Akciové trhy klesajú kvôli obavám z nového variantu Covid 19

Všetky svetové akciové indexy dnes klesajú z dôvodu obáv zvyšujúceho sa počtu nakazených a z nového variantu vírusu, ktorý by mohol byť odolnejší voči vakcínam.

0
404

Prepad akciového trhu

Globálne akciové trhy sa dnes prudko prepadávajú po tom, čo investorov straší nielen rýchlo rastúci počet nových prípadov ochorení Covid 19 v Európe, ale aj nový variant Covidu 19. V reakcii britský index FTSE 100 klesá o -2,58%, európsky index Stoxx 600 o -2,31% a americké indexy S&P 500, Dow Jones 30 a Nasdaq v pre-markete sa obchodujú nižšie od -0,92% do -2,19%. Ázijské akcie zas zažili najväčší pokles za 3 mesiace, pričom klesá aj cena ropy a kryptomien.

Najväčší cenový pokles zažívajú akcie leteckých a cestovných spoločností, keďže šírenie pandémie by mohlo opäť spôsobiť lockdowny a pribrzdiť oživovanie týchto odvetví. Akcie Royal Caribbean Cruises, Carnival, Norwegian Cruise Line, Ryanair, Wizz Air, Lufthansa, Delta Airlines či America Airlines sa obchodujú nižšie o viac ako -8%. Výrazný prepad zaznamenávajú aj akcie Airbnb, Booking, Boeing či Airbus.

Nový variant

Nový variant koronavírusu Sars-Cov-2 bol zachytený v Juhoafrickej republike a vedci sa obávajú, že by mohol byť odolnejší voči vakcínam a mal by sa šíriť rýchlejšie. Kvôli novému variantu má mimoriadne zasadať aj WHO, ktoré ho zrejme zaradí na zoznam mutácií, ktorým je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Očakáva sa, že by mal dostať názov „Nu“. Ide o písmeno gréckej abecedy, ako sú označované aj všetky ďalšie varianty.

xtb

Európska únia reagovala na túto situáciu návrhom na zastavenie leteckej dopravy z južnej Afriky. Nové cestovné obmedzenia a perspektíva zavedenia ďalších po celom svete je ďalším súvisiacim problémom, ktorý straší investorov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno