoch z dokumentov, ktoré musel podnik predložiť v súvislosti so vstupom na burzu.

Manažment však nariadenia neposlúchol a firma vstúpila na americkú burzu. Odozva na seba nenechala dlho čakať a aplikácia DiDi bola o niekoľko týždňov stiahnutá z mobilných obchodov App Store a Google Play. Taktiež bola spoločnosť terčom mnohých vyšetrovaní a pokút. Následne v auguste tamojšie verejné úrady nastavili pravidlá, ktoré zakázali spoločnostiam s veľkým množstvom citlivých spotrebiteľských údajov vstúpiť na burzu v USA.

xtb

Prísnejšie regulačné tlaky zo strany čínskych orgánov sa následne dotkli viacero ďalších technologických firiem, ktoré zažívali v posledných rokoch nevídaný rozmach.

Budú akcie DiDi stiahnuté z burzy?

Hoci bolo v posledných týždňoch okolo spoločnosti DiDi ticho, zdá sa, že situácia sa veľmi nezlepšila. Dnes totiž prišla agentúra Bloomberg so správou, že komunistická vláda požiadala vedenie firmy, aby sa stiahli z americkej burzy. Čínsky úrad pre kyberbezpečnosť zodpovedný za bezpečnosť údajov v krajine nariadil podniku, aby vypracoval plán, ktorý by podliehal schváleniu vládou.

Zvažované návrhy zahŕňajú priamu privatizáciu alebo presun na burzu v Hongkongu. Ak by išlo o privatizáciu, súčasní akcionári by mohli získať aspoň $14 za akciu, pretože nižšia ponuka by mohla vyvolať žaloby alebo odpor akcionárov,. Ak by sa spoločnosť rozhodla pre sekundárnu kótácia v Hongkongu, cena IPO by bola pravdepodobne nižšia od tej súčasnej. Rokovania však naďalej pokračujú a je možný aj variant, že by regulačné orgány odstúpili od svojej žiadosti.

Ak by naozaj došlo k delistovaniu akcií DiDi Chuxing, bola by to ďalšia rana pre mnohých investorov, ktorý hľadali príležitosti na zhodnotenie kapitálu v rozvojových krajinách prostredníctvom investovania do tamojších gigantov ako sú Alibaba, JD.com, Baidu či Tencent. Situácia by v konečnom dôsledku mohla zvýšiť tlak na delistovanie ďalších čínskych spoločností z amerického trhu.

Akcie DiDi Chuxing


Asi nikoho neprekvapí, že akcie DiDi Chuxing sa po sérií zlých správ prudko prepadli. Od svojho maxima poklesli už o -55% na aktuálnu cenu $8,01 za kus. V dnešnom pre-market obchodovaní po zverejnení správy agentúrou Bloomberg sa akcie obchodujú nižšie o ďalších -5,67% na cene $7,65 za akciu.

Táto skutočnosť má taktiež negatívny dopad na akcie dvoch najväčších akcionárov DiDi – firmy Uber a konglomerátu SoftBank, ktorých akcie klesajú taktiež.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno