Jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví je technologický trh zameraný na inovácie v oblasti zdravia a aj do budúcnosti je predpoklad, že by tento rast mal pokračovať. Napr. ETF Ark Genomic Revolution sa skladá z podielových aktív inovatívnych spoločností, ktoré menia technológie využívané v zdravotníctve. Najväčšími aktívami v tomto fonde ETF sú firmy ako CRSIPR Thereapeutics, Arcturus Therapeutics, Invitae Corp, Twist Bioscience či Teladoc Health. Na grafe nižšie možno vidieť extrémny rast ceny ETF, ktorá vzrástla od 1. januára 2020 o 240%. My Vám priblížime akcie 3 spoločností, ktoré by sa mohli výrazným spôsobom podieľať na raste tohto trhu i naďalej.


Intuitive Surgical

Hoci táto spoločnosť nerástla tak rýchlo v uplynulých mesiacoch počas koronakrízy, ale to nič nemení na tom, že v sebe skrýva obrovský potenciál. Intuitive Surgical je lídrom v robotických chirurgických systémoch a keďže mnoho urgentných operácií bolo oneskorených alebo zrušených kvôli tlaku na nemocnice v dôsledku pandémie, tržby z predaja nástrojov a príslušenstva firme nerástli tak rýchlo ako v minulosti.

Spoločnosť sa stará o to, že operácie prostredníctvom robotov nie sú úplne sci-fi, práve naopak je predpoklad, že ako sa bude technológia naďalej vylepšovať môže postupným tempom čoraz viac nahrádzať ľudský faktor. Zdrojom ďalšieho rastu by mohlo byť starnutie populácie na bohatších trhoch, kde sú prístupné roboty s názvom Da Vinci a ktoré so sebou prináša zvýšený počet chorôb a i operačných zákrokov, vyššia penetrácia svojich produktov do nemocníc – produkty Intuitive Surgical sú aktuálne dostupné v 67 krajinách sveta či fakt, že drvivá väčšina operačných zákrokov sa stále vykonáva bez použitia robotických prístrojov.


Svoju inovatívnosť dokázala firma pretaviť aj do hospodárskych výsledkov v podobe rýchleho rastu. Výnosy Intuitive Surgical za posledných 5 rokov vzrástli z 2,38 mld. na 4,48 mld. dolárov a rentabilitu spoločnosti poháňal rast tržieb i vysoká zisková marža, ktorá je na úrovni takmer 25%. To sa odrazilo na výraznom zvýšení čistého zisku a EPS, ktoré vyskočilo za sledované obdobie z $5,29 na $11,95. Obdivuhodný je najmä fakt, že tento rast dokáže spoločnosť financovať v celej miere úplne sama bez cudzích zdrojov.

isrg LI
Zdrojové údaje: marketwatch.com

Firma aktuálne sedí na viac ako 3 mld. dolárov v hotovosti a bude zaujímavé sledovať, kde využije tento kapitál, aby vrátila hodnotu svojim akcionárom. Samozrejmosťou je investovanie do vývoja a výskumu nových technológií či zlepšenia svojich robotických prístrojov Da Vinci. Je tiež pravdepodobné, že v ďalších mesiacoch či rokoch naďalej spoločnosť Intuitive Surgical nebude vyplácať dividendu, skôr možno očakávať ohlásenie plánu spätného odkupu akcií ako v minulosti.

Teladoc Health

Spoločnosť Teladoc Health je virtuálny poskytovateľ zdravia s platformou telehealth, ktorý poskytuje 24-hodinovú zdravotnú starostlivosť na požiadanie prostredníctvom mobilnej aplikácie, internetu, videa či telefónu. Platforma spája členov so sieťou akreditovaných lekárov a odborníkov . Väčšinu výnosov firma generuje prostredníctvom predplatného členstva a zvyšok za virtuálnu návštevu doktora.

zdravotníckych technológií
Zdroj: Forbes

Aj vy vidíte ten potenciál? Cítite sa chorý, nie je Vám dobre, potrebujete to riešiť, ale nemáte poriadne ani čas ísť k doktorovi alebo by ste čas aj mali, ale kvôli koronavírusu ste nemohli? Prostredníctvom platformy od Teladoc Health sa ľudia môžu spojiť s lekármi a doktormi kedykoľvek a kdekoľvek. Táto spoločnosť má všetky predpoklady, aby pokračovala v technologickej revolúcii poskytovania zdravotnej starostlivosti. Asi nikoho neprekvapí, že táto firma bola jednou zo skutočných víťazov pandemickej situácie, avšak spoločnosť rástla výborným tempom už predtým.

teladoc
Zdrojové údaje: marketwatch.com

Teladoc rýchlo získava nových členov a to sa odzrkadľuje aj na vysokom raste výnosov. Výborný rast spoločnosti s úžasnými vyhliadkami. Ako teda ovplyvnila rast samotná pandémia? Počet nových registrácií na virtuálnu platformu Teladoc vzrástol o 80% oproti minulému roku a za prvých 9 mesiacov vygenerovala firma výnosy na úrovni 710,64 mil. dolárov a keďže manažment taktiež ponúkol výhľad a očakávania na ďalší kvartál, ktorý by mal priniesť ďalších 300 mil., ročné výnosy by mali teda prekročiť hranicu 1 miliardy dolárov čo by predstavovalo takmer 100%-ný medziročný nárast.

Obrovský potenciál spoločnosti, ktorý pandémia iba zvýšila sa naplno odrazil aj na cenách akcií. Tie s akcelerujúcim rastom klientov a výnosov prudko vzrástli. Ak sa Vám zdá, že vlak už utiekol, nemusí to tak byť. Ako bude v najbližších rokoch transformácia k digitalizácii pokračovať je pravdepodobné, že spoločnosť Teladoc Health bude jedným z lídrov tejto transformácie a to by sa malo odraziť aj na cene akcií, ktorá by mohla atakovať ešte vyššie hodnoty.

Abiomed

Poslednou zo spoločností, ktoré menia svet zdravotníckych technológií v tomto zozname je spoločnosť Abiomed, ktorá vyrába zariadenia, ktoré slúžia na podporu srdca a krvného obehu. Známe výrobky podniku sú najmä jediné nechirurgické srdcové pumpy Impella či kardiopulmorálny systém Breethe Oxy. Pre bežnú populáciu síce neznáme názvy a možno dokonca i pre mnoho investorov, avšak ak niekto má problémy so srdcom či dostane infarkt, je veľká šanca, že sa s nimi stretne.

Srdcové pumpy Impella pomáhajú srdcu pracovať vtedy, keď je vážne narušená jeho normálna funkcia, čiže napr. pri operáciách či pri infarkte. Inovatívny prístup firmy Abiomed sa odrazil taktiež na číslach, keďže bola jednou z najrýchlejšie rastúcich spoločností predchádzajúcej dekády. Obrovský prepad v hodnote 2019 bol spôsobený práve kontroverziami ohľadom Impelly, keď americký ústav pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) poslal 4. februára daného roku poskytovateľom zdravotnej starostlivosti list, v ktorom varoval pred zvýšeným rizikom úmrtnosti u pacientov, ktorí využívali tento prístroj.


Táto úmrtnosť mala byť vyššia ako ako v predchádzajúcich predklinických štúdiách a investori zareagovali na situáciu výrazným výpredajom akcií, ktorých cena sa prepadla z úplného maxima $450 na minimálnu hodnotu $186. Následný list od FDA v máji 2019 však ukázal, že subjekty vykazujúce vyššiu mieru úmrtnosti nespĺňali požiadavky, ktoré by ich mohli zaradiť k pacientom z predklinických štúdií, avšak to už bola povesť firmy značne poškodená.

Avšak v minulom roku FDA udelila povolenie pre Impellu na mimoriadne použitie pre pacientov s kardiovaskulárnym ochorením, ktorí dostali nový koronavírus. Tieto pozitívne správy vystrelili akcie spoločnosti opäť nahor a tá mohla opäť registrovať zvýšený dopyt po svojich službách.

abmd
Zdrojové údaje: marketwatch.com

Abiomed sa môže rovnako ako Intuitive Surgical pochváliť tým, že svoj rýchly rozvoj podnikania dokáže financovať výhradne zo svojich zdrojov a funguje bez dlhu. Z historického hľadiska má za sebou spoločnosť priam extrémne dobré výsledky čo značí 155%-ný nárast výnosov či 420%-ný nárast zisku na 1 akciu. Po mnohých problémoch spred 2 rokov je spoločnosť Abiomed opäť na radaroch WallStreet a veríme, že stále má dobrú budúcnosť pred sebou.

Pozrite tiež:

4 najlepšie technologické ETF, ktoré v roku 2020 zdvojnásobili svoju hodnotu

3 herné spoločnosti, ktoré budú ťažiť z rozmachu videoherného priemyslu

3 bezpečné akcie, ktorými môžte vyvážiť svoje portfólio

3 rastové akcie s veľkým potenciálom v roku 2021

3 čínske akcie, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliiste

xtb
xtb
Predchádzajúci článokInvestícia Microsoftu v hodnote $2 mld. do vozidiel Cruise poslala akcie GM nahor
Ďalší článokNajlepšie Bitcoinové peňaženky v roku 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno