Plug Power oznámil spoluprácu s Airbusom a optimistické roky pred sebou

Líder na trhu vodíkovej energie oznámil dôležitú spoluprácu s Airbusom v oblasti vývoja vodíkového pohonu lietadiel a zároveň oznámil svoje dlhodobé plány a ciele počas udalosti Plug Symposium.

0
338

Spolupráca s Airbus

Okolo spoločnosti Plug Power, jedeného z lídrov na trhu vodíkovej energie, bolo v posledných dňoch poriadne rušno. Investorov zaujala oznámená spolupráca so európskou spoločnosťou Airbus a deň na to, podnik organizoval prezentáciu pre investorov a analytikov s názvom Plug Symposium, kde odhalila svoje plány a ciele.

Ohlásená spolupráca s Airbusom bude v oblasti vývoja lietadla poháňaného vodíkom, pričom firmy budú spoločne skúmať možnosti ako priniesť takzvaný zelený vodík do leteckej dopravy. Tieto plány sú v súlade s cieľom Airbusu uviesť na trh lietadlá s nulovými emisiami už do roku 2035. Letecký gigant minulý mesiac tri potenciálne koncepcie lietadiel na vodíkový pohon a realizovateľnosť týchto modelov bude teraz skúmať s energetickým podnikom Plug Power.

Oznámenie spolupráce a zlepšený rating od Morgan Stanley dosiahol, že akcie Plug Power v stredu stúpli o +13%, čo je ich najväčší skok od júna. Optimizmom pritom nešetril ani manažment. „Už sme urobili revolúciu v elektrických nákladných vozidlách a priemyselných flotilách na zemi, takže teraz sa zameriavame na oblohu,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Plug Power Andy Marsh. „A sme nadšení, že môžeme začať túto cestu s Airbusom.“

xtb

Smelé plány do budúcna

Plug Power už 12 rokov buduje trh vodíkových palivových článkov a spravil si meno najmä tým, že dokázal presadiť vodíkový pohon najmä v oblasti logistiky. V USA využíva vysokozdvižné vozíky, ktoré poháňa vodík od Plug Power viacero veľkých továrni a distribučných centier spoločností ako Amazon, Walmart či Home Depot. Ciele podniku však siahajú omnoho ďalej, predovšetkým do odvetví nákladnej automobilovej dopravy, leteckej dopravy a dátových centier.

Akcie Plug Power
Zdroj obrázku: CNBC

Počas včerajšieho Plug Symposium manažment informoval, že očakáva v budúcom roku príjmy spoločnosti vzrastú o 65% na úroveň od 825 miliónov do 850 miliónov dolárov. Tieto čísla sú vyššie ako predchádzajúce usmernenia vedenia spoločnosti. Môže za ne pritom rastúci dopyt po palivových článkoch, elektrolyzéroch a vodíku vyrábanom z obnoviteľnej elektriny. Výhľad vedenia firmy sa však zlepšil aj do ďalších rokov.

Pred 2 rokmi predstavitelia Plug Power predpokladali, že tržby do roku 2024 presiahnu 1 miliardu dolárov. V januári už odhadovali, že celkové príjmy do roku 2024 budú 1,7 miliardy dolárov a teraz finančný riaditeľ, Paul Middleton prognózuje príjmy blížiace sa k 2 miliardám dolárov. V roku 2025 by mohli dosiahnuť už 3 miliardy dolárov.

Rýchlejší rast by mal poháňať nielen vyšší dopyt, ale aj ohlásené spoločné podniky s Renaultom, SK Group a Fortescue Future Industries. Hyvia, spoločný podnik Plug Power a Renault Group, plánuje začať s vývojom troch typov dodávok s vodíkovými palivovými článkami v rámci výrobných kapacít automobilky vo Francúzsku do konca tohto roka.

Začiatkom roka uzavrel Plug Power tiež partnerstvo s investíciou 1,6 miliardy dolárov s juhokórejským konglomerátom SK Group na rozšírenie vodíkovej energie v Ázii. Ich spoločný podnik by mal dodať na daný trh systémy na vodíkové palivované články, vodíkové čerpacie stanice a elektrolyzéry. Cieľom spojenia s Fortescue Future Industries je výstavba gigafactory v Austrálii.

Výkonný riaditeľ Plug Andy Marsh a generálny riaditeľ stratégie Sanjay Shrestha tiež oznámili, že Plug Power naďalej buduje globálne kapacity na výrobu vodíka, aby súčasným a budúcim zákazníkom uľahčil zásobovanie. Zameranie na výrobu vodíka sa pritom sústredí na veterné, slnečné a vodné zdroje, pričom podnik si vytýčil cieľ do roku 2024 vyrábať viac ako polovicu svojej vodíkovej energie z úplne obnoviteľných zdrojov.

Cieľom spoločnosti je tiež vytvoriť dostatočnú kapacitu na výrobu 500 ton zeleného vodíka denne do roku 2025 a 1 000 ton denne do roku 2028. Projekt zahŕňa aj inštaláciu vodíkových nabíjacích staníc v celej Európe, dodávku bezuhlíkového vodíka, ako aj údržbu a správu flotíl.

„Staneme sa spoločnosťou, ktorá bude známa nielen tým, že vybuduje prvý komerčný trh s vodíkovými palivovými článkami, ale aj vybuduje prvý globálny vodíkový ekosystém a vytvorí zelenú vodíkovú diaľnicu nielen tu v USA, ale na celom svete,“ oznámil Marsh.

Akcie Plug Power


Akcie Plug Power v doterajšom priebehu tohto roka poklesli o -4,19% a od svojej maximálnej úrovne z februára dokonca o -57,86%. Napriek strmému prepadu sú akcie firmy pomerne drahé a mnoho potenciálu je už zarátaného v súčasnej cene. Investícia do Plug Power teda javí veľkú dávku špekulácie a to aj z dôvodu, že je otázne ako sa podarí vodíku presadiť medzi alternatívnymi palivami. Avšak ak ste v oblasti vodíka optimistami, akcie Plug Power môžu ponúkať dobrú príležitosť aj napriek rastúcej konkurencii v podobe spoločností FuelCell Energy či Bloom Energy.

Konsenzus analytikov k akciám podniku je pomerne optimistickí, keď z 24 analytikov 5 má určený rating BUY a ďalších 13 hodnotenie OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ akcií Plug Power je $41,5, čo je o +30,5% viac ako je aktuálna cena akcií na trhu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno