C. Wood spúšťa nový fond ARK Transparency a investuje do Zoomu a Robinhood

Firma Cathie Wood, Ark Invest, ktorá sa zaoberá správou investícií, sa pripravuje na debut nového fondu obchodovaného na burze, ktorý bude zameraný na transparentnosť. Okrem toho zaujali taktiež nové investície do spoločností Zoom a Robinhood Markets.

0
220

Nový ETF fond

Ark Transparency ETF fond bude zameraný predovšetkým na technologické a spotrebiteľské firmy, pričom najväčšie podiely v novom fonde budú mať akcie firiem Salesforce, Microsoft, Apple, Tesla, Nike či Chipotle Mexical Grill. Skladať by sa mal zo 100 akcií s vysokým hodnotením transparentnosti. ETF bude zároveň vylučovať akcie z určitých odvetví ako sú alkohol, bankovníctvo, chemikálie, cukrovinky, preprava fosílnych palív, hazardné hry, kovy, minerály, zemný plyn, ropa či tabak.

Nový fond by tak mal byť odpoveďou na rastúci dopyt investorov po ETF s vysokým dôrazom na štandardy ESG, ktoré zhodnocujú enviromentálny, sociálny a správny prístup firiem. Cathie Wood už v tomto roku vytvorila jeden fond so zameraním na oblasť, ktorá vyzerala v očiach investorov zaujímavo. Išlo o vesmírne ETF s názvom ARK Space Exploration & Innovation (ARKX), ktoré od svojho debutu vzrástlo o 3% a spravuje aktíva v hodnote viac ako 600 miliónov dolárov.

Prekvapením pre tých, ktorí poznajú C. Wood je rozhodnutie, že ARK Transparency fond nebude aktívne spravovaný. Aktuálne bude mat teda Ark Invest 6 aktívne riadených fondov a 3 pasívne fondy. K dnešnému dňu spoločnosť spravuje zhruba 45 miliárd dolárov, čo z neho robí 11. najväčšieho emitenta ETF v USA.

xtb

Investícia do Zoom a Robinhood

Okrem prípravy nového ETF si vyslúžila C. Wood pozornosť aj svojou investíciou do spoločnosti Zoom Video Communications v hodnote 56,5 milióna dolárov v čase, kedy akcie firmy klesli o -17% po zverejnení kvartálnych výsledkov za druhý štvrťrok 2022 a priblížili sa k ročnému minimu. Približne 45,5 milióna z novej investície putovalo do fondu ARK Innovation ETF a 11 miliónov do ARK Next Generation Internet ETF.

ARK Invest je známy tým, že investoval mnoho prostriedkov práve do podnikov, ktoré vyšli z pandémie ako víťazi, okrem Zoomu to bol napr. aj poskytovateľ online zdravotníckych služieb Teladoc Health. Tieto investície pomohli v roku 2020 jeho fondom prekonať všetky ostatné americké akciové fondy, avšak v tomto roku zatiaľ výkonom zaostávajú.

Okrem toho ďalší fond spoločnosti zameraný na finančné technológie, ARK Fintech Innovation ETF, nedávno kúpil akcie amerického retailového brokera Robinhood Markets v hodnote 11,5 milióna dolárov akcií Robinhood Markets, pričom táto investícia čiastočne oživila výkon firmy po slabom obchodnom debute uskutčnenom koncom júla.

Výkon ARK fondov

ETFSkratkaVýkon YTD Výkon 2r
S&P 500^GSPC20,45%51,24%
ARK Innovation ETF ARKK -0,62%158,83%
ARK Genomic Revolution ETFARKG-6,72%149,14%
ARK Fintech Innovation ETFARKF9,70%134,79%
ARK Autonomous Technology ETFARKQ11,14%152,79%
ARK Next Generation Internet ETFARKW4,16%186,39%
ARK Space Exploration & Innovation ETFARKX3,07%
zdrojové údaje: Finance Yahoo

V poslednom čase bola Cathie Wood pod paľbou kritiky kvôli názorom, že jej akcie v portfóliach sú nadhodnotené a pri miernej stagnácii či poklese budú fondy ARK výrazne zaostávať za širším akciovým trhom. To sa v skutočnosti aj deje, keď všetky jej ETF výkonom nestačia na akciový index S&P 500, avšak pri pohľade na výkon za 2 roky zas ETF fondy populárnej investorky výrazne prekonávajú najznámejší index.

Stále však nevieme ako C. Wood a jej fondy zvládnu ťažšie obdobia na trhu, avšak pravdepodobne by mal byť ich výkon v skutočnosti omnoho nižší ako výkon diverzifikovaných indexov či fondov. Skepticizmus voči fondom ARK vyjadril svojim konaním aj M. Burry, známy tiež z filmu Big Short, ktorý po akciách Tesly začal shortovať aj fondy ARK. ARK Transparency ETF

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno