Vstup na burzu Roblox

Vstup na burzu videohernej spoločnosti sme zaradili medzi tie najočakávanejšie IPO v roku 2021. Teraz sme sa dozvedeli však i presný dátum, kedy bude možné nakupovať akcie Roblox na burze NYSE. Včera manažment predložil prospekty na základe ktorých by mala prvá verejná ponuka akcií prebehnúť 10. marca, pričom firma ponúkne takmer 200 mil. akcií, hoci očakávaná cena akcie je neznáma.

V januári Roblox predal ešte súkromne takmer 12 mil. konvertibilných preferenčných akcií za cenu $45. Podľa Renaissance Capital by táto úroveň ocenila spoločnosť na viac ako 29 mld. dolárov. Firma vstúpi na akciový trh prostredníctvom priameho výpisu a bude tak nasledovať metódu, ktorú využil i Palantir, Asana, Spotify či Slack. Ako jej finanční poradcovia slúžia pri priamom výpise banky Goldman Sachs, Morgan Stanley a Bank of America. Skratka akcie Roblox bude niesť názov RBLX.

Akcie Roblox
Zdroj obrázku: ssf-co.com

Podnikanie v číslach

Podnik bol založený v roku 2004 a ponúka hry pre deti a tiež platformu a systém na vytváranie online hier. Asi štvrtina používateľov má menej ako 9 rokov a 29% je vo veku 9 až 12 rokov. Tým, že Roblox prevádzkuje i platformu na vývoj hier a nie iba vývoj hier, firma znižuje riziko spoliehania sa na úspech jednotlivých herných titulov. V súčasnosti má Roblox viac ako 960 tisíc vývojárov, ktorý vytvorili viac ako 18 mil. produktov a 37,1 mil. denných používateľov v 180 krajinách, ktorí strávili za prvých 9 mesiacov uplynulého roka až 22,2 mld. hodín hraním hier na platforme

Výnosy spoločnosti sa za predchádzajúci rok zvýšili o 82% oproti roku 2019 na 923,9 mil. dolárov. Napriek výbornej miere rastu, firma nie je zisková, čo sa v posledných rokoch stalo pri vstupoch na burzu, takmer pravidlom. Roblox s 960 zamestnancami nahromadil za rok 2020 stratu na úrovni 253,3 mil. dolárov, čo je výrazne v porovnaní so stratou 71 mil. dolárov z roku 2019. Dôležitý je však i fakt, že napriek strate dokáže firma produkovať voľný cashflow. Za prvých 9 mesiacov v roku 2020 vygenerovala 292,6 mil. dolárov, čo je výrazne viac ako rok predtým – 6 mil. dolárov.

Oplatí sa kúpiť akcie Roblox?

Roblox mal pôvodne vstúpiť na burzu ešte koncom roka, avšak manažment ho odložil, keďže v tom čase ponúkali svoje akcie verejnosti aj známe firmy Airbnb či DoorDash. Prostredníctvom klasického IPO sa očakávalo, že by spoločnosť mohla získať trhovú hodnotu okolo 8 mld. dolárov, avšak plány sa zmenili a vedenie spoločnosti sa rozhodlo pre priamy výpis akcií.

Takisto sa zmenila očakávaná trhová hodnota, ktorá by mohla byť na spomínanej úrovni cca 29 mld. dolárov. Oplatí sa pri takej cene kúpiť akcie Roblox? Skôr nie, keďže pri takejto hodnote by bol pomer ceny akcie a cashflowu (P/FCF) vo výške 73,75, čo je napriek rýchlemu rastu pomerne veľa.

xtb
xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokElon Musk prišiel o $15 mld. za jediný deň
Ďalší článokŤažba bitcoinu spotrebuje ročne viac elektriny ako Argentína. Viac ako 220 TwH
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno