Akcie GitLab prvý deň na burze vystrelili o 35%

Ďalšie očakávané IPO je tu. Rýchlo rastúca softvérová spoločnosť GitLab debutovala na burze s výrazne vyššou cenou ako sa očakávalo, avšak dopyt investorov bol napriek tomu obrovský.

0
435

Vstup na burzu

Softvérová, vývojárska platforma GitLab včera vstúpila na akciový trh. Počas IPO firma predala 10,4 milióna akcií za $77 na akciu, čo je výrazne viac ako sa pôvodne očakávalo, keďže ešte pred pár dňami sa očakávala cena v rozsahu $55 až $60. Nakoniec skrz predaj akcií počas IPO GitLab získal 801 miliónov dolárov.

Po otvorení voľného obchodovania sa akcie GitLab stretli s veľkým dopytom aj verejnosti a ukončili svoj prvý obchodný deň na burze vyššie o +34,92% na cene $103,89, čo spoločnosti prinieslo trhovú hodnotu takmer 15 miliárd dolárov. Akcie GitLab vstúpili na burzu pod vedením bánk Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Bank of America na burze Nasdaq a obchodujú sa pod symbolom GTLB.

Medzi hlavných investorov podniku patria fondy a dcérske firmy spoločností August Capital, Alphabet, Iconiq Capital a Khosla Ventures.

xtb

GitLab

GitLab sa špecializuje na takzvaný softvér DevOps, ktorý umožňuje vývojárom a operátorom softvéru spolupracovať na projektoch a poskytovať tak takmer neustále rýchlejšie a relevantnejšie aktualizácie softvéru pre svoje interné systémy. Tento softvér umožňuje vývojovým, prevádzkovým, IT, bezpečnostným a obchodným tímom spoločnosti pracovať na spoločnej platforme.

Svojimi službami GitLab konkuruje firmám Atlassian Corp a predovšetkým GitHub, ktoú kúpil Microsoft v roku 2018 za 7,5 miliardy dolárov. Havnými zákazníkmi GitLab sú Goldman Sachs, UBS Group, Siemens a ZipRecruiter.

Firma sa zároveň IPO podaní pochválila, že všetci jej zamestnanci pracujú výhradne z homeoffice, čo znamená, že nemá žiadne ústredie a tento fakt jej podľa vlastných slov dodáva vyššiu flexibilitu, ale aj šetrí náklady. Súčasných 1 350 zamestnancov spoločnosti sa nachádza vo viac ako 65 krajinách.

Rýchly rast

Podobne ako väčšina softvérových spoločností aj GitLab dosiahol v poslednom období výrazne lepšie výsledky, keďže pandémia zvýšila výdavky firiem v online priestore. Za šesťmesačné obdobie končiace 31. júla vykázal podnik príjmy vo výške 108 miliónov dolárov, čo je takmer dvojnásobok oproti obdobiu pred rokom. Vykázal však zároveň čistú stratu 69 miliónov dolárov, čo je výrazne viac v porovnaní s čistou stratou 43,5 milióna dolárov dosiahnutou rok predtým.

Kľúčový pre softvérové spoločnosti je však spravidla ukazovateľ ARR, vyjadrujúci ročné opakujúce sa príjmy. Počet zákazníkov GitLab s ARR presahujúcimi $5 000 vzrástol od januára 2020 do konca júla z 1 662 na 3 632, počet zákazníkov s ARR vyššími ako $100 000 medziročne stúpol z 219 na 383 a s ARR vyššími ako $1 000 000 z 15 na 27. Akcie GitLab

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno