Dividenda a buyback

Akcie Bristol Myers Squibb v dnešnom obchodovaní stúpajú o +2,48% na $57,75 po tom, čo 11. najcennejšia biofarmaceutická spoločnosť sveta oznámila zvýšenie dividendy a plán spätného odkupu akcií. Firma informovala, že od najbližšieho kvartálu bude svojim akcionárom štvrťročne vyplácať $0,54 na akciu, čo predstavuje zvýšenie o 10,2% z predchádzajúcej sumy $0,49 na akciu. Ročná dividenda tak bude na úrovni $2,16, čo pri súčasnej cene akcií predstavuje dividendový výnos 3,74%.

Najbližšia štvrťročná dividenda sa bude vyplácať 1. februára tým akcionárom, ktorí budú vlastniť akcie podniku k 7. januáru. Okrem vracania hodnoty investorom skrz vyplácaný zisk sa manažment rozhodol taktiež pre spätné odkupy akcií. Na tie plánuje Bristol-Myers Squibb minúť 15 miliárd dolárov, čím sa plán navýši na 15,2 miliardy dolárov. Vedenie firmy bude vykonávať odkupy podľa vlastného uváženia, pričom plán môže byť kedykoľvek pozastavený alebo ukončený.

„Investície do rozvoja podnikania sú aj naďalej kľúčovou prioritou spoločnosti pri podpore inovácií a udržateľného rastu, keďže vraciame kapitál akcionárom prostredníctvom zvýšenia dividendy a rozšíreného povolenia na spätné odkúpenie akcií,“ povedal Giovanni Caforio, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ.

Bristol-Myers Squibb

Bristol-Myers Squibb je globálna biofarmaceutická spoločnosť zameraná na objavovanie, vývoj a dodávanie inovatívnych liekov pre pacientov so závažnými ochoreniami. Vývoj liečiv sa pritom zameriava na oblasti onkológie, kardiovaskulárneho systému, imunovedy, fibrózy a ďalších. V roku 2020 podnik vygeneroval 42,5 miliardy dolárov tržieb a v tomto roku by sa mali navýšiť už na 46,4 miliardy dolárov.

Spoločnosť sa v poslednom čase ocitla trochu v nemilosti Wall Street. Pod zlý výkon sa podpísali predovšetkým obavy, že spoločnosť onedlho stratí exkluzivitu niekoľkých liekov vrátane Revlimidu na liečbu myelómu, Opdivia na liečbu rakoviny či Eliquisu na prevenciu krvných zrazení. Investori sú ohľadom tohto farmaceutického giganta oproti konkurencii viac skeptickí aj z dôvodu vysokého dlhu, ktorý je na úrovni 45,8 miliardy dolárov.

Akcie Bristol-Myers Squibb


Akcie Bristol-Myers Squibb v tomto roku klesli o -7,14% a zďaleka tak nedosahujú výkon benchmarkového indexu S&P 500, ktorý stúpol o +25,19%. V súčasnosti sa akcie Bristol-Myers Squibb obchodujú za 7,15 násobok predpokladaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 8,7 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 19,5 násobok EV/EBITDA.

Konsenzus analytikov je ohľadom akcií podniku k 9. decembru pomerne optimistickí, keď 13 z 22 analytikov ich hodnotí ratingom BUY alebo OUTPEFORM. Priemerný cenový cieľ týchto analytikov je vo výške $73, čo je o +29,5% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokPfizer kúpi Arenu Pharmaceuticals za $6,7 mld. a získal upgrade od analytika UBS
Ďalší článokOdrazí spolupráca s McDonald´s akcie Beyond Meat konečne od dna?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno