Akvizícia Nuance

Microsoft súhlasil s akvizíciou spoločnosti Nuance Communications, ktorá vyvíja hlasovú umelú inteligenciu, čím rozšíri sériu veľkých akvizícií generálneho riaditeľa Satyu Nadella. Akcie spoločnosti Nuance po oznámení vzrástli o +15,95%. Softvérový gigant tak pokračuje v diverzifikovaní a posilňovaní svojho podnikania, keď za posledné 4 roky Microsoft odkúpil viac ako 100 menších podnikov.

Za Nuance zaplatí 56 USD za akciu, čo predstavuje 23%-né prémium oproti cene, na ktorých ukončili obchodovanie na burze v piatok. Kúpa, ktorá je kompletne financovaná hotovosťou je druhou najväčšou akvizíciou pod vedením Nadellu po kúpe sociálnej siete LinkedIn za 26 miliárd dolárov v roku 2016.

Nuance je priekopníkom v oblasti rozpoznávania reči a umelej inteligencie. Softvér od tejto firmy tvoril základ hlasového asistenta Siri, ktorú využíval Apple pred predstavením svojej vlastnej verzie. Umelá inteligencia poskytuje riešenia, ktoré ľuďom rozumejú, analyzujú ich a reagujú na nich. Svoje uplatnenie má napr. vo finančníctve, v priemysle, ale aj v segmente zdravotnej starostlivosti, kde sa softvér zameriava na porozumenie klinickej reči, čo zlepšuje proces zaznamenávania zdravotnej dokumentácie.

Microsoft a Nuance sa zaviazali spolupracovať v oblasti využívania inteligentných asistentov spoločnosti pri návšteve lekára už v roku 2019. Počas pandémie, keď vzrástol dopyt po zdravotnej starostlivosti na diaľku, obe spoločnosti prehĺbili svoje väzby prostredníctvom integrácie technológie Nuance do komunikačnej platformy Microsoft Teams.

Nuance
Zdroj obrázku: Fierce Healthcare

Agresívna stratégia Microsoftu

Akvizície sú bežnou súčasťou rastovej stratégie Microsoftu. Ten iba za posledné 4 roky vygeneroval viac ako 120 miliárd dolárov čistého zisku a na zabezpečenie ďalšieho rastu vo veľkom diverzifikuje svoje podnikanie kúpou nových potenciálnych startupov. Pred niekoľkými mesiacmi sme sa niektorým z nich venovali taktiež v našom článku: Týchto 5 firiem vlasntní Microsoft a možno o tom neviete.

Minulý rok sa generálny riaditeľ spoločnosti snažil taktiež získať populárny TikTok, avšak rokovania nakoniec stroskotali. Krátko nato Microsoft uzavrel dohodu s herným štúdiom ZeniMax, tvorcom populárnej hry Doom, vo výške 7,5 miliárd dolárov. Tento rok taktiež manažment rokoval o možnom získaní platformy Discord za 10 miliárd dolárov. Okrem týchto transakcií firma taktiež investovala do vývoja autonómnych vozidiel Cruise.

Prečo Nuance?

Táto akvizícia poskytne spoločnosti možnosti predaja veľkému množstvu nových zákazníkov v zdravotníctve, finančných službách a telekomunikáciách. Firma Nuance však vlani zarobila iba 29 miliónov dolárov čistého zisku a jej výnosy klesli od dosiahnutia vrcholu nad 2 miliardami dolárov v roku 2018 o viac ako štvrtinu.

„Umelá inteligencia je najdôležitejšou prioritou technológie a zdravotníctvo je jej najnaliehavejšou aplikáciou,“ napísala šéf spoločnosti Microsoft Satya Nadella v tweete, ktorým oznamoval dohodu. Taktiež uviedol, že kúpa odráža rastúci dopyt po technologických aplikáciách v zdravotníctve, najmä po použití umelej inteligencie. „Predpokladá sa, že to bude jeden z najrýchlejšie rastúcich tokov príjmov zo softvéru v oblasti infraštruktúry v histórii.“

Hlasoví asistenti sa uchytili, keď spotrebitelia čoraz viac akceptujú inteligentné zariadenia v domácnosti. Amazon pomohol spopularizovať svojho hlasového asistenta Alexa prostredníctvom inteligentného reproduktora Echo a Google ponúkol svihz verzuz virtuálneho pomocníka s názvom Google Assistant.

Microsoft investuje do rečových systémov roky, aj keď s menším úspechom. V minulom roku spoločnosť uviedla, že presunie ponuku spotrebiteľských hlasových asistentov s názvom Cortana od snahy konkurovať na spotrebiteľskom trhu konkurencii spoločností Amazon a Google, aby sa viac zamerala na podporu softvérových nástrojov spoločnosti zameraných na podnikanie.

xtb
ZDROJWall Street Journal
Predchádzajúci článokRiaditeľ JP Morgan, J. Dimon očakáva postpandemický boom v ekonomike
Ďalší článokKyberbezpečnostná spoločnosť Darktrace vstúpi na londýnsku burzu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno