Apple Watch a ich nové funkcie

Spoločnosť Apple pracuje na nových funkciách inteligentných hodiniek v oblasti zdravia. Jednou z nových funkcií by malo byť upozornenie používateľa, keď sa jeho krvný tlak zvýši a ďalšou teplomer, ktorý by mal pomôcť s plánovaním plodnosti. Táto funkcia by mohla byť k dispozícii už budúci rok spolu s vylepšeniami monitorovania nepravidelného srdcového tepu a spôsobu sledovania spánkového režimu, informoval Wall Street Journal.

Ďalšou očakávanou funkciou, ktorá by mala pomôcť dobehnúť rivalov je aj detekcia pokročilých spánkových režimov. Túto funkciu už dnes ponúkajú konkurenčné hodinky Fitbit. Zároveň je v rannom štádiu výskum odhalenia cukrovky, čo by zároveň mohol byť veľký posun, keďže ľudia sa už roky pokúšajú vyvinúť neinvazívny spôsob merania hladín glukózy v krvi.

V súčasnosti sa už očakáva vydanie siedmej verzie inteligentných hodiniek Apple Watch, ktoré by mohlo prísť v nasledujúcich týždňoch, avšak väčšina ambicióznejších vylepšení v oblasti zdravia sa však neočakáva skôr, ako v roku 2022.

Aktuálne najhodnotnejšia spoločnosť sveta s trhovou kapitalizáciou presahujúcou 2 bilióny dolárov už raz dokázala zmeniť celé odvetvie, keď jej iPhone sa stal najväčšou inováciou v oblasti mobilných telefónov. Trh so smartfónmi však na základe viacerých názorov už nie je možné veľmi posunúť a aj preto sa Apple díva na nové príležitosti, pričom plány firmy ohľadom Apple Watch podčiarkujú jej ambície v oblasti zdravia.

Podľa generálneho riaditeľa Tim Cooka budú nové možnosti inteligentných hodiniek „najväčším prínosom spoločnosti pre ľudstvo“. Reklamy na Apple Watch už dnes končia sloganom: „Budúcnosť zdravia je na vašom zápästí“. Minulý rok zariadenie prinieslo firme tržby takmer 13 miliárd dolárov, čo znamená, že na základe tržieb Apple drží zhruba 65% podiel svetového trhu s inteligentnými hodinkami.

Apple a aj ďalší výrobcovia inteligentných hodiniek však budú čeliť v oblasti zdravia viacerým výzvam. Jednou z nich je fakt, že zápästie je zlým miestom na meranie životných funkcií ako je hladina cukru v krvi. Navyše inovácie a technologické posuny trvajú dlho, napr. dokazovanie účinnosti a bezpečnosti týchto technológií trvá roky.

Nezastaviteľný Apple?

Apple svojim výraznejším vstupom do oblasti zdravia hľadá nielen nové príležitosti, ale aj možnosti, kde vložiť svoj nahromadený kapitál. Podľa posledných kvartálnych výsledkov totiž Apple mal na súvahe v hotovosti a hotovostných ekvivalentoch 34 miliárd dolárov. Posledný štvrťrok bol taktiež v niekoľkých ohľadoch pre firmu rekordný, keď jej tržby stúpli oproti minulému roku o +36% na 81,4 miliardy dolárov a zisk medziročne vzrástol o +93% na 21,7 miliardy dolárov.

Akcie Apple


Akcie Apple v tomto roku s výkonom +14,94% zatiaľ zaostávajú za výkonom indexu S&P 500, ktorý stúpol o +20,45%. To môže byť sčasti spôsobené nedostatkom čipov, ktorý ovplyvní produkciu a predaj firmy v ďalších mesiacoch. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 29,9 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 27,4 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Apple pokrýva k dnešnému dátumu 43 analytikov, pričom ich konsenzus sa zhoduje na tom, že súčasná cena akcií je férová, keďže ich priemerný cenový cieľ je vo výške $168.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Facebook: Metavesmír a ešte ďalej
Ďalší článokC. Wood spúšťa nový fond ARK Transparency a investuje do Zoomu a Robinhood
Marek pracuje ako analytik finančných trhov a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno