List akcionárom

Generálny riaditeľ Berkshire Hathaway Warren Buffett v sobotu zverejnil svoj výročný list akcionárom, v ktorom sa venoval niektorým z jeho obľúbených tém ohľadom odkupovania akcií, daní, podnikového účtovníctva a jeho dlhodobého optimizmu ohľadom ekonomiky USA. V Berkshire dúfame a očakávame, že v nasledujúcom desaťročí zaplatíme na daniach oveľa viac. Americká dynamika výrazne prispela k akémukoľvek úspechu, ktorý Berkshire dosiahol, povedal Warren Buffet.

Vo svojom liste Buffett kritizoval tých, ktorí sa negatívne vyjadrujú k spätným odkupom akcií, a kritizoval tiež posadnutosť Wall Street po extrémnych ziskoch. Zároveň načrtol, ako bude duch Berkshire žiť po tom, čo on a viceprezident Charlie Munger odídu. Nižšie je uvedených sedem hlavných poznatkov z Buffettovho výročného listu.

V Berkshire nebude žiadna cieľová čiara.

Na výročnom stretnutí Berkshire Hathaway v roku 2021 Buffett povedal akcionárom to, čo mnohí už dlho tušili. Greg Abel, v súčasnosti generálny riaditeľ Berkshire Hathaway Energy, nahradí Buffetta vo funkcii generálneho riaditeľa. Hoci Munger, ktorý 1. januára oslávili 99 rokov a 92-ročný Buffet, naďalej preukazujú ducha a nadšenie mužov oveľa mladších ako oni, život pre Berkshire Hathaway po Warrenovi a Charliem zostáva kľúčovou otázkou pre investorov.

Vo svojom najnovšom výročnom liste Buffett ponúkol akcionárom stručnú históriu firemného príbehu Berkshire, ktorý sa začal nešťastnou kúpou textilného výrobcu Berkshire Hathaway v roku 1965 a pokračuje dnes zbierkou podnikov a investícií, ktoré zarobili 30,8 miliardy USD. „Berkshire má teraz hlavné vlastníctvo v bezkonkurenčnej zbierke obrovských a diverzifikovaných podnikov,“. Buffett poznamenal, že v roku 2021 bolo v indexe S&P 500 128 spoločností, ktoré zarobili viac ako 3 miliardy dolárov v zisku a Berkshire bol najväčším akcionárom v 8 z týchto podnikov: American Express, Bank of America, Chevron, Coca-Cola, HP, Moody’s Occidental Petroleum a Paramount Global.

„Pokiaľ ide o budúcnosť, Berkshire bude vždy držať loď s hotovosťou a pokladničnými poukážkami USA spolu so širokou škálou podnikov,“ napísal Buffett. „Budeme sa tiež vyhýbať správaniu, ktoré by mohlo mať za následok akékoľvek potreby míňania hotovosti v nevhodných časoch, vrátane finančnej paniky a bezprecedentných poistných strát. Náš generálny riaditeľ bude vždy riaditeľom aj pre riziká. Okrem toho naši budúci riaditelia majú významnú časť svojho čistého majetku v akciách Berkshire, kúpených za ich vlastné peniaze. A áno, naši akcionári budú naďalej šetriť a prosperovať vďaka nerozdelenému zisku. „V Berkshire nebude žiadna cieľová čiara.“ poznamenal stále súčasný generálny riaditeľ.

Pokiaľ ide o spätné odkúpenia, „matematika nie je zložitá

V roku 2022 Berkshire Hathaway odkúpila 1,2 % svojich nesplatených akcií, ako Buffett povedal akcionárom, že „priamo zvýšil váš záujem o našu jedinečnú zbierku podnikov“. Buffett tiež zaznamenal spätné odkúpenia v American Express a Apple. Apple bola najväčšia pozícia Berkshire na konci minulého roka. „Matematika nie je zložitá: Keď počet akcií klesne, váš záujem o mnohé naše podniky stúpa,“ napísal Buffett. „Každý malý kúsok pomáha, ak sa spätné odkupy uskutočňujú za ceny, ktoré zvyšujú hodnotu.“

V posledných mesiacoch, ako vždy, spätné odkupy akcií zostali horúcou politickou témou, pričom nová 1 % daň na spätné odkúpenie akcií nadobudla účinnosť v januári a prezident Joe Biden uvalil na túto činnosť 4 % daň. Akcie a kritiky, pre ktoré Buffett nemal milé slová. „Keď vám povedia, že všetky spätné odkupy sú škodlivé pre akcionárov alebo krajinu, alebo sú obzvlášť prospešné pre generálnych riaditeľov, počúvate buď ekonomicky negramotného človeka, alebo demagóga so strieborným jazykom,“ napísal Buffett.

Dividendy a Berkshire

Investori sa zaoberali Buffettovými spismi celé desaťročia a hľadali spôsoby, ako napodobniť jeho investičný proces a vytvoriť také výnosy, z ktorých sa akcionári Berkshire tešili už tri generácie. Buffett, ktorý písal o „tajnej omáčke“ Berkshire v tohtoročnom liste, poukázal na jednoduchú premennú – čas. S odvolaním sa na dlhodobé investície Berkshire do Coca-Coly a American Express Buffett poznamenal, že pozície v oboch spoločnostiach dokončené takmer pred 30 rokmi priniesli Berkshire dividendy v roku 2022 v hodnote viac ako 1 miliardu USD.

„Tieto zisky z dividend, hoci sú potešujúce, nie sú ani zďaleka veľkolepé,“ napísal. „Prinášajú však so sebou dôležité zisky v cenách akcií. Na konci roka bola naša investícia do koksu ocenená na 25 miliárd USD, zatiaľ čo Amex bola zaznamenaná na 22 miliárd USD. Každý holding teraz predstavuje zhruba 5 % čistého bohatstva Berkshire. Počiatočný podiel Berkshire v oboch spoločnostiach stál spoločnosť 1,3 miliardy dolárov. „Poučenie pre investorov: Burina vädne, keď kvitnú kvety,“ napísal Buffett. „Postupom času stačí len niekoľko víťazov, aby urobili zázraky. A áno, pomáha začať skoro a dožiť sa aj 90. rokov.“

Nápadité účtovníctvo“ ako „jedna z hanby kapitalizmu“

Pre analytikov z Wall Street a rovnako aj pre obchodné médiá sú štvrťročné zárobky tými najdôležitejšími ukazovateľmi v kalendári na sledovanie akejkoľvek spoločnosti. Ale tieto pohľady na podnikanie, ktoré sa konajú štyrikrát za rok a rýchle úsudky, ktoré môžu investori v dôsledku toho často urobiť neponúkajú takú dlhodobú perspektívu, akú Buffett vidí ako základ úspešného investovania. A navyše, súčasné zameranie na to, či výsledky spoločnosti prekonajú očakávania alebo nie, sa nemusí vyplatiť.

V roku 2022 spoločnosť Berkshire Hathaway vykázala prevádzkový zisk 30,8 miliardy dolárov. Jej zisky podľa GAAP, ktoré sú povinné zohľadňovať výkyvy hodnoty jej akciového portfólia, ukázali, že Berkshire minulý rok stratila 22,8 miliardy dolárov. Buffett nazval tieto straty podľa GAAP „100 % zavádzajúce“ a poznamenal, že v budúcich rokoch očakáva, že výsledky budú pozitívne, hoci posolstvo zostáva rovnaké: „Ich štvrťročné kolísanie, pravidelne a bezhlavo uvádzané médiami, úplne dezinformuje investorov. „

Dokonca aj „prevádzkové zisky“, na ktoré sa Buffett najradšej pozerá, však neponúkajú investorom taký čistý pohľad na výsledky spoločnosti, ktoré musia investori dosiahnuť. Buffet tiež varuje, že dokonca aj údaj o prevádzkových ziskoch, ktorý uprednostňujeme, môže byť ľahko manipulovaný manažérmi, ktorí si to želajú,“ napísal Buffett. „Generálni riaditelia a ich poradcovia často považujú takéto falšovanie za sofistikované. Reportéri a analytici tiež prijímajú jeho existenciu. Prekonanie ‚očakávaní‘ je ohlasované ako manažérsky triumf. „Táto činnosť je nechutná. Na manipuláciu s číslami nie je potrebný žiadny talent. Vyžaduje sa len hlboká túžba klamať. Odvážne nápadité účtovníctvo, ako mi raz generálny riaditeľ opísal svoj podvod, sa stalo jednou z hanby kapitalizmu.“

Dane, deficit a „dôsledky“

V tohtoročnom výročnom liste akcionárom Buffett zdôraznil dane, ktoré Berkshire v priebehu rokov platila vláde USA a dane, ktoré Berkshire očakáva, že bude platiť v budúcnosti. V rokoch 2012 až 2021 Buffett povedal, že Berkshire zaplatilo približne 32 miliárd USD na daniach, čo je podľa neho takmer presne 0,1 % všetkých daňových platieb, ktoré ministerstvo financií v tom čase prijalo.

„V Berkshire dúfame a očakávame, že v nasledujúcom desaťročí zaplatíme na daniach oveľa viac,“ napísal Buffett. „Viac menej to dlhujeme tejto krajine, dynamika Ameriky výrazne prispela k akémukoľvek úspechu, ktorý Berkshire dosiahol. Buffett tiež poznamenal, že v tomto období vláda USA prijala daňové príjmy vo výške približne 32 biliónov dolárov, pričom výdavky sa blížili k 44 biliónom USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAMD a Nvidia budú ťažiť z nástupu umelej inteligencie, Intel sa trápi
Ďalší článokXTB stream pri príležitosti výročia vojny na Ukrajine. Čo dôležité zaznelo?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno