Akvizícia na linke Chesapeake Energy – Southwestern

Chesapeake Energy Corporation, energetický koncern, pôsobiaci v oblasti ťažby, výroby a distribúcie zemného plynu a ropy ohlásil novú akvizíciu. Americká firma Chesapeake Energy kúpi konkurenčnú spoločnosť Southwestern Energy za viac než 7 miliárd USD, akvizíciou si upevní prvenstvo na trhu s plynom v Spojených štátoch. Predstavitelia firmy Chesapeake Energy oznámili, že prevezme menšieho konkurenta Southwestern Energy formou výmeny akcií. Kontrakt by sa mal dokončiť na konci roka 2024.

Chesapeake Energy Corporation bola založená v roku 1989 a sídlo spoločnosti sa nachádza v Oklahoma City, v štáte Oklahoma, USA. Spoločnosť aktívne pôsobí v rôznych ropných a plynových lokalitách v USA, vrátane Appalachian Basin, Haynesville Shale, Eagle Ford Shale a iných. Ich činnosť zahŕňa ťažbu, spracovanie, prepravu a predaj týchto energetických surovín. Southwestern Energy, s trhovou kapitalizáciou 7,2 miliardy USD, je ďalšia americká spoločnosť pôsobiaca v energetickom priemysle, špecializujúca sa na ťažbu a výrobu zemného plynu a súvisiacich energetických služieb. Sídlo spoločnosti sa nachádza v Houston, Texas, USA.

Krok Chesapeake tak rozširuje sériu miliardových fúzií a akvizícií, ktoré v americkom energetickom sektore započali ešte v starom roku, keď akvizície ohlásilo hneď niekoľko spoločností. Exxon Mobil kúpil Pioneer Natural Resourcesv za viac ako 60 miliárd USD a ropný gigant Chevron sa dohodol o prevzatí ropnej firmy Hess za 53 miliárd USD.

Ceny plynu v Spojených štátoch na správu reagovali takmer 3 % rastom a viacero analytikov predpokladá, že cena plynu v USA ešte vzrastie. Tieto odhady analytikov podporuje výrazný rast exportu suroviny z USA v poslednom období. V minulom roku trh s plynom nepriaznivo ovplyvňovala kombinácia viacerých faktorov, rekordná produkcia plynu v USA, zároveň vysoké zásoby a mierna zima, ktorá dopyt po surovine znižovala.

Za posledný mesiac si ceny zemného plynu pripísali už takmer 40 % a vzrástli na 7- týždňové maximum. Za rastom sú nové predpovede počasia pre USA a nepokoje v Červenom mori. Tie majú vplyv na dodávky zemného plynu, pretože náklad LNG sa odklonil okolo Afriky, čo predlžuje dĺžku trasy.

Akcie Chesapeake Energy


Akcie Chesapeake Energy za posledných 12 mesiacov klesli o -12,8 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 79,6 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 2,2 násobok zisku na akciu (P/E), 19,3 očakávaného zisku na akciu (FP/E) a 2,2 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 10,5 miliárd USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokOperačné systémy od Roku pre smart TV sa stávajú špičkovými
Ďalší článokBitcoinové ETF schválené! Čo ďalej?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno