Rok 2020 bude pamätný nielen krízou, ale zapíše sa do dejín aj ako rekordný rok čo sa týka objemu kapitálu získaného zo sekundárneho trhu v USA. Iba IPO (prvé verejné ponuky akcií) samotné získali v predošlom roku kapitál v hodnote 150 miliárd dolárov, najviac od dot.com éry na prelome milénia. Celkovo dokázalo za minulý rok získať 1 645 spoločností ponukou svojich akcií kapitál v hodnote 435 miliárd dolárov, čo predstavuje najvyššiu hodnotu v histórií amerických trhov. Doteraz bol rekordný rok 2014, kedy firmy vyzbierali 279 miliárd dolárov.

Na rozdiel od minulých rokov dosiahli najočakávanejšie IPO v predošlom roku vysoké výnosy. Ceny akcií spoločností ako Snowflake, Unity Software, Airbnb či DoorDash po vstupe prudko vzrástli napriek politickým a makroekonomickým neistotám, ktoré panujú na trhu. Napriek tomu, že investorov najviac priťahovali najmä vstupy technologických spoločností, bol to biotechnologický sektor, ktorý dokázal získať najviac kapitálu.

Najočakávanejšie IPO
Najočakávanejšie IPO – Počet a hodnota nových IPO a sekundárnych ponúk v USA v roku 2020, zdroj: Bloomberg

Na burzu cenných papierov v USA vstúpilo taktiež viac ako 70 zahraničných spoločností, ktoré získali kapitál vo výške cca 21 mld. dolárov. To je opäť najviac od roku 2014. Najväčšie zastúpenie mali čínske firmy a to aj napriek vypätým vzťahom medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. To je krátke zhrnutie rekordného predošlého roka ale na aké spoločnosti sa môžeme tešiť v ďalšom roku?

Najočakávanejšie IPO v roku 2021

Stripe

Spoločnosť Stripe by mala byť tá najhodnotnejšia, ktorá ponúkne svoje akcie verejnosti. Posledné ocenenie tejto súkromnej firmy bolo na úrovni 36 mld. dolárov a podľa odhadov by na burze mohla dosiahnuť hodnotu okolo 100 mld. Stripe ponúka svojim zákazníkom takmer po celom svete platformu pre finančné služby a prijímanie platieb.

Coinbase

Coinbase prevádzkuje najväčší kryptomenový trh v USA a na burzu cenných papierov by mal vstúpiť vo februári. Kryptomeny získali v poslednej dekáde obrovskú popularitu čoho dôsledkom je aj to, že aktuálne Bitcoin prekonáva historicky najvyššie úrovne. Popularitu kryptomien zvýšili taktiež fintech spoločnosti ako Square či Paypal, ktoré umožňujú na svojej platforme ich nákup. Spoločnosť Coinbase, ktorá bola založená v roku 2012 sa môže pochváliť počtom 35 mil. investorov z viac ako 100 krajín. Posledné ocenenie firmy bolo odhadované na cca 8 mld., táto suma sa pri IPO pravdepodobne zvýši.

Instacart

Medzi najočakávanejšie IPO v priebehu tohto roka patrí aj spoločnosť Instacart, ktorá ponúka online donáškovú službu v USA a v Kanade. Americký podnik bol založený v roku 2012 v San Franciscu a svoj biznis prevádzkuje v 5 500 mestách. Instacart zamestnáva takmer 100 tisíc ľudí, ponúka produkty 750 tisíc obchodníkov a predáva produkty v hodnote 35 miliárd dolárov. V októbri 2020 bol biznis populárnej donáškovej služby ohodnotený na 17,7 mld. dolárov pri výnosoch 3 mld. dolárov za rok 2019 (+66,67% medziročný nárast). Prvú verejnú ponuku akcií Instacart by mala prebiehať v spolupráci s investičnou bankou Goldman Sachs.

Robinhood

Spoločnosť Robinhood bola založená v roku 2013 s veľkou skepsou. Ďalší online broker pre investície a možno tu už nebol priestor pre ďalšieho účastníka, avšak bol tu priestor na inovácie. Robinhood vyvinul jednoduchú aplikáciu s 4,8 hviezdičkovým hodnotením a začal agresívnu stratégiu s nulovými poplatkami za nákup a predaj. Na aplikácií možno nakupovať taktiež kryptomeny a v roku 2020 získala spoločnosť už 13 mil. používateľov, pričom najviac získala práve počas poklesu akciových trhov v marci.

Online broker je populárny najmä medzi mladou generáciou a IPO sa očakáva v priebehu roka, avšak bližšie informácie nie sú známe. Očakáva sa však, že by to nemuselo byť bez problémov, keďže spoločnosť mala problémy v priebehu roka s regulačnou kontrolou a musela zaplatiť pokutu 65 mil. dolárov za zavádzanie zákazníkov ohľadom svojich príjmov.

Roblox

História IPO producentov online hier nie je práve ružová, stačí sa pozrieť na výkony spoločností ako napr. Zynga či King Digital Entertainment. Roblox však ponúka platformu a systém na vytváranie online hier, zaujímavosťou je, že cieľovými zákazníkmi sú deti. Asi štvrtina používateľov má menej ako 9 rokov a 29% je vo veku 9 až 12 rokov. Tým, že Roblox prevádzkuje platformu na vývoj hier a nie konkrétne vývoj hier, firma znížila riziko spoliehania sa úspechu na úspech jednotlivých herných titulov.

V súčasnosti má Roblox viac ako 960 tisíc vývojárov, ktorý vytvorili viac ako 18 mil. produktov a 31,1 mil. denných používateľov v 180 krajinách, ktorí strávili za prvých 9 mesiacov hraním hier na platforme 22,2 mld. hodín. Aktuálne výnosy spoločnosti sa za týchto 9 mesiacov zvýšili o 68% na 588,7 mil. dolárov. Prvá verejná ponuka akcií sa očakáva začiatkom roka a očakáva sa, že ocenenie spoločnosti dosiahne úroveň 8 mld. dolárov.

Petco

Medzi najočakávanejšie IPO v roku 2021 patrí aj predajca produktov pre domácich miláčikov. Pre investorov, ktorí hľadajú najmä rastové technologické spoločnosti sa môže zdať táto firma nezaujímavá, avšak Petco ponúkne svojim akcionárom hodnotu a stabilitu. Spoločnosť má svoje predajne vo viac ako 1 500 mestách v USA. V rámci svojich predajní firma ponúka taktiež wellness a veterinárnu kliniku pre domáce zvieratá, čím mieri na zákazníkov, ktorí sú ochotní na nich minúť mnoho peňazí.

Aktuálne tržby spoločnosti za prvých 10 mesiacov 2020 sú na úrovni 3,58 mld. dolárov (+9% medziročne). Podľa analytikov by malo Petco získať hodnotu na burze Nasdaq cca 6 mld. dolárov.

eToro

Izraelská fintech spoločnosť, ktorej platforma je postavená na sociálnom investovaní poskytne verejnosti svoje akcie na americkej burze Nasdaq a očakáva, že by mohla získať trhovú hodnotu na úrovni cca 5 mld. dolárov. eToro sa počas vypuknutia globálnej pandémie tešilo vysokému nárastu zákazníkov a tiež zvýšenému záujmu o investovanie čo spôsobilo prudký rast tržieb a taktiež hodnoty spoločnosti, ktorá sa zdvojnásobila. Okrem výborných výsledkov, ktoré spoločnosť doposiaľ zaznamenala v roku 2020 čo sa týka tržieb, ziskov a vývoja počtu užívateľov sa môže pochváliť taktiež zvýšeným objemom investovania do akcií, ktorý sa strojnásobil.

Za 13 rokov sa eToro stalo obľúbenou platformou najmä medzi mladšou generáciou, ktorá naplno využíva možnosti sociálneho investovania a nízkych poplatkov. Za nákup akcií jednotlivých spoločností investori neplatia žiadne fixné poplatky, existuje iba spread v rámci predaja a nákupu, ktorý je však výhodne nastavený a je teda možné obchodovať aj s nízkymi sumami bez toho, aby ste zaplatili vysoké poplatky. Registrovaní užívatelia si môžu taktiež čítať rôzne analýzy ohľadom jednotlivých investičných inštrumentov, diskutovať ohľadom vývoja podkladových aktív či dokonca kopírovať celé investičné portfólio populárnych investorov.

o IPO eTora sme písali aj v samostatnom článku.

Bumble

Bumble je unikátna sociálna sieť, ktorá ponúka zoznamovaciu aplikáciu na štýl Tinderu, avšak prvý krok pri nadviazaní kontaktu v nej musia spraviť ženy. Ponúka taktiež režim BFF, ktorý umožňuje ľudom hľadať priateľov a Bumble Bizz, ktorá sa podobá na LinekedIN. Popularitu Bumble zvyšuje najmä fakt, že sa ženy na nej cítia bezpečnejšie práve z dôvodu, že prvý kontakt nadväzujú ony.

Sociálna sieť dosiahla v roku 2020 100 mil. používateľov a peniaze generuje prostredníctvom reklamy prémiového predplatného. Akcie by mali byť dostupné verejnosti vo februári a odhadované ocenenie je na úrovni 6 až 8 mld. dolárov.

NextDoor

Firma NextDoor bola založená v roku 2008 ako sociálna sieť pre susedstvo. Platforma ponúka možnosť nadviazať spojenie, je užitočná tiež na odosielanie, ale aj prijímanie odporúčaní, organizovanie udalostí či zverejňovanie upozornení. Firma pôsobí v 11 krajinách a využíva ju 268 tisíc štvrtí/susdestiev. NextDoor vedie ako generálna riaditeľka Sarah Friar, ktorá predtým pôsobila ako finančná riaditeľka v spoločnosti Square, výkonná riaditeľka Salesforce či špičková analytička investičnej banky Goldman Sachs.

Spoločnosť, ktorá získala od svojho založenia od súkromných investorov 470 mil. dolárov by sa mala dostať na burzu cenných papierov v priebehu tohto roka pri hodnote cca 4 až 5 mld. dolárov.

Affirm Holdings

Max Levchin už raz zmenil odvetvie finančných služieb, keď pomáhal pri zakladaní spoločnosti Paypal. V roku 2013 vstúpil do odvetvia kreditných kariet so svojou novou firmou Affirm. Karta od tejto firmy umožňuje zákazníkom vývoj vlastných platobných plánov a rozdelenie platieb. Spoločnosť prilákala viac ako 5,6 mil. používateľov a jej obchodnú základňu tvoria firmy ako Walmart, Wayfair či Peloton.

Affirm získala doposiaľ v rámci súkromného financovania 800 mil. dolárov (medzi nimi bol napr. aj známy herec Ashton Kutcher). V roku 2020 vystrelili výnosy spoločnosti medziročne o 93% na 509,5 mil. dolárov, pričom čistá strata sa prehĺbila z dôvodu vysokých nákladov na expanziu podnikania. Prvá verejná ponuka akcií tejto fintech spoločnosti taktiež patrí medzi najočakávanejšie IPO a malo by sa uskutočniť začiatkom roka 2021.

xtb
ZDROJBloomberg, Kiplinger
Predchádzajúci článokAlibaba vydá dlhopisy v hodnote 8 miliárd dolárov
Ďalší článokInvestovanie do ETF podľa krajín – 3 ETF pokrývajúce rozvojové krajiny
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno