WWDC 2022

Spoločnosť Apple počas svojej výročnej konferencie Worldwide Developers Conference (WWDC), ktorá sa konala v pondelok, oznámila množstvo nových funkcií, ktoré prídu na iPhone, iPad, Apple Watch a Mac. Jednou z nich je nová funkcia operačných systémov iOS 16 a iPadOS 16, vďaka ktorej budú mať používatelia možnosť stiahnuť proces odosielania textových správ. Ďalšie zahŕňajú vylepšenia v oblasti zdravia pre Apple Watch či najnovší čip Apple M2, ktorý bude poháňať nový MacBook Air. Mnohých však prekvapilo, že súčasťou predstvenia nebol avizovaný a očakávaný „headset“ pre rozšírenu a virtuálnu realitu.

IOS 16 urobí pre Vás iPhone osobnejším

Operačný systém Apple iOS 16 prináša najväčšiu aktualizáciu v softvéri za posledné roky. Ak ste nechcene odoslali správu alebo ste sa v nej pomýlili, bude možné odoslanie správy zrušiť. Odoslané správy nebude možné len vymazať, ale aj upravovať.

Ďalšou novou funkciou iOS 16 je možnosť prispôsobovať si uzamknutú obrazovku. Zatiaľ čo doteraz obsahovala uzamknutá obrazovka klasické informácie ako napr. dátum, čas, prístup k fotoaparátu a baterke, po novom bude možné si ju upraviť podľa seba. Používatelia tak budú môcť pridať na uzamknutú obrazovku napr. fitness ciele, športové výsledky, miniaplikácie, počasie, atď. Navyše, niektoré aplikácie budú môcť poskytovať živé aktualizácie z uzamknutej obrazovky vrátane upozornení od aplikácií ako Uber s cieľom poskytnúť aktuálne informácie.

Apple's iOS 16 brings a dramatically improved lock screen to your iPhone. (Image: Apple)
Zdroj obrázku: Apple

Apple taktiež v podstate oznámil vstup na trh BNPL (Buy now, pay later), ktorá sa stala v posledných rokoch trendom, keďže ponúka spotrebiteľom možnosť nakupovania s rozložením splátok bez úroku. Nová funkcia Apple Pay Later bude súčasťou aplikácie Apple Wallet. Používatelia Apple budú môcť nakupovať prostredníctvom Apple Pay a bezúročne rozložiť si splátky počas 6 týždňov na 4 rovnaké splátky.

Zaujímavou novou funkciou je aj CarPlay. Tá umožní lepšie prepojenie telefónu s displejom automobilu. Táto možnosť bude dostupná prostredníctvom niekoľkých výrobcov automobilov v roku 2023.

iPad mieri na multitasking

Čo sa týka iPadu, Apple oznámil celý rad vylepšení pre iPadOS 16. Okrem funkcií, ktoré nájdete v iOS 16, iPadOS 16 predstavil novú možnosť multitaskingu nazvanú Stage Manager, ktorá umožní spustiť 2 okná aplikácií s nastaviteľnou veľkosťou, ktoré sa môžu vzájomne prekrývať tak ako pri notebookoch.

Okrem týchto 2 prekrávajúcich sa aplikácií budú môcť používatelia na ľavej strane obrazovky spustiť 4 ďalšie aplikácie, ktoré možno rýchlo prepínať. Po pripojení k externému displeju Stage Manager, ktorý je k dispozícii pre iPad Pro, umožňí spúšťať ďalšie aplikácie na sekundárnej obrazovke, čím sa iPad stáva oveľa všestrannejším produkčným zariadením.

Apple has introduced the latest version of its iPadOS, complete with improved multitasking features. (Image: Apple)
Zdroj obrázku: Apple

WatchOS 9 s lepšími zdravotnými funkciami

WatchOS 9 tiež dostane niekoľko kľúčových aktualizácií. Najdôležitejšou zmenou je nová aplikácia, ktorá umožní sledovať lieky používateľa a upozorní ho, keď je čas, napr. na užitie tabletky. Sledovanie spánku inteligentných hodiniek umožní lepšie porozumieť spánkovým vzorcom vrátane poskytovania informácií o tom, kedy je človek v REM, hlavnom a hlbokom spánku. Pre tých, ktorí sú zdatnejší, obsahuje watchOS 9 možnosť porovnať predchádzajúce tréningy s tými súčasnými, takže môžno určiť, či sa výkon jednotlivca zlepšuje alebo zhoršuje.

Apple is bringing a host of changes to the Apple Watch via watchOS 9. (Image: Apple)

Čip novej generácie a nový MacBook Air

Okrem nového softvéru Apple na WWDC predstavil aj nový hardvér v podobe čipu M2, ktorý nahradí čipp M1 a nového MacBooku Air. Čip M2 podľa Apple poskytuje takmer dvojnásobný výkon oproti Intel Core i7-1255U bežiacemu na notebooku Samsung, pričom využíva rovnaké množstvo energie. A čo viac, M2 pumpuje rovnaký výkon ako Intel čip pri štvrtinovej spotrebe energie. Vynovený MacBook Air je spolu s 13-palcovým MacBookom Pro jedným z prvých notebookov, ktoré získali čip novej genrácie M2.

Akcie Apple


Akcie Apple za posledných 12 mesiacov vzrástli o +16,1 %, čím prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorého trhová hodnota za rovnaké obdobie stúpla o +2,9 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 23,7 násobok zisku na akciu (P/E), 22,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 18,3 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 0,63 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJYahoo Finance
Predchádzajúci článokNegatívne novinky sa kopia už nie len z makro sveta, ale aj priamo od firiem
Ďalší článokFirmy, ktoré opustili ruský trh vykazujú lepšie výnosy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno