Cathie Wood

Cathie Wood si za posledné roky urobila medzi investormi veľmi dobré meno. Zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti ARK Invest sa môže v minulom roku pochváliť bezkonkurenčnými výsledkami svojich piatich vysoko agresívnych fondov obchodovaných na burze (ETF). Každý z nich totižto v roku 2020 vygeneroval výnosy viac ako 100%. Cathie Wood má talent na identifikáciu tých najdôležitejších inovácií a nastupujúcich trendov, ktoré rúcajú staré odvetvia a tým sa riadia aj jej fondy. Vďaka tomuto talentu patrí medzi najsledovanejšie mená na Wall Street vôbec.

Mnoho ostrieľaných investorov, medzi nimi i samotný Warren Buffet sa vyhýba investovaniu do spoločností, ktorých akcie vstúpili na burzu len nedávno. Dôvod je jednoduchý: tieto akcie so sebou prinášajú zvyčajne väčšie riziko. Počas posledných niekoľkých týždňov však táto investorka nakupovala množstvo práve takýchto akcií. Vzhľadom na jej doterajšie výsledky by niektoré z týchto akcií možno stáli za pozornosť. Preto sa pozrieme sa na 3 akcie, ktoré vstúpili na burzu cenných papierov v minulom roku a dostali sa na radary Cathie Woodovej a nakoniec aj do portfólií jej ARK fondov.

Roblox

O prvej verejnej ponuke akcií spoločnosti Roblox sme písali v našom samostatnom článku, kde sa môžete dozvedieť o firme viac. Treba poznamenať, že vstup na burzu tejto firmy bol jeden z tých, na ktoré sa tešili investori najviac a aj preto sme ho zaradili do nášho ďalšieho článku o najočakávanejších IPO v tomto roku.

Cathie Wood Roblox
Zdroj obrázku: ssf-co.com

ETF fond Ark Next Generation Internet Cathie Woodovej, nakúpil hneď v prvý deň až 500 000 akcií Robloxu, čím ukázala vieru v danú spoločnosť a ochotu riskovať. Roblox ponúka jednu z najoľúbenejších videoherných platforiem pre deti, avšak okrem toho tieto deti zároveň učí vyvíjať svoje vlastné hry, ktoré sú následne umiestnené na platforme a dostupné iným hráčom a to všetko bez toho, aby sa museli učiť zložité programovanie či kódovanie na profesionálnej úrovni.

V súčasnosti má Roblox viac ako 960 tisíc vývojárov, ktorý vytvorili viac ako 18 mil. produktov a 37,1 mil. denných používateľov v 180 krajinách, ktorí strávili za prvých 9 mesiacov uplynulého roka až 22,2 mld. hodín hraním hier na platforme. Výnosy spoločnosti sa za predchádzajúci rok zvýšili o 82% oproti roku 2019 na 923,9 mil. dolárov. Vďaka týmto číslam nie je ťažké pochopiť čo láka túto investorku smerom k spoločnosti. Ide o očividný rastový a inovačný potenciál.

DraftKings

Do firmy DraftKings investovali dokonca hneď 2 fondy ARK a to inovačný fond: ARK Innovation ETF a fond zameraný na Finančné technológie: ARK FinTech Innovation. Spoločnosť zameraná na fantasy športy a online hazardné hry sa na burzu dostala pred necelým rokom po zlúčení so spoločnosťou pre špeciálne akvizície (SPAC), ale určite spĺňa ciele fondov, ktorými sú nájdenie inovačných produktov a služieb.

Cathie Wood Draftkings
Zdroj obrázku: topsportbetting.com

Možno aj preto Wood len za minulý týždeň pridala zhruba 1,75 milióna akcií. Online športové stávkovanie je jednou z najväčších oblastí rastu súvisiacej s hazardom a DraftKings má dobrú pozíciu, aby z tohto trendu profitoval. Za predchádzajúci 2020 podnik zaznamenal výnosy, ktoré medziročne vzrástli o 90%, hoci generovanie straty sa prehĺbilo o 491%, keďže manažment sa snaží vybudovať a zväčšiť svoju užívateľskú základňu.

Táto stratégia začína už prinášať aj ovocie, keď mesačný počet jedinečných hráčov (MUP) stúpol medziročne o 29%, zatiaľ čo priemerný výnos na MUP sa zvýšil o 31%. To zdôrazňuje schopnosť spoločnosti DraftKings nielen prilákať nových používateľov, ale aj zvýšiť výnosy, ktoré generujú existujúci používatelia.

Skillz

Ďalšou firmou, ktorá nedávno ponúkla svoje akcie na trhu a dostala sa do portfólia fondov ARK je Skillz. Tá bola pridaná do ARK Next Generation Internet ETF. Rovnako ako v prípade DraftKings aj Skillz vstúpil na burzu prostredníctvom SPAC.

Platforma Skillz umožňuje svojim používateľom premeniť akúkoľvek hru vytvorenú pre Apple iOS alebo pre Android na súťaž, do ktorej sa môžu používatelia prihlásiť a so svojím súperom hrať o hotovosť, ceny alebo hromadiť body. Firma tak využíva čoraz populárnejši trh e-športu na vytvorenie súťaží, z ktorých tí najlepší hráči profitujú. Opäť podnik, ktorý sa dokonale hodí do portfólia Cathie Woodovej, ktorá nakúpila až 1,18 milióna akcií tejto spoločnosti.

Cathie Wood Skillz
Zdroj obrázku: esports betting

V roku 2020 vzrástli tržby spoločnosti medziročne o 92% a z rovnakých dôvodov ako v prípade Draftkings sa jej čistá strata zvýšila o 408%. Mesačný počet aktívnych používateľov sa rozšíril o vynikajúcich 121%, hoci priemerný výnos na platiaceho mesačného aktívneho používateľa klesol asi o 12%. Manažment Skillz odhaduje, že jeho celkový adresovateľný trh predstavuje cca 86 miliárd dolárov. Pre porovnanie, aktuálne príjmy podniku sú vo výške 230 miliónov dolárov.

xtb
Predchádzajúci článok3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom
Ďalší článokAkcie s najlepším výkonom v doterajšom priebehu roka 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno